Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Cytaty"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Cytaty
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Moandor

Strażnik słów Moandor

15.02.2007
Post ID: 8018

Jeśli podczas lektury ciekawej książki odnajdziecie w niej jakiś ciekawy fragment, mądrą myśl, trafne spostrzeżenie nie zapominajcie, że istnieje miejsce w Osadzie, w którym możecie się tym podzielić.

Ponieważ właśnie jestem w trakcie lektury Podróży z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego, więc na początek fragment z tej książki:

Bowiem książkę Greka (Dzieje Herodota), tak jak każde dzieło wybitne, trzeba czytać wielokroć – za każdym razem będzie nam wówczas odsłaniać nową warstwę, inne, niezauważone wcześniej treści, obrazy, sensy. Bo w każdej wielkiej książce jest kilka książek, trzeba tylko do nich dotrzeć, odkryć je, zgłębić i pojąć.

Tenar

Tenar

17.02.2007
Post ID: 8047

"Młodość to epoka wiecznej rozpaczy. A książki... to źródło nadziei,
wszechświaty otwierające się między okładkami: wpadając w nie, jesteśmy uratowani."

Powiedział Lestat w "Posiadłości Blackwood"

Morgraf

Skryba Morgraf

18.02.2007
Post ID: 8077

Będę cytował z pamięci, więc z góry przepraszam za wszelkie pomyłki.

“Mechanika kwantowa opisuje przyrodę jako absurdalną z punktu widzenia zdrowego rozsądku. I w pełni zgadza się z doświadczeniem. Mam więc nadzieję, że zaakceptujecie naturę taką, jaka jest – absurdalną.”
Richard Feynman.

To tak a pro po ostatniej mojej sesji egzaminacyjnej. Feynman to istna kopalnia elokwentnych cytatów.

Teraz jeszcze coś z Becketa, “Czekając na Godota” :
“V: Jesteś pewien, żeś mnie widział? Nie przyjdziesz i nie powiesz mi jutro, żeś mnie nigdy nie widział?”

Moandor

Strażnik słów Moandor

18.02.2007
Post ID: 8079

Nie stanie ci się krzywda - rzekł pan Zagłoba - bo to zacny jest stan i bogu miły (o kawalerstwie). Umyśliłem też trwać w nim do końca życia[...]

- O niecnoto! - rzekł Wołodyjowski - Takeś się waćpan wcześnie z tym postanowieniem wybrał, jak wilk, któren ślubował owiec nie dusić, gdy mu wszystkie zęby wypadły.

- Znam ja ich, ale i oni mnie znają... Nie może być inaczej, tylko się, szelmy, zwiedzieli, że Zagłoba się zestarzał. (Reakcja Zagłoby na wieść o napaści szwedzkiej)

Czytam sobie trylogię i za każdym razem gdy pojawia się Zagłoba uśmiech gości na mej twarzy. Niektóry patrzą na to dzieło Sienkiewicza jak na karę boską, ale niech żałują co nie czytali, bo wiele tracą.

Morgraf

Skryba Morgraf

11.03.2007
Post ID: 9987

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich: „cztery słowa, cztery kłamstwa”
Castoriadis

„Świadomość niemiecka: wstrząśnięta, pełna winy po czasach nazizmu; Tomasz Mann: okrutne podważenie ducha germańskiego. Dojrzałoś kultury polskiej: Gombrowicz radośnie smagający „polskość”. Dla Rosjan rzeczą nie do pomyślenia jest smagać „rosyjskość”, istotę niepokalaną. Żadnego wśród nich Manna, żadnego Gombrowicza.”
Milan Kundera „Sześćdziesiąt pięć słów”

Grenadier

Kanclerz Grenadier

12.03.2007
Post ID: 9993

"Jak się nie obrócić, i tak d... z tyłu"

Nie mam zielonego pojęcia kto jest autorem. To chyba jedna z wielu anonimowych mądrości ludowych. No bo sama, jakże głęboka prawda, bije z tego...

