Gorące Dysputy

Kronika - "Chronica Imperii Cavernae Behemoth"

Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Kronika > Chronica Imperii Cavernae Behemoth
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Sanctum

Sanctum

24.02.2009
Post ID: 41430

Do maga dosiadł się jeden z młodszych Osadników i wesołym, dziecięcym głosem zapytał: "Co Pan tutaj robi?". Sanctum spojrzał na swego rozmówcę i równie wesołym, ale zarazem gróźnym głosem odparł: "Widzisz dziecko, piszę właśnie Kronikę o miejscu, w którym mieszkasz. O jego Imperatorze, Wysokiej Radzie, ale i o zwykłych mieszkańcach, takich jak Ty i dla takich jak Ty. A ponieważ piszę do zwykłych ludzi, chcę pisać ich językiem, ich emocjami, ich wspomnieniami. Dlatego siedzę tutaj, pod Drzewem Nowin- miejscu najczęściej uczęszczanym przez Osadników i słucham ich historii. Może Ty chcesz mi powiedzieć?". Dziecko zarumieniło się i nieco nieśmiale odpowiedziało: "Proszę Pana, ależ ja nic nie wiem o historii Jaskini! Ale mam pomysł! Zawołał zaraz tatę, on mieszka w Jaskini już bardzo długo i na pewno będzie coś pamiętał!". Sanctum widział w oczach dziecka blask i wiedział, że wyrośnie ono na odpowiedzialnego i mądrego Osadnika. "Idź po tatę!"- powiedział z nutą sentymentu w głosie mag, a dziecko od razu pobiegło do domu po ojca.

Regulamin

1. W stoliku każdy może się wypowiadać, niech pamięta jednak o kulturze i języku, by innych Waszmości swoim słownictwem nie ranił.

2. Niechaj wypowiedzi Waszmości utrzymane będą w stylu bajania i wspominek, przynajmniej w tematach zatytuowanych "Księga...". Warunek ten nie obowiązuje w "Appendixach".

3. Nowe tematy kronikarz będzie spisywał po uprzednim zgłoszeniu i uznaniu jego istotności dla Historii Imperium. Można je zgłaszać w tym miejscu.

4. Moderator będzie oznaczał wypowiedzi informacyjne kolorem żółtym, coby odróżnić je i łatwo zauważyć było.

Sanctum

Sanctum

27.04.2009
Post ID: 43598

Ponieważ Kronika jest w fazie rozwoju i zasadniczo tworzenia jej szkieletu, zapraszam Was wszystkich do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami i ewentualnymi propozycjami co do tego czym Kronikarz powinien się zająć. Proszę także o wszelkie uwagi dotyczące samej Kroniki i ewentualnych błędów. Za wszystkie uwagi będę serdecznie wdzięczny!

Architectus

Architectus

9.01.2013
Post ID: 72691

Dotarł do mnie głos jaskiniowców z propozycją do rozpatrzenia, która dotyczy zamieszczenia dodatkowego mechanizmu na stronie Kroniki. Polegałby on na wyświetlaniu losowej ciekawostki jaskiniowej w małej tabelce, po lewej stronie, pod wyświetlanymi ostatnimi wypowiedziami na forum. Nagłówek mógłby brzmieć: "Czy wiesz, że?..." w prostszej wersji, lub "Zaczarowany tusz ułożył się w czytelną formę", w tej bardziej udziwnionej. (Gdybyście mieli inny pomysł, nie krępujcie się go zamieścić.) Pod nim, przy każdym odświeżeniu strony, występowałby inny tekst. Tematyka informacji dotyczyłaby jaskiniowego życia w każdej postaci, od ogniskowych mitów do Misternych tomisk. (Świeże wydarzenia także zaliczają się do tego zbioru.)

Po uprzednim przemyśleniu, jestem przychylny temu przedsięwzięciu, lecz rzucanie zaklęć nie leży w mojej naturze. Czy znalazłby się ktoś pośród Was, kto potrafiłby zająć się tym unowocześnieniem? (Proszę o wypowiedź w tym temacie.) Od tego momentu zacznijcie, proszę, szperać po starych kartach. A nuż coś znajdziecie? Propozycje przesyłajcie poprzez imperialną pocztę, bądź zgłaszajcie szeptem przy Ognisku, żeby zbieranie ciekawostek nie było do końca jawne. Im będzie ich więcej, tym mniej przewidywalny tekst na tablicy. Pytanie dla osób chcących się przyłożyć - czy chcielibyście za swój trud uzyskać achievement w Ashanie? Organizatorzy Behemotiady z pewnością uwzględnią Waszą prośbę.

Hayven

Hayven

9.01.2013
Post ID: 72697

Architectus

Pytanie dla osób chcących się przyłożyć - czy chcielibyście za swój trud uzyskać achievement w Ashanie?

Ashan nie działa, i to od dawna :P

Sanctum

Sanctum

9.01.2013
Post ID: 72698

A patrzyłeś http://ashan.net.pl ?

