Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Ognisko Literackie - Propozycje tematów oraz Archiwum rozmów"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Ognisko Literackie - Propozycje tematów oraz Archiwum rozmów
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Moandor

Strażnik słów Moandor

1.03.2008
Post ID: 24757

W tym temacie możecie zamieszczać swoje propozycje tematów, które będziemy poruszali przy Ogniskowych Spotkaniach Literackich. Tematyka ogólnoliteracka, preferowane fantasy, ale nie tylko.

Jeśli pojawi się wiele propozycji Ogniska Literackie będziemy organizować cyklicznie, dajmy na to co tydzień.

Czekam na propozycje.

Do tej pory odbyły się następujące Literoogniska:
1. Ognisko Literackie [1] SF vs. Fantasy
2. Ognisko Literackie [2] Władca Pierścieni
3. Ognisko Literackie [3] Światy nierzeczywiste, fantastyczne w liryce
4. Ognisko Literackie [4] Natura okiem poetów
5. Ognisko Literackie [5] Wizje przyszłości w literaturze Science Fiction
6. Ognisko Literackie [6] Teksty piosenek i poezja śpiewana
7. Ognisko Literackie [7] Czarne charaktery w powieściach SF & Fantasy
8. Ognisko Literackie [8] Motyw magii w literaturze fantastycznej
9. Ognisko Literackie [9] Istoty zwykłe i niezwykłe w literaturze fantasy
10. Ognisko Literackie [10] Motyw podróży w czasie i przestrzeni w literaturze fantasy i science fiction
11. Ognisko Literackie [11] Ludzkie żądze w światach fantasy i science-fiction
12. Ognisko Literackie [12] Nasze ulubione, literatura od podszewki
13. Ognisko Literackie [13] Ognisko grozy - H.P. Lovecraft i jemu podobni
14. Ognisko Literackie [14] Najciekawsza rzecz stworzona przez Polaka
15. Ognisko Literackie [15] Gry wymiany - ekonomia w światach fantastyki
16. Ognisko Literackie [16] Ekologia światów fantastyki
17. Ognisko Literackie [17] Motyw miasta w literaturze
18. Ognisko Literackie [18] Ognisko przez smoki rozpalane
19. Ognisko Literackie [19] Ład i chaos w literaturze
20. Ognisko Literackie [20] Władza i władcy w literaturze fantasy
21. Ognisko Literackie [21] "JEDNO CIĘCIE, JEDNO ŹDŹBŁO." - Ognisko ku pamięci Terry'ego Pratchetta

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

2.03.2008
Post ID: 24772
Aby połączyć fantastykę z upodobaniami literackimi moglibyśmy porozmawiać o światach nierzeczywistych, fantastycznych w liryce (odrzućmy prozę - byłoby to zbyt proste...). Wyobraźnia poetów często wykraczała poza świat im współczesny - sięgając wszelakiego rodzaju utopii, predykcji, mglistych wyobrażeń. Temat w istocie trudny i wymagający przygotowania - ale, moim zdaniem, dzięki temu dodatkowo zmotywuje do polemiki.

Inną kwestią wartą przedyskutowania może być sam cel obecności odrealnienia i rola światów wymyślonych w literaturze - czy miały służyć tylko artystycznej autokreacji, czy również spełniały cele edukacyjne (koncepcja "szklanych domów"). A może były tylko przestrogą dla marzycieli?

Trzymając się nadal kurczowo fantastyki, można by spróbować rozmowy na temat jej obecności w... dramacie, dziedzinie traktowanej przy ognisku dość po macoszemu.

A jeśliby uwolnić się od okowów fantasy, zaproponowałbym zagadnienie stylistyki obecnej w poezji i literaturze. Które środki są szczególnie cenione, które wywołują wręcz odrazę? Dlaczego rytm i rym wychodzą z użycia? Co sprawia, że dany wiersz jest miły w odbiorze?
Tabris

Tabris

2.03.2008
Post ID: 24816
Podoba mi się pierwsza propozycja Tullusiona; fantastyka w poezji, będzie można b. łatwo rozwinąć temat, a i liczba twórców i wierszy będzie wystarczająca.

Póki co sam nie zgłaszam tematów - nie mogę nic sensownego wymyślić.
Szmaragdowa

Szmaragdowa

2.03.2008
Post ID: 24841
Podczepiam się do Taba: propozycja Tullusiona jest nader interesująca i bliska memu sercu. Temat wymaga przygotowania, ale jest tego warty:)
Grenadier

Kanclerz Grenadier

3.03.2008
Post ID: 24872
"Magiczne krainy" - w każdej literaturze występują - nie tylko fantasy, każdy autor ma swoją krainę, do które często wraca. Np. dla Wańkowicza i wielu z nas są to Mazury, dla Lema - pozaziemskie światy, dla Mickiewicza "kraj lat dziecinnych" itp. Każdy z nas ma taką krainę - ja np. ulubione góry (opisane zresztą w profilu) :)
Moandor

Strażnik słów Moandor

3.03.2008
Post ID: 24914
Dobrze więc, niechaj będzie pierwszy temat podany przez Tullusiona.

Światy nierzeczywiste, fantastyczne w liryce.
Moandor

Strażnik słów Moandor

17.03.2008
Post ID: 25535
Nikt tu tego nie napisał, ale rozumiem, że umawiamy się na jutro, czyli Wtorek, godzina 20 00 by porozmawiać sobie o poezji.

