Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Cytaty, sentencje, aforyzmy..."

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Cytaty, sentencje, aforyzmy...
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Lobo

Lobo

9.11.2006
Post ID: 5820

Jak w nazwie tematu - zapewne większośc z was zna kilka, lub kilkanaście sławnych zdań, fragmentów piosenek, dawno wypowiedzianych sentencji, może nawet zabawnych wypowiedzi satyryków, które nie raz i nie dwa sprawdzają się w życiu codziennym tudzież konkretnych sytuacjach, lub też po prostu wryły wam się głęboko w pamięc.

Podzielcie się nimi z innymi! Przedyskutujcie, komentujcie, porównujcie! ;)

Ale proszę o jedno - starajmy się mimo wszystko uniknąc pojawienia się kolejnego tematu podobnego niegdyś istniejącemu "Co na CD..."(mimo, że chyba tam najczęściej się wypowiadałem :D) służącego do podbijania licznika jednozdaniowymi postami - w miarę możliwości każdą sentencję starajmy się opatrzyc stosownym komentarzem!

I pamiętajcie: "quidquid latine dictum sit, altum viditur" ;)

Eru

Eru

11.11.2006
Post ID: 5873

"Żeby coś sie zdarzyło,
Żeby coś mogło sie zdarzyć,
I przyszła miłość
Trzeba marzyć"

Taki sobie fragmencik z wiersza J.Kofty. Bez marzeń nic nie możemy zdaziałać, nie mamy celu - ot, takie sobie roślinki. A przeciez marzenia się spełniają...

No i jeszcze:
Szklanka jest do połowy pełna.
Kiedyś przeprowadzono badania. Różnym ludziom pokazywaną wypełnioną w połowie szklankę, i poproszono o okreslenie, czy jest do połowy pełna, czy do połowy pusta. Okazało się, że młodzi ludzie zwykle mówili jako o do połowy pustej szklance(pesymistyczna wesja), natomiast starzy, emeryci, mówili jako o szklance do połowy pełnej(optymistyczna wersja). Choć jestem młody, to jednak twierdzę, że nalezy być optymistą, i szklanka jest do połowy pełna.

Więcj moich ulubionych cytatów można znaleść od czasu do czasu w moim opisie na gg/tlenie ;). Może kiedyś je zaprezentuję

Moandor

Strażnik słów Moandor

12.11.2006
Post ID: 5887

Gandalf

Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy z Mędrców nie wszystko wie.

Ten fragment już był na starym forum. Jest także obecny na niemal wszystkich forach tolkienowskich. Zwróciłem na niego uwagę już podczas pierwszej lektury Władcy Pierścieni, zapisałem go sobie nawet. Stał się jedną z moich ulubionych sentencji.

Hrabia Monte Christo

Póki Bóg nie odsłoni przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie się mieścić w tych paru słowach:
Czekać i nie tracić nadziei

Słowa, jakie hrabia Monte Christo kieruje do Maksymiliana Morrela i Walentyny de Villefort na samym końcu powieśći. Wielu pewnie zauważyło, że cytat ten jest ciągle obecny w moim podpisie i niejednokrotnie na gg.

Woland

Rękopisy nie płoną.

Trzy słowa, ale wiele znaczeń.

Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem - i tak - ewig - usque ad finem. [wiecznie - aż do końca]

To z Lorda Jima, taka dobra recepta na życie.

MiB

MiB

13.11.2006
Post ID: 5917

Moandor

Gandalf: Wielu spośród żyjących zasługuje na śmierć. A niejeden z tych, którzy umierają, zasługuje na życie. Czy możesz ich nim obdarzyć? Nie bądź więc tak pochopny w ferowaniu wyroków śmierci. Nawet bowiem najmądrzejszy z Mędrców nie wszystko wie.

Ten fragment już był na starym forum. Jest także obecny na niemal wszystkich forach tolkienowskich. Zwróciłem na niego uwagę już podczas pierwszej lektury Władcy Pierścieni, zapisałem go sobie nawet. Stał się jedną z moich ulubionych sentencji.

