Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Co aktualnie czytacie?"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Co aktualnie czytacie?
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Thanathos

Thanathos

9.11.2014
Post ID: 78047

Drogi Tarnoobie - czytałem "Wojnę Światów". Było to kilka lat temu, i przyznam, że zostałem jako czytelnik mile zaskoczony. Absolutnie polecam!

Co zaś tyczy się Verna - aktualnie mam za sobą "Podróż do wnętrza ziemi", "Tajemnicza wyspa" oraz "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi" - czyli te tytuły, o których chyba każdy przynajmniej słyszał.

Z ubolewaniem muszę przyznać, że nigdy wcześniej Juliusza Verna nie czytałem, a teraz przekonuję się, że był to błąd ;)

Zabieram się więc za "Zielony Płomień", "Piętnastoletni Kapitan" oraz "Wokół Księżyca" tegoż autora.

Silveres

Silveres

15.11.2014
Post ID: 78105

Cały cykl inkwizytorski, Jacka Piekary. Składa się z:
- Płomień i krzyż, tom 1.
- Ja, Inkwizytor. Wieże do nieba
- Ja, Inkwizytor. Dotyk Zła
- Ja, Inkwizytor. Bicz Boży
- Ja, Inkwizytor. Głód i pragnienie
- Sługa Boży
- Młot na czarownice
- Miecz Aniołów
- Łowcy Dusz
Aktualnie jestem przy tomie "Sługa Boży". Powiem więcej, w wypadku tej serii powinienem założyć osobny temat, o nazwie "Co aktualnie pochłaniacie?", gdyż Piekara wciągnął mnie bez reszty. To dla mnie bardzo dobra wieść, patrząc na to, że od dawna nie miałem czasu/chęci na czytanie. Jeśli poświęciłem dziesięć minut dziennie na powolne przedzieranie się przez "Kongres futurologiczny", to dzień mogłem uznać za udany.
Cykl inkwizytorski polecam każdemu, kto choć trochę interesuje się fantasy. Mam nawet wrażenie, że czyta mi się go przyjemniej niż "Wiedźmina" - którego, skądinąd, również sobie cenię.

Silveres

Silveres

20.12.2014
Post ID: 78717

Max Brooks - World War Z
Wielka wojna zombie w relacjach uczestników. Z początku spodziewałem się suchych faktów, nudnych opisów... A jednak nie. Książka - choć z pewnością nie należy do gatunku, którym mógłbym zaczytywać się latami - jest całkiem przyjemna i łatwa w odbiorze. Choć momentami skłania do przemyśleń, to trzeba przyznać, raczej w moim rankingu nie wybije się ponad "zabijacz czasu".

Mateusz

Mateusz

3.03.2015
Post ID: 79579

Hm.

Z ostatnio przeczytanych pozycji:

Rafał Woś - Dziecięca choroba liberalizmu

Autor krytycznie odnosi się do idei wolnego rynku. Winą za dzisiejszy stan gospodarki obarcza patologiczną transformację. Sugeruje iż Polska powinna brać przykład z krajów zachodu i między innymi rozbudować świadczeń socjalnych.

Książka ta stanowi opozycję do moich prywatnych poglądów. Z tegoż powodu lektura jej dostarczyła mi wielu emocji. Począwszy od rozbawienia, przez zastanowienie aż do irytacji.

Osobom, które są zainteresowane politycznymi i ekonomicznymi sporami polecam.

Arturo Perez-Reverte - Cierpliwy snajper

Książkę w całości przeczytałem siedząc na podłodze empiku w przerwach między zajęciami na uczelni. Taka oszczędność jest trochę nie w moim stylu, ale trudno.

Powieść kręci się wokół postaci tajemniczego grafficiarza, którego tożsamości zna tylko garstka osób. Jego prace pojawiają się w różnych europejskich miastach jak Lizbona czy Neapol. Sniper, bo taki pseudonim przyjął ów artysta, wyznaje zasadę, że jeśli coś jest legalne to nie jest sztuką. Główna bohatera tej historii, dwudziestoparoletnia Lex, stara się dotrzeć do Snipera by przekazać mu ofertę współpracy.

Wciągająca pozycja. Polecam.

Aktualnie czytam:

Patrick Rothfuss - Muzyka milczącego świata
Terry Goodkind - Skradzione dusze

Konquer

Konquer

4.03.2015
Post ID: 79583

Ja obecnie nieszczęśliwie utkwiłem na "Metro 2033" a ponieważ nie mogę zacząć nowej książki póki nie skończę starej to - mówić dosadnie - "jestem w dupie".

Książka jest nudna jak sprint planningi w korpo. Atmosfera równie straszna i gęsta jak w Scooby Doo. Wykreowany świat jest tak sugestywny i brutalny jak w "Denver - ostatni dinozaur". Przejmuję się losem bohaterów tak samo jak przejmuję się losem pstrąga złapanego przez niedźwiedzia w tatrzańskim potoku.