Hayven

Hayven

9.01.2013
Post ID: 72699

O, fajnie :)

Saruman

Saruman

12. listopada
Post ID: 87971

Kluczowy link do starej Osady:

http://web.archive.org/web/20030214202818/http://osada.heroes.net.pl/

Jest nawet szkielet Akademii Wojennej. Toż to skarby jak mniemano utracone na zawsze! :
http://web.archive.org/web/20040318144122/http://akademia.heroes.net.pl/

Saruman

Saruman

24. listopada
Post ID: 87989



Opis Lokacji Starej Osady

Moi Drodzy. Link do Wayback Machine znaleziony przypadkiem w innym temacie otworzył przede mną drzwi do dawnego świata. Ku mojemu przerażeniu linki w Kronice nie działają http://kronika.heroes.net.pl/archiwum.html
Postanowiłem zbadać te Osadowe Pompeje z przed Wielkiego Padu Jaskini. Pozostałe ruiny okazały się miejscami bardzo dobrze zachowane, Heroesland, Linkownia, Leksykon, główne strony wielu lokacji. Popełniłem poniższy mini projekt - opis wszystkich lokacji dawnej Osady (bez lokacji Areny). Starałem się wynotować wszystkie zauważone ciekawostki.

Kilka uwag wstępnych - co do terminu Padu Jaskini. Ostatnia "migawka" osady jest z 12 czerwca 2005 roku. Piszę o tym bo w Kronice jest zapisana "umowana data ostatniego newsa w JB", która była gdzieś z kwietnia tamtego roku. Doskonale pamiętam, że Jaskinia padła jakoś latem w czasie wakacji.
Dodam jeszcze, że po Guinei pierwszym Grodożercą berło przeszło na Aiwelosse. Dokumentuję by ocalić tą osobę od zapomnienia. W końcu Grodożerca to naczelny administrator. (swoją drogą chętnie zobaczyłym w kronice poczet Grododzierżców).

A zatem nie przedłużając:

Lokacje starej osady:

Zakątek minstreli (zielony obszar)

Namiot Minstreli – ten czerwony namiot zawierał po pierwsze opis reguł działania lokacji z tego zakątka (regulamin zabawy), po drugie sam spis Gawędziarzy, Bajarzy i Minstreli – ale bez ocen. Tutaj spis był jedynie alfabetyczny. Tytuł gawędziarza był najprostszy do zdobycia, wiązał się z opublikowaniem jakiegokolwiek dzieła, bez względu na ocenę. Tytuł Bajarza wymagał 3 dzieł i ocenę średnią nie mniej niż 4.0, a Minstrela 5 dzieł i średnią ocenę nie mniej niż 4.5. Namiot Minstreli zawierał także krótki fragment poświęcony lokacjom zakątku mówców (sekcja południowo zachodnia)

Starożytna Biblioteka – pusta lokacja rezerwowa – aż trudno w to uwierzyć

Ranking Minstreli – Zawierał oczywiście ranking osób z średnimi ocenami, liczbą dzieł, oceną maksymalną i minimalną oraz całkowitą liczbą ocen i punktów z nich. Oprócz tego ponowne przytoczenie definicji 3 tytułów i kryteriów ich zdobycia oraz linki do poddziałów.

Misterne Rękopisy – Krótkie wprowadzenie i wzmianka o Wieczornych Bajaniach, wreszcie spis dzieł od najwyżej ocenianego, przy każdym link do komentarzy i w niektórych przypadkach link do „rozmów z autorem” czyli stolika w Wieczornych Bajaniach. Misterne rękopisy zawierały też 4 podlokacje do których linki znajdowały się obok obrazka nawigacyjnego osady. Nie miały one więc własnych budynków. A były to: „Złote Zgłoski”, „Nieśmiałe Debiuty”, „(Nie)Poważne Poematy”, „Dzieła Porzucone”.
Złote zgłoski to lista 25 najwyżej ocenionych dzieł (opowieści jak i poematów). Dzieło musiało mieć status „zakończone” i nie być porzucone. Wśród nich Bestseller „Chronomanta” z oceną 5,47.
Nieśmiałe Debiuty były lokacją zawierającą na ogół utwory nowe, nieukończone w opinii autorów, ocenione słabo lub z małą liczbą ocen, choć nie wiedzieć czemu znalazły się tu także utwory zakończone i z wysokimi ocenami bliskie 5 i wyżej. Wysoko oceniane dzieła miały być przenoszone do Misternych Rękopisów, ale najwidoczniej nie było na to czasu.
(Nie)Poważne Poematy – spis krótkich utworów lirycznych z ich autorami, liczbą ocen i średnimi ocenami z linkiem do nitki komentarzy. Zawierała ponad 21 utworów z czego większość niestety przepadła.
Pomięte Rulony – lista dzieł porzuconych i przez to anonimowych. Jedną z idei porzucenia było to, żeby wątpliwej jakości dzieło nie obniżało średniej oceny minstrela i nie „ciągło go” w dół w rankingu.