Ja również zapamiętałem tą sekwencję Sapkowski także :) Znajdziemy ją bodaj w 4 czy 5 tomie Sagi o Wiedźminie :)

Różnych cytatów i sentancji w moim życiu pojawia się wiele. Jedne zostają na dłużej, inne na nieco krócej ;) Jakiś czas temu przylgnęły do mnie słowa Johna Lenona z "Imagine" (które nota bene mam w sygnaturze ;) ):
"Imagine there's no heaven,
It's easy if you try"

Jak to swego czasu skwitował UT, są to jedna z najbardziej złowrogich słów użytych w muzyce, ale mało kto ten subtelny fakt zauważa.

Pozdrawiam

Gwynbleidd

Gwynbleidd

17.11.2006
Post ID: 6026

"Wielu spośród żyjących..." Te słowa Tolkiena również ja dostrzegłem w sadze o Wiedźminie, która to jest mi taka bliska.

"Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od bramy Powroźniczej."

Oto pierwsze zdanie z opowiadania A.Sapkowskiego "Wiedźmin".
To właśnie ono zapoczątkowało inne opowiadania oraz - pośrednio - sagę.
Może ciężko komuś w to uwierzyć, ale Sapkowski urzekł mnie już od tego pierwszego zdania. W jego prozie jest magia, on ma dar przykuwania uwagi i malowania scen w mojej wyobraźni. Pierwszy akapit opowiadania przeniósł mnie momentalnie w tamten świat i w tamto popołudne. Słyszałem wiele krytycznych opinii na temat AS, łącznie z tą, że niesłusznie otrzymał on nagrodę od Fantastyki. Nie potrafię odpowiedzieć na zarzuty, ale wiem jedno... te siedem tomów będę trzymał zawsze pod ręką.

Vandergahast

Żywiołak Piwa Vandergahast

18.11.2006
Post ID: 6060

Mi na równi z wierszem Bilba o Aragornie zapadł w pamięć wiersz z powstania, chyba listopadowego, z książki do historii z podstawówki, zaczyna się tak:

Niemądry kto wśród trwogi,
z przestrachu traci męstwo,
im sroższe ciernia głogi,
tym milsze jest zwycięstwo.

I jeszcze cytat z Cromwella, na który trafiłem niedawno, ale pasuje mi na motto życiowe :] :

"Nikt nie zajdzie tak wysoko, jak człowiek który nie wie dokąd zmierza"

Infero

Infero

19.11.2006
Post ID: 6096

Kilka moich ulubionych:

1. Ten chyba wszyscy znają:

[Goethe] [utw."Faust"]
Jam jest częścia tej siły
która wiecznie złego pragnąc
wiecznie czyni dobro.

2.
[Edgar Alan Poe]
Są takie bezcielesne rzeczy, są zjawiska,
Co mają byt podwójny, jak bliźnieca owa
Moc co naraz z materii i ze światła tryska-
I naraz tworzy bryłę i cień w sobie chowa.

3.
[E.A.Poe] ["Robak zdobywca"]
Śmiertelnym-patrz! piorunem-
Na każdy ludzi spada wzrok
Kurtyna swym całunem-
Anioły, ze łzą u swych powiek-
Żałuja nieszcześliwca -
Bo słuchaj: Dramat ten- to Człowiek.
Bohater? Robak Zdobywca!

4.
[Gustaw Herling-Grudziński] ["Inny świat"]
Dni naszego życia nie są podobne do dni naszej śmierci i prawa naszego życia nie są również prawami naszej śmierci.

5.
[F.Goya]
Rozsądek uśpiony rodzi potwory

Wiem, że większość jest dość mroczna, ale takie właśnie lubię. Wszystkie te cytaty, kiedyś skłoniły mnie do przemyśleń i w pewien sposób poruszyły. Niektóre są dla mnie bardzo ważne (nie zdradze które), może dlatego, że natknęłam się na nie w ciekawych momentach mojego życia.

