Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Zagadki Mędrców"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Zagadki Mędrców
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Moandor

Strażnik słów Moandor

17.03.2007
Post ID: 10051

Ostatnio przy ognisku pojawia często pojawia się mistrz Vandergahast zadając obecnym pytania, na które niełatwo znaleźć odpowiedź. Niektórzy, po spędzonym przy ognisku wieczorze, mieli problemy ze snem z powodu nurtującego ich zagadnienia.

Zauważywszy znaczne zainteresowanie tematem postanowiliśmy utworzyć specjalne miejsce, gdzie każdy będzie mógł zadać swoją zagadkę. Pamiętajcie, że zagadki powinny zmuszać do myślenia i powinny mieć jednoznaczne rozwiązanie.

Miłej zabawy. :)

Na początek zagadka, którą nazwałem Kulki Farmerusa, ponieważ on to zadał ją dawno temu w Karczmie.

Mamy dwanaście jednakowych z wyglądu kul. Wiemy, że jedenaście z nich ma tę samą masę, a dwunasta nie; nie wiemy jednak czy jest cięższa, czy lżejsza od pozostałych.

Do dyspozycji mamy zwykłą wagę szalkową, nie możemy zmieniać punktu podparcia ani długości ramion.

Dokonując jedynie trzech ważeń należy wskazać kulę o odmiennym ciężarze.

Vandergahast

Żywiołak Piwa Vandergahast

18.03.2007
Post ID: 10084

Spotyka się dwóch matematyków, starych znajomych, którzy dawno się nie widzieli. Pierwszy pyta się drugiego:
- Co u Ciebie słychac?
- Ożeniłem się i mam trzech synów...
- Tak? A w jakim wieku?
- Iloczyn ich lat wynosi 36.
- To dla mnie za mało informacji....
- Suma ich lat wynosi tyle, ile jest okien w tej kamiennicy (tu wskazał na kamiennicę, przed którą stali ...).
- Dalej nie wiem, ile maja lat.....
- To powiem Ci jeszcze, że najstarszy ma niebieskie oczy.
- Aha, to już wiem.

Pytanie brzmi: ile lat mają synowie matematyka?

Moandor

Strażnik słów Moandor

31.03.2007
Post ID: 10282

5 ludzi zamieszkuje 5 domów w 5 różnych kolorach. Wszyscy pala papierosy 5 różnych marek i pija 5 różnych napojów. Hodują zwierzęta 5 różnych gatunków.

Pytanie : Kto hoduje rybki?

* Norweg zamieszkuje pierwszy dom
* Anglik mieszka w czerwonym domu
* Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego
* Duńczyk pija herbatkę
* Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów
* Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille
* Niemiec pali Marlboro
* Mieszkaniec środkowego domu pija mleko
* Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę
* Palacz Pall Malli hoduje ptaki
* Szwed hoduje psy
* Norweg mieszka obok niebieskiego domu
* Hodowca koni mieszka obok żółtego domu
* Palacz Philip Morris pija piwo
* W zielonym domu pija się kawę

Takeda znalazł odpowiedź. Gratuluję. :)

[scalenie: Fri Jun 01, 2007 8:40 am]


Na półce stoi obok siebie (licząc od lewej) 10 tomów pewnej serii wydawniczej. Każdy z tomów ma 100 stron (razem z okładkami). Mól książkowy rozpoczyna swoją drogę od pierwszej strony pierwszego tomu, a kończy na setnej ostatniego tomu. Przez ile kartek musi się przegryźć?

Moandor

Strażnik słów Moandor

23.08.2007
Post ID: 18322

Odwracam głowę i iść możesz wedle chęci. Odwracam znowu i nie pójdziesz, aż do śmierci. Nie mam twarzy, lecz ucha pustą przestrzeń. Na me nierówne zęby, kimże jestem? :)

Zguba

Zguba

30.09.2007
Post ID: 19877

Wieczorem, od strony podwórza, na pierwsze piętro domu wchodzi po drabinie złodziej. Spogląda dyskretnie przez szybę do pokoju i w półmroku widzi leżącego w łóżku Johna Smitha, który nie śpi. Spokojnie wyciąga nóż do szkła, wycina otwór w szybie i wchodzi do pokoju. Cały czas patrzy na Johna, a John na niego. Złodziej bez zbytniego pośpiechu otwiera wszystkie szuflady i nagle znajduje małą szkatułkę, a w niej cenne klejnoty, od wielu lat należące do rodziny Johna Smitha. Bez nerwów wkłada je do kieszeni i wychodzi przez okno.

Dlaczego John Smith nie reaguje? John, jest w pełni zdrowy, nie ma żadnych problemów psychicznych, ma w pełni sprawne wszystkie zmysły, nie jest związany, nie zna złodzieja.

Odpowiedź podał Takeda.

Moandor

Strażnik słów Moandor

22.11.2007
Post ID: 21068
Skoro zainteresowanie zagadkami logicznymi jest nikłe proponuje poszerzyć temat o pytania z literatury.