Bubeusz

Bubeusz

4.05.2007
Post ID: 10676

:D
Jeszcze była jedna taka "mądrość ludowa", którą notabene wyniosłem z placówki edukacyjnej mojej: "Człowiek jest jak g... na kole: raz na górze, raz na dole".

A z tych bardziej ambitnych cytatów (do jakich niewątpliwie został ten temat stworzony), myślę, że Coelho zasługuje na zacytowanie. Niektórzy nie darzą sympatią jego wypocin, jednak mnie one poruszają.

"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć"

"Bóg może wszystko. Gdyby ograniczył się tylko do czynienia tego, co nazywamy Dobrem, nie moglibyśmy nazwać Go Wszechmogącym. Panowałby jedynie nad częścią Wszechświata i musiałby istnieć ktoś odeń potężniejszy, oceniający Jego czyny. Wtedy wolałbym oddawać cześć temu Najpotężniejszemu."

"Najlepszym wojownikiem jest ten, kto zdoła wroga przemienić w przyjaciela."

"Jakie to szczęście, że istnieje śmierć."

""Inny jest tym, którym nauczono mnie być, ale to wcale nie ja. Inny wierzy, że powinnością każdego człowieka jest przez całe życie głowić się jak zgromadzić pieniądze, by na starość nie umrzeć z głodu. I człowieka tak bardzo pochłaniają myśli i plany na przyszłość, że przypomina sobie o życiu dopiero wtedy, gdy jego dni na ziemi są policz one. Ale wówczas jest już za późno."

Takeda

Takeda

5.05.2007
Post ID: 10708

Dzierżawin
"Gorszy niż rozbój jest sąd stronny
Gdzie prawo śpi - tam katy sędzie.
Obywatela kark bezbronny
Na pastwę miecza wydany będzie"
Tyle lat, a jakie prawdziwe i aktualne.

Tak rzekł Faust
"Świat cały zmienia się i ciągle naprzód mknie. A ja mam trwać przy raz mu danym słowie?"

Sołżenicyn
"Do miłosierdzia potrzeba rozumu"
Komentarz zbędny.

Moandor

Strażnik słów Moandor

25.05.2007
Post ID: 15948

Zasypywano pociskami zamek, zasypywano miasto, wszystkie bramy, wszystkie baszty. Lecz zamek bronił się zaciekle, piorunami na pioruny odpowiadał, trząsł się, świecił, dymił, huczał, ział ogniem i śmiercią, i zniszczeniem, jakby go jowiszowy gniew uniósł, jakby się zapamiętał wśród płomieni, jakby chciał zagłuszyć tureckie gromy i w ziemię się zapaść lub zwyciężyć.

H. Sienkiewicz - Pan Wołodyjowski

Sienkiewiczowskie opisy walki są nie do przeskoczenia. Żywiołowe, pełne dramatyzmu, bardzo dobrze oddają atmosferę bitwy, działają na wyobraźnię.

Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie. - Sador

Kordan

Kordan

17.06.2007
Post ID: 16507

"Kończ waść wstydu oszczędź"- Henryk Sienkiewicz "Potop".
"Mógłbym się zamknąć w łupinie orzecha i mianować władcą niezmierzonej przestrzeni, gdybym tylko złych snów nie miewał"- Wiliam Szekspir "Hamlet".