Innymi słowy gdybym kupił tę książkę za swoje pieniądze a nie za kupon do empiku to bym bardzo żałował.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

4.03.2015
Post ID: 79586

Znaczy - masochista... ;) Szkoda czasu i życia na męczenie się z lekturą. Jak rozumiem skoro to lubisz to na pamięć znasz Nad Niemnem :P
I coś mi nie pasuje. Tę pozycję można przeczytać w góra dwa wieczory, bo do opasłych nie należy.

U mnie zaś na tapecie aktualnie porównanie armii USA i Niemiec.

Konquer

Konquer

4.03.2015
Post ID: 79587

Fakt - książka nie jest wymagająca i skończenie jej zajmuje niewiele czasu, ale jej prostacki język odstręcza mnie i kiedykolwiek do niej siądę to kończę po 15 minutach i wolę zająć się czymś pożyteczniejszym np. scrolowaniem śmiesznych obrazków w internecie.

edit: a co do "masochizmu" to nie znam z pewnością na pamięć "Nad Niemnem" bo czytałem tę książkę tylko raz. Chodzi o to, że jak już zacznę, to muszę skończyć.

Thanathos

Thanathos

9.03.2015
Post ID: 79635

Stalowe Szczury: Błoto - M. Gołkowski -> Ledwo zacząłem ale jak na razie jest ekstra!

Życie Seksualne Lemingów - R. Ziemkiewicz -> Ciekawa lektura, czyta się łatwo i przyjemnie.

Grodmar

Grodmar

9.03.2015
Post ID: 79636

Ja czytam Władcę Pierścieni - zostały jeszcze ostatnie pięć rozdziałów + dodatki, a potem będę czytał hm... jeszcze nie wiem co! :)

Tarnoob

Tarnoob

9.03.2015
Post ID: 79637

Grodmarze – gratuluję lektury. Przypomnę tylko, że LotR-a, jak każde dzieło, warto czytać ze zrozumieniem – czyli z opracowaniami, skąd Tolkien do czego brał inspiracje. Np. Rohan to w jakimś stopniu Polska, Gondor – Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego, Shire – sielankowa Anglia, Mordor - Złota Orda, i tak dalej. Akurat tego typu wiedzę mam z konferencji/warsztatów, więc nie mogę polecić konkretnej literatury, ale na różnych fanowskich Wikiach i tak dalej powinno tego być. „Prawdziwi fani” interesują się też pismem tolkienowskim – tengwarem – które jest moim zdaniem genialne, może nawet bardziej niż inne tego typu (tzw. „alfabety ficzerowe” – jak koreański).

Powodzenia w poznawaniu świata Tolkiena.

Za to ja chwilowo nie czytam niczego – wiem, wstyd przyznawać, ale może ktoś mnie zagoni.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

12.03.2015
Post ID: 79658

Spieszmy się czytać, tak szybko odchodzą. Dziś zmarł Terry Pratchett...

Ekhem, ekhem...
- Silv.

Mateusz

Mateusz

7.04.2015
Post ID: 79918

Ostatnio przeczytane z prywatnych zbiorów:

Terry Goodkind - Skradzione Dusze

Jak się okazuje, przedostatnia odsłona cyklu Miecz Prawdy. Historia trzyma poziom, autor nie pożałował akcji. Z niecierpliwością czekam na tom "Warheart", który ma zwieńczyć moją ulubioną serię fantasy (ever). Będę płakał :)

Neil Gaiman - Nigdziebądź

Książkę zacząłem parę miesięcy temu, jednak dopiero ostatnio sobie o niej przypomniałem, a tym samym dokończyłem lekturę. Opowieść jest dziwaczna, momentami ociera się o heroic fantasy, innym razem zdaje się być satyrą. Uogólniając, wrażenia pozytywne. Być może sięgnę po inne tytuły tegoż autora. Coś polecacie?

Patrick Rothfuss - Muzyka milczącego świata

Nowela o bohaterce innych książek tegoż autora. Jako, że jest króciutka to trudno ją nawet jakoś ocenić.

_

Korzystając z okienek między zajęciami oraz Empiku obok uczelni przeczytałem też:

Agata Christie - Słonie mają dobrą pamięć

Druga (po "Morderstwie w Orient Expressie") książka znanej pisarki, którą miałem okazję przerobić. W skrócie: dobra, ale czterech liter nie urywa.

Agata Christie - Morderstwo na polu golfowym

Trzecie podejście do kryminałów Agaty Christie. I jak na razie najbardziej udane. Fabuła pokręcona i do końca podtrzymuje naszą ciekawość. Jeśli ktoś ma ochotę sięgnąć po którąś z pozycji Christie to "Morderstwo na polu golfowym" będzie jak znalazł.

Terry Goodkind - Dług wdzięczności

Prequel "Miecza prawdy" napisany gdzieś na boku. Raczej niezbyt istotny, pozycja nieobowiązkowa nawet dla fanów.

Kordan

Kordan

7.04.2015
Post ID: 79920

Philippe Walter, Mitologia chrześcijańska. Święta, rytuały i mity średniowiecza, Warszawa 2006.

