Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Zagadki Mędrców"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Zagadki Mędrców
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Mosqua

Mosqua

28.11.2012
Post ID: 72188

We Francji istnieje powiedzenie "połamać fajkę". Co to oznacza?

Architectus

Architectus

21.03.2014
Post ID: 76527

"Połamać fajkę" (fr. a casser sa pipe) jest eufemizmem słowa "umrzeć".

Silveres

Silveres

21.03.2014
Post ID: 76528

Skoro, jak sądzę, Mosqua nie pojawi się w najbliższej przyszłości, pozwoliłem sobie sprawdzić odpowiedź Architectusa. Oto, co znalazłem:
- Glosbe;
- Wiktionary;
Tak więc odpowiedź jest poprawna. Brawa dla Kronikarza, który, po ponad roku oczekiwania, znalazł rozwiązanie zagadki, udowadniając tym samym, że jest prawdziwym mędrcem.

Architectus

Architectus

23.03.2014
Post ID: 76534

Silveresie, dziękuję Ci za miłe słowa i przypomnienie o zadaniu nowej zagadki. Oto ona:

W towarzystwie pośredniczy i ożywia, dając jutro, przywracając wczoraj, lecz zabierając dzisiaj.

Silveres

Silveres

26.03.2014
Post ID: 76554

Sądzę, że to nawiązanie do naszych rozmów na temat pergaminu. Odpowiedź brzmi: czas.

Architectus

Architectus

26.03.2014
Post ID: 76555

Cieszę się, że zastanawiasz się nad rozwiązaniem, jednak to, które przytoczyłeś, jest nieprawidłowe. Sam czas, w kontekście naszych rozmów, nie załatwił kwestii wykonania pergaminu. My to uczyniliśmy.

Bychu

Bychu

26.03.2014
Post ID: 76556

Jak na moje to będzie księżyc.

Architectus

Architectus

26.03.2014
Post ID: 76557

Bychu, idziesz właściwym tropem. Rozwiązałbyś zagadkę, gdybym zadał ją o połowę krótszą i uwzględnił serową cechę wzgórz. ;)

Bychu

Bychu

26.03.2014
Post ID: 76558

No to może słońce? :P

Architectus

Architectus

26.03.2014
Post ID: 76559

Hahah, aż tak blisko nie byłeś, chociaż Twoja druga odpowiedź zaintrygowała mnie i skłoniła do przemyśleń. ^^ Byłaby rozwiązaniem, gdybym zmienił dwa elementy łamigłówki.

Tabris

Tabris

26.03.2014
Post ID: 76560

To rozmowa, to rozmowa! Bo wymaga towarzystwa, traci się na nią czas, ale omawia plany, lub wspomina przeszłość.

Architectus

Architectus

26.03.2014
Post ID: 76563

Tabrisie, jesteś bardzo blisko rozwiązania, ale zbytnio zbliżyłeś się do sposobu wnioskowania, jakim kierował się Silveres przy jego pierwszej propozycji. Pomyśl o wskazówkach, które przedstawiłem w rozmowie z Bychem. :) Udzielona przez Ciebie odpowiedź byłaby decydująca, gdybym użył w jednym miejscu innego sformułowania.

Hayven

Hayven

27.03.2014
Post ID: 76566

Historia?

Można ją przytaczać w rozmowie, przytacza przeszłość, pozwala wyciągać wnioski na przyszłość, a dzisiaj wydaje się stratą czasu.

Architectus

Architectus

27.03.2014
Post ID: 76568

Hayvenie, zacieśniłeś poszukiwania, nadając odcień przypuszczenia w wyjaśnianiu swojej propozycji. Okrążyłeś zagadnienia poruszone przez Tabrisa i przybliżyłeś się do prawidłowej odpowiedzi.

Hejnewars

Hejnewars

13.04.2014
Post ID: 76599

Hayvenie czy chodzi o retrospekcję?

Architectus

Architectus

17.04.2014
Post ID: 76610

Hejnewarsie, przedstawiłeś istotny element. Patrząc przez jego pryzmat przyjrzyj się, proszę, propozycjom Bycha. Kiedy połączysz dotychczasowe wnioski z wypowiedzi pozostałych uczestników zabawy, rozwiążesz zagadkę.

Dwurd

Dwurd

19.04.2014
Post ID: 76617

Na początku myślałem, że to "rozmowa", ale taka propozycja już padła. Z udzielonych przez Ciebie wskazówek mogę się tylko domyślić, że chodzi o jakiś szczególny podgatunek rozmowy.
...może "pogawędka"? Bo podobno jakieś jedno określenie przekreśla "rozmowę" jako prawidłową odpowiedź, więc może np. chodzi o to "ożywia" i że traci się na nią czas, bo "zabiera dzisiaj". "Pogawędka" ma taki biesiadny wydźwięk i nie musi być z natury poważna, więc bardziej pasuje określenie, że "zabiera dzisiaj", no i "ożywia" sugeruje, że to musi być rozmowa żwawa.

Architectus

Architectus

19.04.2014
Post ID: 76618

Dwurdzie, miło mi, że przedstawiasz wnioski przy swojej propozycji rozwiązania, jednak szukasz go w tym samym miejscu co Silveres, Tabris, Hayven i Hejnewars. Gdybym przygotował w odpowiedzi słowo "pogawędka", uznałbym również "rozmowę". Otwarcie przeczytaj zagadkę i poczuj ją.

Dwurd

Dwurd

19.04.2014
Post ID: 76621

Aha, czyli odpowiedź ma być mniej ścisła?
Skoro księżyc i rozmowa były blisko, to może chodzi o ognisko? Bo to by spajało te dwa elementy.

Architectus

Architectus

20.04.2014
Post ID: 76622

To nie ognisko, chociaż udało Ci się wskazać następną wskazówkę w swojej wypowiedzi.