Moandor

Strażnik słów Moandor

20.06.2007
Post ID: 16556

Z Fausta Goethego pamiętam jedną wypowiedź Mefista:

Posłałbym się do diabła, gdybym sam nim nie był

Kordan

Kordan

20.06.2007
Post ID: 16562

Albo z Hamleta tekst :
Horacy: Na Boga, są to rzeczy nie pojęte!
Hamlet: Chciałżebyś wszystko pojąć? O Horacy, Więcej jest żeczy na ziemi i w niebie, niż się śniło waszym filozofom

Infero

Infero

24.06.2007
Post ID: 16658

Ostatnio za mną chodzi sentencja łacińska z Don Kichota: "In inferno nulla est redemptio"

Takeda

Takeda

24.06.2007
Post ID: 16660

"ad maiorem Dei gloriam" ;)

Revan

Revan

4.07.2007
Post ID: 16830

Szczególnie podobają mi się cytaty z "Diuny" Franka Herberta i książęk Terrego Pratcheta:

"Nie mogę się bać. Strach zabija umysł. Strach jest małą śmiercią, która niesie za sobą całkowite unicestwienie. Stawię mu czoło. Pozwolę, aby zalał mnie i przelał się przeze mnie, a kiedy odpłynie, obrócę oko swej jaźni i spojrzę na jego drogę. Tam, gdzie przeszedł strach, nie będzie już nic. Zostanę tylko ja."
Litania Przeciw Trwodze

"Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd. Wdrap się na górę tylko tyle, by sprawdzić że jest górą. Nie zobaczysz góry z jej szczytu"

Jeśli chodzi o Pratcheta, to większość motywów traci sens wyrwane z kontekstu, ale ten, przykładowo, jest uniwersalny:

"Doskonale wiadomo, że istotnym warunkiem sukcesu jest brak wiedzy o niemożliwości tego, co człowiek próbuje osiągnąć"

Sevorn

Sevorn

4.07.2007
Post ID: 16837

Niedawno przypomniany sobie "Król Lear" w przekładzie pana Słomczyńskiego:

"Jak chłopcy psotni - muchy, tak Bogowie
Nas zabijają: dla rozrywki"

"To plaga tych czasów: ślepi pod władzą szaleńców"

Takeda

Takeda

8.07.2007
Post ID: 16971

"Jest coś, czego Ziemianie mogliby się nauczyć, gdyby się rzeczywiście postarali: sztuki kontemplowania dobrych chwil i ignorowania złych."

Vonnegut jr. - Rzeźnia numer pięć

Moandor

Strażnik słów Moandor

10.07.2007
Post ID: 16994

Dzieło sztuki, utwór literacki, istniejąc - tworzy. Choćby powstało przed wiekami, przez to, że jest, przez samo obcowanie z odbiorcą, inspirowanie go i pobudzanie - nadal tworzy.

R. Kapuściński, Lapidarium VI

Moandor

Strażnik słów Moandor

28.08.2007
Post ID: 18658

Młodzi ludzie często nie wiedzą już, czym jest literatura, najwyraźniej ich już tego nie uczą. Oto relacja z matur w "Gazecie Wyborczej" z 7 maja 2003. Maturzyści, "którzy liczyli na pewniaki na wczorajszym pisemnym z p o l s k i e g o znów się zawiedli. Miało być o terroryzmie i o wojnie. Pudło - A gdzie Unia Europejska?! - kręcili nosami maturzyści."

Jakaż to smutna pomyłka! Dlaczego nie mówi się im, że literatura i wiadomości dziennika telewizyjnego to są różne rzeczy? Że literaturą jest piękno poezji Norwida, Mądrość Czarodziejskiej góry Manna, głębia dramatów Szekspira, a nie komunikaty z frontu wojny irackiej czy paragrafy umowy z Unią Europejską!

Ryszard Kapuściński - Lapidarium VI

Bubeusz

Bubeusz

1.09.2007
Post ID: 18814

Dla prawdziwych alchemików nie jest najważniejszy końcowy wynik, lecz poszukiwania, które do niego prowadzą. Dlatego każdy z nich musi znaleźć swoją własną drogę, aby odkryć geniusz i mądrość, który nosi w sobie.

Rafael Abalos - "Grimpow: Sekret Ośmiu Mędrców"

Cytat interesujący, ale książki mimo wszystko nie polecam. Tylko dla zagorzałych fanów tajemnic, kamieni filozoficznych i poszukiwań mądrości.