Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Ognisko Literackie - Propozycje tematów oraz Archiwum rozmów"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Ognisko Literackie - Propozycje tematów oraz Archiwum rozmów
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

12.11.2008
Post ID: 36421

Temat, jak zresztą informuje strona główna, zostanie wzięty na wokandę w czwartek. Ja natomiast chciałbym przypomnieć koncepcję Ogniska Artystycznego, nieco chyba już zakurzoną. Jakie są Wasze zapatrywania w tej materii?

Ynaf

Ynaf

12.11.2008
Post ID: 36433

Taa jasne... Zróbmy sobie jeszcze ognisko wspólnego milczenia:P- nie za dużo trochę tych ognisk? Chociaż i tak ostatnio ognisko schodzi na manowce...

Małe pytanie: Kto wymyśla tematy rozmów ogniska? Bo chyba opuszczam wewnętrzną zasłonę milczenia na twórcę z jego pytaniem.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

12.11.2008
Post ID: 36455

Ynaf

Taa jasne... Zróbmy sobie jeszcze ognisko wspólnego milczenia:P- nie za dużo trochę tych ognisk? Chociaż i tak ostatnio ognisko schodzi na manowce...

Ciekawe spostrzeżenie wyszło od kogoś, kto na żadnym nie był.

Ynaf

Małe pytanie: Kto wymyśla tematy rozmów ogniska? Bo chyba opuszczam wewnętrzną zasłonę milczenia na twórcę z jego pytaniem.

Polecam słownik języka polskiego, wyrazów obcych, względnie synonimów.

Hubertus

Hubertus

12.11.2008
Post ID: 36456

Dobrze Ynafie że nie spuściłes tej zasłony, dopiero kupa śmiechu by była, ale ponieważ ją opuszczasz przejrzyj może słownik języka polskiego i synonimów, zobaczysz wtedy jakie brednie napisałeś, a w ognisku uczestnictwo nie jest obowiązkowe.

Moandor

Strażnik słów Moandor

13.11.2008
Post ID: 36466

Ognisko (w sensie np. Literackie) jest tylko i wyłącznie dla nas, dla ludzi, których dany temat zainteresuje i chcą się wymienić swoimi poglądami z pozostałymi uczestnikami. I również od nas zależy wybierana tematyka, dlatego ja zawsze próbowałem wzbraniać się przed narzucaniem tematów usiłując od Was wydusić własne pomysły. :)

Jeśli będą chętni na Ognisko Artystyczne to takowe na pewno zorganizujemy. Choć ja osobiście przyznam, że w kwestiach sztuki raczej mam blade pojęcie, albo nie mam zielonego. :)

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

28.01.2009
Post ID: 40266

Na następny czwartek, 4 lutego, proponuję w ramach literogniska pogawędkę na temat gatunków literackich - które upodobaliśmy sobie najbardziej i dlaczego. O zaletach i wadach strukturalnych poszczególnych rodzajów literatury, o ich cechach szczególnych, a także - jak duży wkład w rozwój i personalizację gatunku może mieć autor? Temat rozległy, ale przez to dający duże pole do erudycyjnych popisów.

Polemika mile widziana.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

28.01.2009
Post ID: 40269

Czyli "Jaki jest twój ulubiony gatunek i dlaczego akurat fantasy?" ;)
Ale poważnie - myśl zacna i koncepcja słuszna. Chociaż to trochę akademickie, ale od podobnych tematów powinniśmy zacząć cykl spotkań. Jeśli mi nic nie wypadnie, to zajrzę.

Hubertus

Hubertus

28.01.2009
Post ID: 40271

Też mi się koncpepcja tematu podoba, ale jest chyba zbyt szeroka, trudno będzie wtedy znaleźć wspólną myśl i wysnuć wnioski, ja bym ten temat rozbił na kilka spotkań ograniczajacych się do poszczególnych gatunków literackich.

