Gorące Dysputy

Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo - "Adam Michnik i Gazeta Wyborcza"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo > Adam Michnik i Gazeta Wyborcza
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Crux

Crux

22.07.2008
Post ID: 31630

Kim jest Michnik - każdy wie. Emocje budzi skrajne - od uwielbienia i podziwu, że siedział w komunistycznych więzieniach, po niechęć, a nawet nienawiść.

Pretekstem do tego tematu są dwa wydarzenia - pierwszym z nich jest śmierć Geremka i przemówienie naczelnego autorytetu moralnego. Drugim...:
"Gazeta Wyborcza zajęła się reklamą nowej książki skierowanej dla dzieci, pt "Mała książka o kupie" [tak! tak!]. Już sam tytuł powinien porazić każdego normalnie czującego i myślącego człowieka - lecz nie propagatorów rozstroju społecznego. Rozmowę z autorką książki, która - stwierdza z rewolucyjną satysfakcją gazeta - "będzie szokująca dla wielu polskich rodziców", przeprowadziła Iwona Jędrzejewska, wywiadowczyni Gazety Wyborczej.

"Z dziećmi powinniśmy rozmawiać o wszystkim, co nas otacza, co jest częścią życia." - stwierdza Gazeta Wyborcza, a Pernilla Stalfelt, "szwedzka autorka książek dla dzieci" na pytanie: "Dlaczego dzieci powinny czytać o kupie?" odpowiada m.in, że "Dla dzieci w Szwecji sprawy fizjologii są czymś bardzo naturalnym. Uważają wręcz, że kupa i bąki są zabawne. Myślę, że warto wspierać ten typ humoru i namawiać dzieci, by zgłębiały temat i bliżej badały sprawę." [sic!]"

(http://konserwatyzm.pl/content/view/3717/111/)

Zachęcam do dyskusji. Czy zachowania GW są etyczne? Dzielenie ludzi na inteligentów i resztę (czyli: czytelników GW i innych gazet), bucie wyrocznią, manipulacja?

Osobiście o GW mam zdanie negatywne. Właśnie ze względu na bycie ową "wyrocznią inteligenta". Posługuje się przykładami skrajnymi, wręcz oderwanymi od rzeczywistości. Gdyby jednak ktoś spróbował użyć podobnej retoryki w stosunku do tejże grupy, którą reprezentuje GW ("demokratyczna część opozycji"), zostałby zakrzyczany i zlinczowany. Zresztą, po to istnieją autorytety moralne, by wskazać dobrą drogę inteligentowi...

Tabris

Tabris

18.08.2008
Post ID: 33020

Ha! I co? Tylko Gazeta Wyborcza podała, że nasz medalista złoty, Tomasz Majewski jest fanem serii HoMM! Tak, tak tylko w GW są ważne, istotne dla milionów ludzi i Jaskini informacje!

A potem proszę się nie dziwić, że tyle ludzi czyta GW, z resztą przecenianie Michnika jest zastanawiającą cechą, tak naprawdę jego wpływy w społeczeństwie wynoszą 9%, zaiste michnikoza to dziwna choroba...

Greenman

Greenman

19.08.2008
Post ID: 33073

Widzisz Crux, proszę wskaż mi te oderwane od rzeczywistości opinie. Wskaż mi te dzielenie na inteligentów i resztę. Myślę że masz inne poglądy i sam próbujesz kategoryzować. Prasa jest po prostu podzielona jak w każdym normalnym kraju. Fakt, zaraz po przemianie było tak, że była Rzplita i GW. Teraz rynek się naszczęście rozregulował i jest więcej dzienników ogólnopolskich. I tyle.

Prawda jest taka że nienawiść szerzą raczej takie dziwne, ni to nienawistne ni to pseudoideologiczne wypowiedzi. Uważam że GW to całkiem niezła europejska gazeta. Popieram poprzednika, Michnik jest autorytetem w swoim wąskim gronie, jest intelektualistą o sprecyzowanych poglądach i tyle. To samo co ty o Michniku, mogę powiedzieć teraz np. o Semce, że wyraża zdanie milionów wyborców tzw. IV RP. Ale tego nie twierdzę, bo to bzdura, tak jak i rzekoma "michmnikowszczyzna".