Danio

Danio

25.11.2006
Post ID: 6212

Ja dla odmiany podam kilka cytatów znanego,niesłuchanego i niestety martwego autora Jacka Kaczmarskiego. Fragment "Pożegnania Okudżawy":
"Na ile wciąż nadzieja szarpie,
Że coś się dla nas w mrokach tli -
Na tyle wigilijne karpie
Śnią smacznie swe beztroskie sny"
Kika słów, a jak wiele interretacji... Wszyscy kiedyś umżemy, czsem warto twardo chodzić po ziemi

Moandor

Strażnik słów Moandor

10.12.2006
Post ID: 6557

Robert Brault

I value the friend who for me finds time on his calendar, but I cherish the friend who for me does not consult the calendar

Eru

Eru

10.12.2006
Post ID: 6559

W podobnym tonie:

"Nawet cień przyjaciela starczy, aby uczynić człowieka szczęśliwym."

"Przyjaźń jest najsłodszą słodyczą ziemi."

Tak jest. Bezdyskusyjnie. Choć pewnie niektórzy będą mieli obiekcje co do drugiego cytaty, więc dorzuce jeszcze jeden:

"Przyjaźń zawsze jest pożyteczna, a miłość czasami szkodliwa"

Po autorów wbijajcie się do wikipedii ;)

Moandor

Strażnik słów Moandor

11.12.2006
Post ID: 6587

Swego czasu zgromadziłem sporo cytatów o przyjaźni. Oto niektóre z nich, te ciekawsze wg mnie:

C.S Lewis: Friendship is unnecessary, like philosophy, like art.... It has no survival value; rather it is one of those things that give value to survival.

Przysłowie mongolskie: Zwycięzca ma wielu przyjaciół, zwyciężony ma dobrych przyjaciół.

Możesz gromadzić wielkie skarby, ale nic nie jest warte tyle ile szczery przyjaciel

Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł.

Droga do domu przyjaciela nigdy nie jest zbyt długa

Clive Staples Lewis: Friendship is born at that moment when one person says to another: What! You, too? Thought I was the only one.

Teilhard de Chardin: Wielkie przyjaźnie zawiązują się w pogoni za jakimś ideałem, w obronie jakiejś sprawy, w trudach poszukiwań...

Mark Twain:
Znam starodawny toast,
wart złota dla swej piękności:
"Obyś nie spotkał przyjaciela,
gdy będziesz wchodził na górę powodzenia"

Jeśli nei jesteś gotów przenosić gór dla swoich przyjaciół, oni nie będą gotowi przenosić ich dla ciebie.

Jeden przyjaciel w życiu to dużo, dwoje to luksus, a troje to prawie niemożliwe.

Człowieka, który ma przyjaciół nigdy nie złamią wichry losu. Ma on w sobie dość sił, by pokonać trudności i iść dalej naprzód

Mozna znaleźć w kimś przyjaciela spędziwszy z nim zaledwie trzy godziny, a ktoś inny przez trzydzieści lat pozostanie tylko znajomym.

Kilka moich ulubionych sentencji o miłości:

Miłość jest jak przystań, gdzie spotykają się dwa statki na rejsie życia. Szkoda, że niektórzy trafiają na okręty wojenne

Dzięki miłości biedny jest bogaty. Z braku miłości bogaty jest biedny

Miłość - to nie kończąca się tajemnica, bo nie ma żadnej rozsądnej przyczyny, która mogłaby ją wytłumaczyć.

Love is the triumph of imagination over intelligence.

Mieczysław Maliński: Bo miłość to bycie do dyspozycji, to gotowość do tego, by usłużyć, pomóc, przydać się, zaopiekować się. To chęć bycia potrzebnym.

I kilka sentencji z różnych kategorii:

A great man is he who has not lost the heart of a child

Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił.

Goethe:
Bo dobry człowiek w mętnych zdarzeń tłumie
Prawdziwą ścieżkę zawsze znaleźć umie.

Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

//Nie rozpaczaj, że przegrałeś bitwę - trzeba wiele odwagi, by dojść tam, gdzie się bitwy przegrywa.//

Andre Maleaux: Kto boi się zrobić błąd, ten nigdy nie będzie tworzył historii.

Lord Hailsham: Przegrać to nie znaczy nie mieć racji.

Contra spem sperare audeo [wbrew nadziei ośmiela się mieć nadzieję].

Nie pozwól, aby twoje marzenia zarosły chwastami.