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałem.

Tabris

Tabris

19.05.2015
Post ID: 80191

M. Vargas-Llosa, "Dyskretny bohater", tłum. M. Chrobak
J. M. Coetzee, "Powolny człowiek", tłum. M. Konikowska
T. Capote, "Z zimną krwią", tłum. K. Rudolf

Tarnoob

Tarnoob

19.05.2015
Post ID: 80192

Tabris jak zwykle oddaje się jakiejś kompletniej niszy, o której słyszało może kilkadziesiąt tys. osób. :-P

Nie wiem, czy można to zaliczyć jako czytanie, ale po rozpracowaniu „Fizyki” Arystotelesa, wziąłem się za nadrabianie lektur szkolnych. Zainteresował mnie kanał na YouTube „masochista Mietczyński”, który jak nazwa wskazuje, nadaje głównie negatywne recenzje beznadziejnych filmów, dzieł, książek, itd. Oprócz tego od paru miesięcy (pół roku?) streszcza też lektury. Widziałem już wszystkich kilkanaście jego filmików i spróbowałem też kanału lekturek.pl.

Po bliższym oswojeniu się z „Panem Tadeuszem” obejrzałem też cały film Wajdy i to już jest dobre przygotowanie się do tego niełatwego kąska, jakim jest nasza epopeja narodowa. Liczę na to, że za góra kilka tygodni się z tym rozprawię.

Grodmar

Grodmar

20.05.2015
Post ID: 80196

Aktualnie czytam Terrego Prattcheta, Ruchome Obrazki. Po nim pewnie ogarnę polską fantastykę (głównie chodzi mi o Wiedźmina i Inkwizytorium), bo dotąd miałem styczność z mniejszą ilością książek polskich niż ma sam cykl Pottera...

Tabris

Tabris

14.08.2015
Post ID: 80718

A. Szczypiorski, "Msza za miasto Arrax"
M. Vargas Llosa, "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki", tłum. M. Chrobak
D. Diderot, "Kubuś fatalista i jego pan", tłum. T. Żeleński-Boy
G. Flaubert, "Pani Bovary", tłum. A. Micińska
C. Läckberg, "Pogromca lwów", tłum. I Sawicka

Wilczek

Wilczek

14.08.2015
Post ID: 80719

Chyba już ósmy raz czytam Władce Pierścieni...

Reldi

Reldi

17.08.2015
Post ID: 80728

Dziś zbiorę się za III tom Mrocznej wieży Kinga. Korzystam z okazji iż pojawiło się wznowienie(przynajmniej w empiku) i wreszcie mogłem zacząć czytać przygody Rolanda:)

Silveres

Silveres

22.08.2015
Post ID: 80744

Tadeusz Bąk - Współczesne uwarunkowania kreacji subkultur młodzieżowych
Po tę pozycję sięgnąłem z czystej ciekawości. Zainteresowało mnie jak ludzie dorośli postrzegają subkultury młodzieżowe. Jestem w trakcie czytania - a właściwie dopiero po pierwszych kilkudziesięciu stronach - więc nie mogę powiedzieć zbyt wiele. Na pewno nie żałuję, że ją wypożyczyłem, bo w pewnym sensie jest spójna z moimi zainteresowaniami, a uzupełnienie posiadanej już wiedzy zawsze pozostaje dobrym pomysłem.

Konstanty Adam Wojtaszczyk - Kompendium wiedzy o państwie współczesnym
Za poleceniem Tullusiona oraz mojej nauczycielki zainteresowałem się Wojtaszczykiem. Tę książkę wyżej traktuję bardziej jako zamiennik, swoiste wprowadzenie do innej (mianowicie: "Polityka i społeczeństwo"), której niestety aż do rozpoczęcia się roku szkolnego nie jest w stanie dostać. Opinie o autorze były obiecujące, więc mam nadzieję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Ireneusz Bielski - Współczesny m@rketing
Właściwie to od jakiegoś czasu czytam wszystkie książki o marketingu i reklamie, które wpadną mi w ręce, więc tutaj także nie mogę powiedzieć nic więcej przed przeczytaniem jej. Podejrzewam, że przynajmniej kilka opisanych zagadnień będzie dla mnie nieznanych.

Michał Ogórek - Ikony PRL, bohaterowie tamtych lat
Książka opowiada o codzienności w PRLu. Nie jest to jednak typowo naukowo-historyczny sposób przedstawiania suchych faktów, a bardzo ciekawe i przyjemne opracowanie połączone z dużą dawką zdjęć, obrazów oraz ciekawostek. Naprawdę przyjemna lektura, dzięki której można nieco lepiej poznać wspomniany okres od strony przeciętnego Kowalskiego.

Norman Goodman - Wstęp do socjologii
Po tej książce spodziewam się dokładnie tego, co zawiera w swoim tytule. Wprowadzenia mnie w tematy socjologii. Nie napiszę o niej nic więcej dopóki nie skończę jej czytać.