Pytania powinny być trudne, możliwie szczegółowe, żeby odpowiedź wymagała odrobiny gimnastyki. Preferowana fantasy, ale nie jest to żelazny wymóg.

Takeda

Takeda

22.11.2007
Post ID: 21074
Dla ułatwienia podam, że zagadka ta pochodzi z francuskiego filmu, można by rzec "nie z tego świata", podała ją pewna postać sfinksowi jako myto za przejście.


"Mam coś, jeśli podzielę się tym z kimś innym, już tego nie ma. Co mam?"
Infero

Infero

27.11.2007
Post ID: 21170
Nie znam tego filmu.
Stawiam na TAJEMNICE:)
Grenadier

Kanclerz Grenadier

3.12.2007
Post ID: 21244
To ja zadam kultowe pytanie komiksowe:

Skąd się bierze wiatr?

Odpowiedź jest banalnie prosta ;)
Takeda

Takeda

30.12.2007
Post ID: 21699
Zbyt proste, Infero odpowiedź prawidłowa.

Mości Kanclerzu "Z tamtej strony" :)
Grenadier

Kanclerz Grenadier

31.12.2007
Post ID: 21705
27 dni na odpowiedź - to nie było takie proste ;)

To kolejne:
Czym zabija się ćmę?
(Proszę o pełna odpowiedź tzn. nie tylko podając lethal weapon...)
Moandor

Strażnik słów Moandor

20.01.2008
Post ID: 22366
Zadadka z filmu Gwiezdny pył

Jak nazywa się powietrzny statek piratów dowodzony przez kapitana Shakespeara?

Zagadka z książki Wilk morski Jacka Londona.

W którym roku dzieje się akcja książki?
Thausael

Thausael

25.01.2008
Post ID: 22559
Gwiezdny pył:
O ile mnie pamięć nie myli, statek nazywał się Caspartine.

Wilk Morski:
Powiem szczerze, książkę czytałem ale rok musiałem sobie potwierdzić - akcja toczyła się w 1937.




No to teraz coś od siebie, powiedzmy z Gemmella - Opowieści Sipstrassi.

"Jak inaczej można nazwać Człowieka Jeruzalem ?"
(ludzie którzy skończyli serię mam nadzieje że zrozumieją pytanie)
Moandor

Strażnik słów Moandor

25.01.2008
Post ID: 22560
Caspartine, owszem. :) Są dwa ujęcia w filmie, w którym napis jest dobrze widoczny. Raz, na burcie, trochę jednak zatarty. No i podczas walki załogi z ludźmi Septimusa, na drzwiach do kajut kapitana. Caspartine brzmi lepiej niż Perditia jak to jest w polskim przekładzie Gwiezdnego pyłu.

Wilk Morski


Powiem szczerze, książkę czytałem ale rok musiałem sobie potwierdzić - akcja toczyła się w 1937.



A tu się nie zgodzę. Skąd ta informacja?

A pytanie brzmi:
Jak nazywał się zamek złej czarodziejki Xayide, która chciała opanować Fantazję w powieści Niekończąca się historia Michaela Ende?
Thausael

Thausael

26.01.2008
Post ID: 22572
hmmm... Od przyjaciela który najwyraźniej tak samo jak ja pomylił książki. No cóż, człowiek się myli. Co do Caspartine to zgadzam się z tobą, brzmi to o wiele lepiej niż Perditia dlatego też używam tej nazwy. Tyle że często ją przekręcam ^^
Moandor

Strażnik słów Moandor

4.02.2008
Post ID: 22955
Czyli nadal zagadka z Wilka morskiego pozostaje nierozwiązana.

Mam za to następne pytanie:

Jak nazywała się stolica Cesarstwa, w którym toczy się akcja opowiadań Piekary o Mordimerze Madderdinie?
Feanor

Feanor

4.02.2008
Post ID: 22961
Dołożę swoje pytanie ;)

Jak Kamyk, główny bohater "Tkacza Iluzji" Ewy Białołęckiej, nazywał tworzone przez siebie niezwykłe miraże - zwięrzęta (i nie tylko) o nietypowych, śmiesznych kształtach i kolorach?
McGregor

McGregor

6.02.2008
Post ID: 23010
Gren co do ćmy.

Chwali się jeden:
-Zabiłem siedem ćmów.
-Ciem-Poprawia go drugi.
-Kapciem

Odpowiedź więc jest prosta.

P.S.
Zdaje się że to było coś z Kaszubami, ale pewności nie mam.
Grenadier

Kanclerz Grenadier

7.02.2008
Post ID: 23085
McGregor:
Mała korekta:
- Ciapem - to jest prawidłowa odpowiedź. Kapec nie pasuje do konwencji - ćmów - ciem - ciapem :D
McGregor

McGregor

7.02.2008
Post ID: 23091
Ale za to się rymuje z ciem:P

Jednak tak jak mówiłem nie pamiętam dokładnie.

Pytanie wcześniejsze. Skąd się bierze wiatr?

Np.: od grochówki, kapuśniaka, cebuli i wielu jeszcze innych dań, a przede wszystkim od zbyt szybkiego jedzenia.