Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Ognisko Literackie - Propozycje tematów oraz Archiwum rozmów"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Ognisko Literackie - Propozycje tematów oraz Archiwum rozmów
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Moandor

Strażnik słów Moandor

19.07.2008
Post ID: 31458

Ok, jeśli nikt nie wysunie jeszcze jakiejś propozycji którą trzeba byłoby rozważyć to w czwartek ognisko odbędzie się z tematem, który zaproponował Tabris

Leryn

Leryn

19.07.2008
Post ID: 31481

Moglibyśmy porozmawiac chocby o tym, czenmu dobro jest uważane za tak banalne. ---> Cóż, ten temat jest moim skromnym zdaniem lepszy od drugiego...

Cóż... A może motyw magii w literaturze fantasy? (Chyba, że taki już był.)

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

20.07.2008
Post ID: 31522

Nie było, można go upchnąć w przyszłym tygodniu.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

28.08.2008
Post ID: 33617

Dziękuję za przybycie na dzisiejsze literognisko, stenogram powinien pojawić się jeszcze dzisiaj.

Teraz natomiast podaję tematy spotkań w najbliższych tygodniach:
1. Istoty zwykłe i niezwykłe w literaturze fantasy.
2. Motyw podróży w czasie i przestrzeni w literaturze fantasy i science fiction.
3. Twórczość G.R.R. Martina.

Stosowna nowina pojawi się nazajutrz, wtedy też nastąpi ostateczne wytyczenie grafika na najbliższe czwartki.

Simba

Simba

29.08.2008
Post ID: 33666

Hmm, nie wiem czy jest to obszerny temat, ale mógłby być sth like:

Fantasy a wulgaryzmy, or sth like that.
Można by było toczyć dysputę na temat Polskiego fantasy, gdzie wulgaryzmy są na 'porządku dziennym' (wybaczcie zuchwałość, ale większość książek jakie przeczytałem, miała wulgaryzmy), a zagranicznego, w którym wulgaryzmów wydaje się być mniej.

Moandor

Strażnik słów Moandor

30.08.2008
Post ID: 33674

Wulgaryzmy stają się częścią współczesnego języka literackiego, niestety. Jest mnóstwo dobrej fantastyki, w której się nie pojawiają, ale w tych współczesnych książkach są często obowiązkowo.

Oczywiście ten topic jest po to, by wyrazać swoje pomysły i być może temat wulgaryzmów również w przyszłości poruszymy. W ten czwartek pójdzie temat nr 1. Martin też na pewno będzie, gdyż już zapowiedziałem kilku miłośnikom jego twórczości.

A czwartek jest w każdym tygodniu, będzie dobrze jeśli będziemy mieli ustalony grafik na kilka najbliższych czwartków, aby chętni do wzięcia udziału w LitOgnisku mogli sobie to wcześniej zaplanować.

Tabris

Tabris

30.08.2008
Post ID: 33676

Wiem, że takie rzeczy nie tu, ale kilka osób proponowały tematy nieliterackie na Ognisku. Np. powiązane z kinematografią, czy muzyką. Może warto by w takiej sytuacji w inny dzień zrobić Ognisko na te tematy?

Moandor

Strażnik słów Moandor

30.08.2008
Post ID: 33677

Tabris

Wiem, że takie rzeczy nie tu, ale kilka osób proponowały tematy nieliterackie na Ognisku. Np. powiązane z kinematografią, czy muzyką. Może warto by w takiej sytuacji w inny dzień zrobić Ognisko na te tematy?

Nie widzę żadnej przeszkody, aby nie mogło tak być. Ostatnio nawet sam się zastanawiałem nad tą kwestią, tylko o innym temacie.
Jeśli są chętnie na rozmowy o kinematografii czy muzyce, takie Ognisko możemy zorganizować. Nie musi być koniecznie cykliczne, aczkolwiek i temu nic nie stoi na przeszkodzie.

Jeśli są chętni, trzeba się zorganizować, ustalić dzień, temat. Sprawa jest otwarta.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

30.08.2008
Post ID: 33685

To jest Ognisko Literackie, dotyczy zatem tematów związanych z literaturą. Jeżeli zapotrzebowanie na rozmowy o innych dziedzinach muz jest realne (pamiętam, że dotąd chęć taką zgłosili jedynie Darkena i Tabris), można wykoncypować podobną formułę, ale - naturalnie - innego dnia.

I tutaj zastosować można dwa warianty - bądź uelastycznienie tygodnia i "rozciągnięcie" go na dwa ogniska tematyczne - w systemie poniedziałek - czwartek, bądź wrzucenie tego drugiego ogniska tuż po lub przed pierwszym, w środę albo piątek. Osobiście skłaniam się ku pierwszej możliwości, cykliczność pozwoliłaby wpaść Osadzie w pewnego rodzaju rytm tygodniowy.

Pozostają jeszcze kwestie gospodarza tego ogniska (to już leży w gestii Grododzierżcy), no i naturalnie - nazwy. Neutralną i naturalną wydaje się być "Ognisko Artystyczne". A w przyszłości, korzystając z tego eviva l'arte, będzie można przeprowadzać coś na kształt wieczorków autorskich. To moje ciche marzenie, przepraszam za dygresję. ;)

Uważam natomiast, że nieopłacalnym jest rozdrabnianie dziedzin sztuki na wiele ognisk: osobnego dla grafiki i fotografii, odrębnego dla filmu, oddzielnego dla muzyki i jeszcze innego dla książki... To spauperyzuje i doprowadzi do przesytu samą ideą. I dlatego należy dokładnie przemyśleć koncepcję drugiego ogniska przed jej implementacją w praktyce.