@down

tak, jak najbardziej, to dobra propozycja

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

28.01.2009
Post ID: 40272

Można to zrobić tak: na pierwszym spotkaniu powiedzielibyśmy ogólnie, który typ literatury lubimy i dlaczego, a na następnych można by te myśli rozwijać - a ci, którzy wskazali dany gatunek jako swojego faworyta, mogliby te dyskusje prowadzić - jako pewnego rodzaju moderatorzy.

Irydus

Irydus

26.05.2009
Post ID: 44438

Z powodu burzliwej dyskusji na ognisku, proponuje przy najbliższej okazji poruszyć temat "czy spolszczenia są rzeczą dobrą".

Tabris

Tabris

11.07.2009
Post ID: 45902

Możnaby, zważywszy na ferie letnie zorganizować Literognisko. Ale czy są osoby chętne na przyszły tydzień? No i temat, bo spolszczenia są chyba zbyt filologiczne. Ja bym tam rad o dziełach Lovecrafta porozmawiać

Moandor

Strażnik słów Moandor

11.07.2009
Post ID: 45906

Musiałbym sobie troszeczkę przypomnieć wybrane opowiadania Howarda Philipsa Lovecrafta, ale chętnie porozmawiałbym sobie przy ogniu z innymi sympatykami jego twórczości.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

22.03.2011
Post ID: 61014

Proponuję Ognisko Literackie pod szyldem "najciekawsza rzecz stworzona przez Polaka". Może to być utwór literacki, artystyczny, racjonalizatorski, może - wynalazek... cokolwiek, byleby autorem był obywatel polski albo żeby ów twórca był jednym z bohaterów literackich utworu napisanego przez Polaka. Ot, choćby odkrywca metalu lżejszego od powietrza w "Lalce" Prusa...

Dlaczego tak ksenofobicznie? Nie, to nie objaw sarmatyzmu czy polonocentryzmu. Chciałbym, abyśmy odkryli, jak często "cudze chwalimy, a swego nie znamy".

Termin - do uzgodnienia.

Tabris

Tabris

6.04.2013
Post ID: 73432

Drusil zaproponował "Ekologia światów S-f"

Ja zaś dodam "Pan, czy sługa? Pieniądz w światach fantasy"

Mosqua

Mosqua

6.04.2013
Post ID: 73433

Motyw miasta-potwora w kulturze społeczeństw industrialnych i postindustrialnych.

Silveres

Silveres

8.07.2013
Post ID: 74729

W najbliższym czasie planowane jest zorganizowanie Ogniska Literackiego pod szyldem "Gry wymiany. Ekonomia w światach fantasy". Po dokładną datę i inne informacje związane z Ogniskiem odsyłam do newsa (o tego), który pewnie ukaże się wkrótce. Wszystkich chętnych i zainteresowanych serdecznie zapraszamy do podjęcia dyskusji - zgodnej, oczywiście, z tematem.

Tabris

Tabris

26.01.2014
Post ID: 76164

Tematy zgromadzone w ubiegłych latach uległy w końcu wyczerpaniu. W związku z tym prosiłbym o podanie swoich propozycji. Tematy można traktować szeroko, od konkretnych motywów, po twórczość autora, czy typ twórczości. Zastrzegam, że autor może być poproszony o przewodzeniu dyskusji.

Mateusz

Mateusz

27.01.2014
Post ID: 76178

Smoki, smoki, po trzykroć smoki...

...czyli o tym dlaczego wcześniej nie było tego tematu (albo ja go nie zauważyłem?)

Tabris

Tabris

30.08.2014
Post ID: 77516

Zbliżają się wybory, więc jako temat proponowałbym władców i władzę w fantastyce.

Silveres

Silveres

30.08.2014
Post ID: 77525

Podpinam się do propozycji Tabrisa. Temat świetny i niewymagający znajomości wyszukanych dzieł literackich. Chętnie poruszyłbym przykład niepowtarzalnego Ankh-Morpork.