Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Porównanie fantasy i science fiction"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Porównanie fantasy i science fiction
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Nuk

Nuk

17.01.2013
Post ID: 72735

Witam,
Jak część z Was wie, przygotowuję się w tym roku do matury i mam przyjemność przy okazji prezentacji maturalnej porównywać fantasy z science fiction. Jestem świadom, że to temat-rzeka, a granica między wymienionymi gatunkami dla każdego z genologów przebiega inaczej, dlatego też zwracam się do osadniczego grona o sugestie dot. literatury tegoż tematu. Ze znajomością samych dzieł nie powinienem mieć większego problemu, ale zawsze brakowało mi zacięcia teoretycznego - wierzę jednak, że ktoś z Was mógł zetknąć się z opracowaniem/książką, która okaże się pomocna.

Z góry dziękuję,
Nuk

Grenadier

Kanclerz Grenadier

17.01.2013
Post ID: 72749

Na pierwszy rzut przypomina mi się: Andrzej Sapkowski, "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy". Wydawnictwo Supernowa, Warszawa 2001. W środku jest rzecz jasna w sposób przystępny opracowana historia gatunku, z uwzględnieniem polskiej odmiany fantasy (do roku 200 rzecz jasna). Jest tez autorskie podejście do pytania "Fantasy - czym jest? A czym nie jest?". Polecam.