Dziękuję nic nie kosztuje, a jest niezłym środkiem płatniczym.

Uśmiechaj się czesto, bo śmiech to lekarstwo na prawie wszystkie kłopoty tego świata.

.Conrad: Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem - i tak - ewig - usque ad finem. [wiecznie - aż do końca]

Na dwie rzeczy nie ma lekarstwa: na śmierć i bezczelność.
Kazimierz Przerwa Tetmajer

Georg Christoph Lichtenberg: Wiadomo, że od przeszło pięciuset lat nikt z radości nie umarł.

Antoine de Saint-Exupery: Nie trać nigdy cierpliwości, to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi.

[scalenie: Śr Jan 10, 2007 8:00 pm]

Zginę ja i pchły moje - kto to powiedział? :P

Sulia

Sulia

11.01.2007
Post ID: 7179

"Niech zginę ja i pchły moje" - Zagłoba

Lubię teksty tego pana :)

Infero

Infero

15.01.2007
Post ID: 7268

Ostatnio znów przeglądałam „Ziemie, planete ludzi” Saint – Exupery i wpadł mi pewien kawałek, czy nawet dwa w oko.

„Logika potrafi dowieść wszystkiego. Nawet ten ma rację, kto na garbusów zrzuca odpowiedzialność za wszystkie nieszczęścia świata. Jeśli wypowiemy wojnę garbusom, szybko się do niej zapalimy. Będziemy szukali odwetu za zbrodnię garbusów. A ludzie garbaci z pewnością także zbrodnie popełniają.”

„Po raz pierwszy przenikliwe oczy mylą się i stroją przybysza w piękne piórka. Jeśli głupiec mówi wiersze, dziewczyna ma go za poetę. Sądzi, że ma zrozumienie dla szpar w podłodze, że lubi mangusty, że pochlebia mu ufność żmii, która pod stołem, koło jego nóg, się kołysze. I oddaje serce, które jest zdziczałym sadem, temu, kto lubi tylko strzyżone parki. I głupiec bierze księżniczkę w niewolę.”

Ta książka zawsze była i jest dla mnie skarbnicą myśli, prawd. Polecam.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

16.01.2007
Post ID: 7305

To będzie offtop - powyższa myśl powinna być zaczynem do dyskusji w zupełnie innym miejscu. Aż mnie palce świerzbią by coś napisać...

Moandor

Strażnik słów Moandor

26.07.2007
Post ID: 17642

Czytając Barbarzyńcę w ogrodzie natrafiłem na taki oto ciekawy cytat:

Zbigniew Herbert

Jedyna restauracja, z której widać katedrę jest odpowiednio droga, jak wszystko, co znajduje się w sąsiedztwie zabytków, gdyż płaci się podwójnie za cień arcydzieł na makaronie.

Thausael

Thausael

21.10.2007
Post ID: 20373

Kilka losowych cytatów z osobistego notesu:

Książka pełna wiedzy jest mniej warta,
niż jedno słowo,
która potrafi rozweselić.
Gerhard Jung

Jeśli nie można kochać wyłącznie jednej osoby przez całe życie,
niech przynajmniej będzie szereg lat,
gdy wierzy się w taką możliwość.
George Sand

Żagiel,
zdając się być posłusznym wiatrom,
pokonuje je.
Georges Duhamel

Nie ma takiego wielkiego czynu,
który nie powstał
z jakiegoś wielkiego marzenia.
Georges Duhamel

Ród ludzki ma tylko jedną naprawdę skuteczną broń - śmiech. Perswazje, pieniądze - mogą czasem podważyć jakąś przepastną bzdurę, ale tylko śmiech potrafi jednym ciosem rozwalić ją w strzępy, rozbić na atomy.
Mark Twain

"Istnieją dwie nieskończone rzeczy - wszechświat i ludzka głupota. Co do wszechświata nie jestem jednak pewien." - Albert Einstein

i mój ulubieniec, "Time will crown the King..."

