Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "[J.R.R. Tolkien] - twórczość"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > [J.R.R. Tolkien] - twórczość
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Zyrpak

Zyrpak

2.11.2008
Post ID: 35966

Nie czytałem całego tematu, ale odnośnie "Władcy Pierścieni"
Książka mi się podobała, chociaż niektóre fragmenty były w moim mniemaniu nudne, mam tu na myśli wędrówkę drużyny na poszczególnych etapach, kiedy to w stanie "skrajnego wyczerpania" idą jeszcze parędziesiąt kilometrów i zabijają po drodze jakieś pająki i inne cuda. Dla mnie stan "skrajnego wyczerpania" jest w momencie, kiedy osoba nie jest w stanie wykrzesać z siebie tyle siły, by ujść ze 300 metrów, nie mówiąc już o walce na miecze z kimś.

Sanctum

Sanctum

11.11.2008
Post ID: 36383

"Władcę Pierścieni" przeczytałem kilka razy, ale jest to książka, do której można zaglądać bez końca. Nie chodzi tu o samą fabułę historii opowiedzianej przez Tolkiena bardzo zresztą szczegółowo, ale masę przemyconych sprytnie przez autora wskazówek dla człowieka, także tego XXI wieku. Książka bowiem choć napisana w połowie XX wieku zawiera wiele wciąż aktualnych, wręcz genialnych treści.

Reldi

Reldi

11.11.2008
Post ID: 36386

Ja "Władcę Pierścieni" przeczytałem 3 razy, jednakże przy ostatnim podejściem opuszczałem fragmenty z Frodem i Samem...
Mimo tego iż czasem styl Tolkiena nudzi(subiektywne odczucie nie bijcie;P), to uważam iż stworzył chyba najlepszy świat fantasy jaki istniał. Akcja "Władcy", "Hobbita" oraz "Silimarillionu" mimo iż ukazuje historię Śródziemia w ciągu kilku tysiącleci, to pokazuje nam mimo wszystko jedynie kawałeczek Śródziemia... Nie znamy terenów na południe od Haradu, na wschód od Mordoru, na północ od Arnoru. Taki sposób przedstawienia świata jest genialny i denerwujący jednocześnie, gdyż pozostaje niedosyt związany z niewiedzą co się działo w pozostałych częściach Śródziemia.

Cwistinna

Cwistinna

20.01.2009
Post ID: 39931

Zgadzam się z Icariumem. "Władcę" czytała dwa razy, "Silmarillion" półtorej, do tego jeszcze "Dzieci Hurina", "Hobbit", "Niedokończone opowieści" i uważam, że Tolkien nie tylko miał ogromną wyobraźnię, ale też wiedzę. Nie można stworzyć logicznego świata, pełnego szczegółów wiążących się ze sobą, jeśli nie zdobyło się naprawdę dobrego wykształcenia i jeśli nie jest się wyjątkowo inteligentnym. Właśnie za to najbardziej podziwiam Tolkiena. Potrafił ogarnąć całe Śródziemie, cały swój świat, na pewno miał też pomysły na inne historie, których nie zdążył zapisać. Zdecydowanie powinien otrzymać Nagrodę Nobla, nie tylko za to, że wymyślił logiczny świat, ale potrafił wszystkie jego kawałki zebrać i opisać bardzo dokładnie i naprawdę pięknie