Temat: Natura okiem poetów
Grenadier

Kanclerz Grenadier

17.03.2008
Post ID: 25537
Czyli dziecięlina pała i świerzop :D
Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

18.03.2008
Post ID: 25570
A temat następnego spotkania, którego termin to prawdopodobnie przyszły czwartek, skoncentruje się (jeśli Grododzierżca się zgodzi, oczywiście) wokół sfery nierzeczywistej, baśniowej, bajkowej, nierealistycznej, fantastycznej w dramacie. Jako przykłady podać można "Sen nocy letniej", "Makbeta", "Burzę" Szekspira, "Ślub" Gombrowicza, "Balladynę" i "Beniowskiego" Słowackiego, "Dziady" Mickiewicza, "Wesele" lub "Wyzwolenie" Wyspiańskiego, "Peer Gynt" Ibsena i wiele, wiele innych.
Mirabell

Mirabell

19.03.2008
Post ID: 25573
A czy pojawią się, jak ostatnio, jakieś kopie już odbytych ognisk literackich? Bo mnie niestety terminy zazwyczaj nie pasują, ale chętnie poczytam :)
Grenadier

Kanclerz Grenadier

19.03.2008
Post ID: 25578
Proponował bym zmodyfikować temat. Dziś w nocy zmarł Artur C. Clarke - pisarz SF i wizjoner, mający kolosalny wpływ na naszą cywilizację i pośrednio na nas samych. Może byśmy porozmawiali przy tej okazji o urzeczywistnianiu się wizji SF - o błędach i trafnych przewidywaniach takich pisarzy jak on.
Moandor

Strażnik słów Moandor

21.03.2008
Post ID: 25737

Możemy również zrobić tak, że podzielimy spotkanie na dwie części, jedną dotyczącą dramatu, a drugą poświęconą twórczości Arthura C. Clarka.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

29.03.2008
Post ID: 26020

Jako, że literogniska w tym tygodniu nie było, proponuję przesunięcie obu tematów na spotkanie, które mogłoby odbyć się zwyczajowo, w najbliższy czwartek.

Moandor

Strażnik słów Moandor

30.03.2008
Post ID: 26059

Więc w najbliższy czwartek jesteśmy umówieni na pogawędkę o dramacie i ew. o twórczości Arthura C. Clarka. Newsa napiszę najdalej jutro.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

4.04.2008
Post ID: 26308

Porozmawialiśmy o dramacie, chciałem się spytać Grena, czy nie miałby nic przeciwko przeniesieniu Clarke'a na najbliższy czwartek, ale chyba już sobie poszedł...

Tabris

Tabris

19.04.2008
Post ID: 26849

Propozycja Tullusiona,którą i ja popieram: "Czarny charakter w literaturze". Temat dość szeroki, dający możliwość odwołania się do dużej liczby dzieł, zwłaszcza, że można by sięgnąć i do epiki, i do dramatu.

Ognisko literackie nr 6 winno się, zgodnie z tradycją, odbyć o 20 w najbliższy czwartek, to jest 24 b.m.

Moandor

Strażnik słów Moandor

1.05.2008
Post ID: 27356

Wizje przyszłości w literaturze SF

Trochę o książce Hyperion na Ognisko Literackie.

Dan Simmons przedstawia w Hyperionie dzieje ludzkości za mniej więcej 7 stuleci. Ziemia w wyniku, jak to się nazywa w książce, Wielkiej Pomyłki, została zniszczona. Zespół Naukowców w Kijowie przypadkowo uaktywnił coś na kształt czarnej dziury, która powoli, acz konsekwentnie zniszczyła Starą Ziemię. Ludzkość jednak jeszcze przed tą katastrofą wyruszyła na kolonizację kosmosu.