Moandor

Strażnik słów Moandor

30.08.2008
Post ID: 33695

Dlatego poczekamy na ewentualnych chętnych. Nie jestem pomysłowi przeciwny. Zresztą nawet bez oficjalnej nazwy ogniska można się umówić i porozmawiać o muzyce czy sztuce. Ogień nie służy tylko do polewania grenaturatem ;)

Może być to pod szyldem Ognisko Artystyczne, jak sugeruje Tull. Oczywiście miałem na myśli jedno ognisko, a nie pięć Tull. :)

Czekam więc na ewentualne sygnały zainteresowania przedsięwzięciem. :)

Darkena

Darkena

30.08.2008
Post ID: 33700

Można zrobić tak, że zostanie to ognisko literackie, a w drugim byłaby cyklicznie zmieniana tematyka - sztuka (malarstwo, grafika, fotografia, etc.), film, średniowieczne rzemiosło i z powrotem. Ale ja tak naprawd byłabym za dwoma ogniskami, w których cyklicznie zmieniałyby się tematy, także pojawiałyby się szybciej. I teges. Jeśli chodzi o gospodarza, to ja jednak proponuję dwie osoby, bo to za duży zakres materiału, żeby zajmowała się tym jedna osoba.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

30.08.2008
Post ID: 33701

Darkena

Można zrobić tak, że zostanie to ognisko literackie, a w drugim byłaby cyklicznie zmieniana tematyka - sztuka (malarstwo, grafika, fotografia, etc.), film, średniowieczne rzemiosło i z powrotem. Ale ja tak naprawdę byłabym za dwoma ogniskami, w których cyklicznie zmieniałyby się tematy, także pojawiałyby się szybciej. I teges. Jeśli chodzi o gospodarza, to ja jednak proponuję dwie osoby, bo to za duży zakres materiału, żeby zajmowała się tym jedna osoba.

Powstałby wtedy problem ciągłej rotacji tematu. Ludzie nie byliby pewni, kiedy mają wchodzić, by zastać to, co ich interesuje (załóżmy, że jest to tylko literatura). Dlaczego ten pierwszy wariant mnie osobiście wydaje się lepszy, chociaż ciekawszy byłby Twój, nie przeczę. ;)

Pytanie zatem, który dzień tygodnia dla drugiego ogniska byłby najodpowiedniejszy. O gospodarzu pomyślimy, kiedy już koncepcje artystogniska i literogniska zostaną obgadane. :)

Ptakuba

Ptakuba

30.08.2008
Post ID: 33702

Ja jestem za propozycją Darkeny - w czwartki ogniska literackie, a w jakiś inny dzień tygodnia inna tematyka.

Darkena

Darkena

30.08.2008
Post ID: 33705

Ja za piątkiem jestem, bo nie wiem, jak będę miała na miejscu z akademikiem ;]. Czy tam będzie net, czy nie, a Ognisko w sumie interesujące i myślę, że na początku weekendu powinno przyciągnąć więcej osób. No, tu akurat egoistycznie myślę o sobie, ale w sumie chyba paru uczestnikow też by na tym skorzystało ;).

Mirabell

Mirabell

31.08.2008
Post ID: 33734

Piątek jest dobrym pomysłem, niby w ostatni dzień tygodnia ludziska raczej wyłażą wieczorami z domu (:P), ale to może być ten dzień, kiedy już nikt nie ma żadnych wieczornych zajęć, kursów językowych (mnie np. w tym roku czwartek wybitnie nie pasował właśnie z tego względu) czy czego tam, ani nic do zrobienia na jutro (studia/szkoła/praca). Ja bym była za tym.

Simba

Simba

31.08.2008
Post ID: 33736

Jak wyżej. Zajęcia dodatkowe mają zwyczaj występować w cyklu wt-czw/pon-pt, ale ten drugi cykl pomińmy ;)

Hellscream

Hellscream

2.09.2008
Post ID: 33804

Popieram w pełni Darkenę, Ptakubę, Mirabell i Simbę.
Pozdrawiam

Simba

Simba

23.09.2008
Post ID: 34301

Z serii pytań Simby:

Czy dalej są prowadzone 'Ogniska Literackie'? Ostatnio zniknąłem z Osady, właściwie od początku roku szkolnego i straciłem rachubę =]

Moandor

Strażnik słów Moandor

4.10.2008
Post ID: 34673

Była przerwa, ale Ogniska nadal będa się odbywały.

W najbliższy czwartek 9 października o 21 00 będziemy realizowali kolejny temat, który ustaliliśmy jakiś czas temu.

Motyw podróży w czasie i przestrzeni w literaturze fantasy i science fiction.

Serdecznie wszystkich zapraszam. Wkrótce też ogłoszenie pojawi się na Stronie Głównej.

Hubertus

Hubertus

9.11.2008
Post ID: 36322

Ja proponuję na najbliższe czwartkowe spotkanie wypadające 13 listopada temat Ludzkie żądze w światach fantasy i science-fiction. Jak światy te wpływają na ich kształtowanie i realizację.