Relen

Relen

1.11.2007
Post ID: 20635

Na aforyzmy nadaje się praktycznie cała poezja Kaczmarskiego... Podam kilka moich ulubionych fragmentów.
,,Nawet drzewa próchnieją przedwcześnie
A przecież istnieją - bezgrzesznie"
Taka mała odpowiedź na teorie "kary za grzechy".... Nikt nie otrzymuje tego a co zasłużył, tylko to co mu wpadnie w ręce....

,,To zagadka wielka i dla przyrodnika -
Dlaczego gołębie srają na pomnikach.
Ludzie przez czas pewien figurę czyścili,
Lecz że bezskutecznie - wnet się zniechęcili.
Z biegiem czasu smugi białawe odchodów
Zdobywszy figurę sięgnęły jej schodów;
Znikły całkowicie wszystkie rysy twarzy
I przestała ona cokolwiek wyrażać."
Co może stać sie z kazdym wielkim człowiekiem po śmierci? Może znależć się na breloczkach, a im częściej jego słowa będa powtarzane tym mniej będą znaczyły. Inflacja.

,,- Oj, nie wolno rzeczy wielu,
Kiedy celem jest - brak celu..."
To chyba oczywiste

I kilka innych

,,Noc jest po to, by po niej wstał nowy dzień. Łza - by po niej nastąpił uśmiech... Po każdym niepowodzeniu, nadchodzi wreszcie ten dobry czas. Ty też będziesz go miała - on jest już Ci pisany. Musisz tylko dzielnie na niego poczekać"
Kwintesencja optymizmu... I mojej własnej filozofii:)

,,Nadzieją pesymisty jest resztka optymizmu. Nadzieja jest jak dusza, ten kto jej nie ma, nie jest człowiekiem."
Chyba nie trzeba tłumaczyć

Infero

Infero

4.11.2007
Post ID: 20700
Znalazłam ostatnio kilka aforyzmów o diable (słuchaj Mibuś to się też tyczy ciebie) tu daje dwa pozytywne ;)
„W piekle diabeł jest postacią pozytywną”
„Nie lekceważ diabła. Ktoś go po coś stworzył”

Zyrpak

Zyrpak

8.12.2007
Post ID: 21338
Proponuję trochę urozmaicić temat o taką zabawę: jedna osoba podaje kilka cytatów sławnych osób, a reszta próbuje zgadnąć kto to powiedział i w jakich okolicznościach/o kim (jeśli to istotne). Nie wolno używać wyszukiwarki.

Starałem się wybierać cytaty najpopularniejsze, bądź takie, które łatwo odgadnąć ze względu na prezentowane w nich poglądy. Oczywiście są też trudne przykłady:
1. "Nauka bez religii jest kaleka, religia bez nauki jest ślepa."
2. "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem."
3. "Bóg nie zajmuje się grą w kości."
4. "Jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku "Niepodległość", ale tam wysiadłem"
5. "Pośród głębokiej zimy w końcu przekonałem się, że jest we mnie niezwyciężone lato."
6. "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."
7. "Wiem, że nic nie wiem"
8. "Mam takie marzenie, że pewnego dnia czworo moich małych dzieci będzie żyło w społeczeństwie, które nie będzie ich osądzało wedle koloru skóry, lecz wedle ich charakterów."
9. "Każdy komu drogie są wartości kultury, nie może nie być pacyfistą."
10. "Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi."
11. "Jedna śmierć to tragedia, milion to statystyka"
12. "Ale jutro będę trzeźwy, a pani, madame, nadal będzie brzydka."
13. "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?... A zatem, jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą... nazywają astronomią..."
14. "Armia baranów, której przewodzi lew, jest silniejsza od armii lwów prowadzonej przez barana."
15. "Nie wierzę w astrologię, bo jestem spod znaku Ryb, a Ryby nie wierzą w astrologię."
16. "Rzucić palenie? To łatwe. Robiłem to ze sto razy."
17. "Najlepszą obroną jest atak"

Jeśli mój post jest nie na miejscu proszę o jego wykasowanie.
Pozdrawiam.
Jaskier

Jaskier

7.01.2008
Post ID: 21871
Witam,

Oto cytat pana Andrzeja Sapkowskiego z książki "Miecz przeznaczenia"
"Co to byłaby z miłość, gdyby kochającego nie stać było na trochę poświęcenia".