Gorące Dysputy

Pędzel i grafit - sztuki wizualne - "Pomoc - mitologia w sztuce"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Pędzel i grafit - sztuki wizualne > Pomoc - mitologia w sztuce
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Zyrpak

Zyrpak

26.11.2007
Post ID: 21138
Witam.
Chciałbym prosić o Waszą pomoc. Wybrałem sobie na maturę temat "Wpływ mitologii na sztukę" - byłbym niezmiernie wdzięczny jakby ktoś podał jakieś tytuły dzieł literackich, które mógłbym opracować. Do tej pory zająłem się poważnie tylko malarstwem, oto co uzbierałem:

"Koszmar" - Johann Heinrich Fussli
"Thor w łodzi Hymira" - Johann Heinrich Fussli
"Thor" - Marten Eskil Winge
"Loki" - Marten Eskil Winge
"Kraka" - Marten Eskil Winge
??? - Marten Eskil Winge
"Narodziny Wenus" - Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" Alexandre Cabanel
"Nimfy i Satyr" - William Bouguereau
"Erynie" - William Bougereau
"Afrodyta" - William Bouguereau
"Dziewczyna walcząca z Amorem" - William Bouguereau
- "Diana wychodząca z kąpieli" - Francois Boucher
"Trzy Gracje" - Rubens
"Trzy Gracje" - Sandro Botticelli
"Minewra z Centaurem" - Sandro Botticelli
Chyba niczego szczególnie ważnego tu nie pominąłem.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję, pozdrawiam.
Crux

Crux

27.11.2007
Post ID: 21166
Ja bym dał rzeźby - Wenus z Milo, Diana, Apollo i Dafne...

Co do obrazów to nie zauważyłem tam Ikara - upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Pieter_Brueghel_de_Oude_-_De_val_van_Icarus.jpg.

Zresztą jeśli chodzi o obrazy, freski, rzeźby etc. to polecam pożyczyć (lub jeszcze lepiej zakupić) "Encyklopedię szkolną- Mitologię Greków i Rzymian" wydawnictwa "Larosusse". Bardzo fajna, polecam ją. O lekturze Parandowskiego i Kubiaka mówić chyba nie muszę- zawsze się może przydać.

OK, więc co do rzeczy pisanych:
dzieła Homera - wiadomo,
"Ikar" Iwaszkiewicza - porównuje chłopczyka aresztowanego przez gestapo do Ikara,
dzieła Ajschylosa - Siedmiu przeciw Tebom, Oresteja,
"Troja" Gemella,
Safona,
Lukian, Rozmowy bogów,
(muszę pomyśleć :P)

Można oczywiście obejrzeć filmy - Troję (owycięto wątek bogów i część historii), Helenę Trojańską (skandalicznie zmieniona fabuła! 1/10 nawet nie dam temu czemuś), na TVP 1 był film o Jazonie.



Jeśli chcesz, chociaż wątpię by się przydało, to na TV 4 swego czasu leciała seria filmów dokumentalnych (tytułu nie pamiętam) gdzie autorzy szukali w jednym z odcinków prawdziwej przyczyny zagłady Ilionu. Zrobione zresztą ciekawie - testy komputerowie armii USA, czy Trojanie mogliby się tyle bronć, hipotezy na temat konia... Niezłe.

Jeśli za formę sztuki przyjąć gry komputerowe, to Zeus Pan Olimpu z dodatkiem Posejdon. Ale to tak na marginesie.
__________________________________________________________________

Myślałem, że to tylko mitologia grecka, ale jak nie, to fajnie (dorzucę też legendy, ale to w przerwie):
- Król Lear,
Legenda o Zygfrydzie:
- Pieśń o Nibelungach! (plus film, a jeśli chcesz to gra Stronghold Legends),
-Saga rodu Wölsungów (też o Zygfrydzie),
___
- Legenda o Królu Arturze (liczne książki filmy, obrazy, gry także),
___
- poczytać o mitologiach starożytnego Egiptu (niestety, żadnego dzieła oprócz Księgi Umarłych nie polecę, chociaż na upartego to Z legend dawnego Egiptu i Faraon Prusa), Babilonii (tak samo, jedyne źródło pisane z Babilonu jaką znam to prawo Hammurabiego :P), Kartaginy(o niej i chyba o innych też można by znaleźć w Starym Testamencie, jak Żydów niewolili - np. jest poruszona kwestia bożka... jak on miał... skleroza!), Majów (o dzieła Majów najlepiej popytaj na forach pseudonaukowych- już ci tyle książek o 2012 roku i ich wierzeniach dadzą, że heeeej, ja jedyne co mogę ci dać to artykuł o nich na Wikipedii pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_Maj%C3%B3w).
_____
- można by zobaczyć co nieco o religiach Aborygenów- niestety jedyna książka, w której czytałem o nich, to "Mitologie" z wydawnictwa GLOB, mało ambitne, ale zawsze).
_____
- zobacz sobie o Hindusach - chociaż to dość ryzykowne, bo w sumie w hinduizm to do dzisiaj wyznawana wiara.

- zagadałem do mojego kolegi rodzimowiercy i o Słowianach możesz luknąć na:
"Mitologia słowiańska" Aleksander Gieysztor
"Sanktuaria słowian",
"Troja Północy" Zofia Kossak

Warto też przeczytać sobie jeszcze raz Dziady Mickiewicza- ich schrystianizowaną formę.

Słowianie.republika.pl - tak na początek

Może być?

www.wsp.krakow.pl/whk/Ani_pprs.html - fragment Księgi Umarłych ze Starożytnego Egiptu.
Zyrpak

Zyrpak

27.11.2007
Post ID: 21167
Dziękuję! :) Jak najbardziej może być, o to mi właśnie chodziło. Więcej nie trzeba, na prezentację na pewno wystarczy.
Crux

Crux

27.11.2007
Post ID: 21168
Oho! Tak mi się przypomniało jeszcze - jakbyś chciał, to poszukaj w księgarniach lub na www.focus.pl artykułów z Focus Historia z działu "Na celowniku" (w tym numerze poświęconego narkotykom) dragom w religiach - nie jest co prawda tego dużo, natomiast rzeczy dosyć ciekawe- jak chociażby o Pytii. Co warto zauważyć, ludzie często podkupywali kapłana, by ten przekazał im proroctwo od bogów takie, jakiego sobie życzą. I wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie :)

I jeszcze spójrz może coś o wiarach żółtych ;) (Japończycy, Chińczycy itd.) oraz Indian - nawet taki Winnetou może się przydać w tym wypadku. Wielki Manitou!
Zyrpak

Zyrpak

27.11.2007
Post ID: 21169
Nie, azjatyckie na pewno sobie odpuszczę. Tak na dobrą sprawę, to tylko grecką i rzymską znam dobrze. O Zygfrydzie i trochę skandynawskich czytałem na http://www.fantasy.dmkhost.net/legendy/(dość liche źródło :P), a słowiańską i egipską dopiero zacznę pakować. Stokrotne dzięki za wszystkie materiały, tyle co dałeś to mi starczy na dwa miesiące intensywnej pracy lekko.
Infero

Infero

29.07.2008
Post ID: 31920

Za zgodą autora temat zamykam.
Infero