Zasiedlono ponad 300 planet. Dzięki wynalazkowi TechnoCentrum, transmiterom, kolejne planety można było dołączać o tzw. Sieci. Portale umożliwiają błyskawiczne poruszanie się między planetami. Niektórzy bogacze posiadają nawet międzyplanetarne domy. Wiele osób pracuje na innych planetach niż rodzima.
Wyruszenie na podbój kosmosu stało się możliwe dzięki odkryciu tzw. efektu Hawkinga i zbudowaniu silnika ochrzczonego również nazwiskiem tego wybitnego naukowca. Napęd umożliwiał rozwinięcie o wiele większych prędkości i dotarcie do miejsc przeznaczenia we w miarę realnym czasie.
Niektóre planety nie są jeszcze włączone do Sieci, stanowią część Protektoratu i aby do nich dotrzeć nadal trzeba poruszać się okrętami międzygwiezdnymi. Ale taka podróż niesie ze sobą dług czasowy. Np. Hyperion ma do najbliższego systemu Sieci, Parvati 3 letni dług czasowy. Podróż okrętem kosmicznym z napędem Hawkinga trwa kilka tygodni, a standardowego czasy upłynie 3 lata.

Statki kosmiczne są bardzo drogie i w zasadzie większość z nich należy do Armii/Kosmos i do Rządu. Tylko nielicznych krezusów stać na posiadanie własnego okrętu. Konsul, jeden z bohaterów opowieści jest jednym z takich szczęśliwców.

Słowo o Sztucznych Inteligencjach. W Hyperionie są niezależne od człowieka, choć nadal mu pomagają i służą radą. Na początku wygląda to pięknie, ale z czasem przekonujemy się, że to tylko pozory.
Wprawdzie dzięki TechnoCentrum możliwe było stworzenie Sieci i całego dobrobytu ludzkości jednak niebezpiecznie jest powierzać los siłom, których się do końca nie zna. Nikt z ludzi nie wie jak działają transmitery. Nikt nie wie, gdzie znajduje się TechnoCentrum, a ono chroni swoje tajemnice. Ludzkość jest na łasce SI i gdyby w pewnej chwili wypowiedziały człowiekowi wojnę, zablokowały transmitery, byłoby ciężko.
Centrum stworzyło także Datasfery, lepsza wersje Internetu, ogromną sieć dającą ludziom nieograniczony dostęp do informacji.

W Diunie drogi człowieka i Sztucznych Inteligencji rozeszły się po Dżichadzie Bulteriańskim. Po zwycięskiej wojnie z maszynami używanie komputerów, wszelkich sztucznych inteligencji, zostało zakazane. I ludzkość tkwiła by odizolowana na poszczególnych planetach gdyby nie przyprawa odkryta na Diunie. Dzięki niej kosmiczni nawigatorzy mogą wyznaczyć bezpieczną drogę poprzez gwiezdną przestrzeń.
Transport kosmiczny jest w rękach Gildii Kosmicznej, która posiada całkowity monopol. Trochę to dziwne, że nawet Imperator musi słuchać się Gildii.
Zmieniły się także zasady walki. Dzięki polom siłowym, które każdy może wokół siebie uaktywnić do łask wróciła broń białą. Tarcza w kontakcie z bronią laserową wywołuje eksplozję, stąd nikt nie waży się używać laserów.
Ten ciekawy pomysł Herberta sprawił, że wojny przyszłości, mimo, że technologia poszła do przodu, nie różnią się bardzo od nam dziś i dawniej znanych.

Moandor

Strażnik słów Moandor

24.05.2008
Post ID: 28401

Chciałbym, aby następne nastepne Ognisko Literackie poświęcone zostało twórczości Jacka Dukaja. Jak mogliście zauważyć dyskusja w temacie pisarzowi poświęconym rozwinęła się nieco, poruszaliśmy zagadnienia związane nie tylko z powieściami Dukaja, ale także z opowiadaniami.

I na nich moglibyśmy się skupić w czwartek. Na przeczytanie powieści potrzeba trochę czasu, i jeśli ktoś nie czytał to nie zdąży. Natomiast z opowiadaniami jest mniejszy problem. Proponuję, abyście przeczytali na spotkanie opowiadania, które omawialiśmy w dukajowym temacie: Ruch Generała oraz Córkę łupieżcy. Pierwsze jest w całości dostępne na stronie autora, drugie we fragmentach, ale na życzenie chętnie podeślę zainteresowanym.

Czy odpowiada Wam taki temat?

Brimstone

Brimstone

1.06.2008
Post ID: 28887

"Horrory - rozrywka czy strach?" Zasadniczo nie czytam innych gatunków więc nie jestem obiektywny:) Możemy sobie pogadać o Mastertonie, Kingu czy kim tam jeszcze... Choć temat o Dukaju może również być ciekawy.
Pozdrawiam

Tabris

Tabris

16.07.2008
Post ID: 31290

To ja mam propozycję, abyśmy, albo omówili Dobro i dobrych w literaturze. Moglibyśmy porozmawiać choćby o tym, czemu dobro jest uważane za tak banalne.

Drugą propozycją jest, ta, abyśmy wrócili do źródeł i omówili "Motyw (wędrowny) wędrówki i podróży w poezji".
Ognisko odbyłoby się w czwartek za tydzień, a więc 24 Lipca o godz. 20, choć zważywszy na wyjazdy można by przenieść...