Wieczorne Bajania – Liczba znajdujących się tu stolików zmieniała się. U szczytu powodzenia 9, później tylko 5. Wymieńmy je zatem: Wieczory z bardem WWalkerem, Opowieści Giatera, Legendy Irmy Whisperwall, Z pamiętnika Nekromanty, Opowiastki Faramira, Bajdurzenie Galadora, Dziejby Ururama, Historie Inghama, Ballady Don Asha, Morgrafowe bajanie. Trudno mi wyjaśnić te zmiany inaczej niż „ukryciem” niektórych stolików z uwagi na brak aktywności. Nie jestem jednak pewien.

Zakątek mówców (obszar południowo zachodni), teren popielny

Zawierał następujące lokacje: Namiot mówców, Ranking mówców, Gorące dysputy i Przedsięwzięcia Jaskini.

Przedsięwzięcia Jaskini – zawierały kilka stolików, których idea była doraźna. W archiwum widać tylko trzy:
Pracownia Kronikarzy – celem tego stolika było zbieranie przez uczestników materiałów i stron do stworzenia Leksykonu Jaskini Behemota, będącego alfabetyczną encyklopedią fantasy (głównie fantastycznych stworzeń) Redaktorem Leksykonu był Grenadier. Jak to dzieło wyglądało można do dziś zobaczyć:
http://web.archive.org/web/20030609012324/http://arena.heroes.net.pl/leksykon/lex.html
Kącik Zagadek – niestety jego treść się nie zachowała i Per aspera ad astra (również nie zachował się). Stoliki jak się wydaje były najbardziej aktywne w 2003 roku, najdłużej przetrwała Pracownia Kronikarzy do 2004. W archiwum tej lokacji znalazłem prawdziwe perły! 4 archiwalne stoliki poświęcone 3 pierwszym zlotom JB (Podkarpacki, Mazowiecki, Śląski) oraz stolik Bractwa. „Bractwa” to niezrealizowana idea grup osadników o podobnych zainteresowaniach i upodobaniach. Zachował się natomiast regulamin Hetmana JOJO: Idea bractw miała pobudzać do rywalizacji o „Buńczuk JB” na podstawie zdobywanych punktów za różne osiągnięcia (wygrane w Pucharze Areny, nowe stoliki, mapy, utwory literackie).
http://web.archive.org/web/20040213000025/http://arena.heroes.net.pl/bractwa.html
21 lipca 2001 roku. Gospodarzem tego historycznego spotkania był Gutek

1-2 luty 2002 okolice Warszawy siedziba Imperatora
sierpień 2002 – zlot Śląski – niestety treść tego stolika się nie zachowała. Gospodarzem był Rastlin Arch.

Namiot Mówców – zawierał reguły związane z osiąganiem 3 tytułów: Mówcy, Prelegenta i Oratora. Odbywało się to na bazie odpowiednio 100, 300 i 500 punktów + pozytywna opinia trybuna Blazifigusa lub barda WWalkera. Punkty zdobywało się za posty na forum (1=1p) i za wypowiedzi w osadowych stolikach w Gorących Dysputach, Wieczornych Bajaniach i mniej popularnych Przedsięwzięciach Jaskini (1 post = 3punkty). Tytuł Prelegenta był wymagany by być moderatorem stolika/ów. Poniżej znajdował się alfabetyczny spis Mówców (bez ocen).
Ranking Mówców – żółty namiot jak nazwa wskazuje zawierał listę mówców wg sumy punktów, a w osobnych kolumnach liczbę wypowiedzi własnych, liczbę postów z forum, liczbę moderowanych stolików. Na samej górze przypomnienie kryteriów zdobywania tytułów i tekstowe linki do lokacji z dyskusjami. Z dniem 17.III.2003 r. Rankingi Mówców i Mędrców zostały zamrożone.
Gorące Debaty – W chwili świetności znajdowało się tu aż 18 stolików tematycznych. Tematy niektórych z nich:
Krasnoludzki bazar – wątek kupię/sprzedam/oddam głównie dotyczył książek fantasy, tudzież gier i broni drzewcowej :-) WOG (dyskusje o dodatku), Cykl M&M, Porady dla mapmakerów, 4 stoliki poświęcone pucharom Areny, co warto czytać – fantasy, co warto czytać – sf, co warto oglądać, Magia w świecie HOMM (czary i taktyki z nimi związane), Multiplayer Wars (nie zachowało się), Recenzuj z nami (recenzje map), Walka ze smokiem (taktyka HOMM, rozbudowa miast, jednostki itp.) i najbardziej popularny z wszystkich (Pod)Stolik. Z podstolika można się min. dowiedzieć, że w grudniu 2002 roku miała miejsce pierwsza Wigilia osadowa przy ognisku.

Zakątek mędrców (obszar północno-wschodni), teren jesienny

Namiot mędrców – ten zielony namiot określał zasady zdobywania tytułów: Krytyka (100p), Prekursora (200p) i Mędrca (500p + pozytywna opinia Rady Starszych). Jak w pozostałych namiotach znajdował się tutaj alfabetyczny spis mędrców bez ocen. Zabawa miała na celu promowanie zgłaszania usterek i pozytywnych zmian i pomysłów oraz głosowania za ich wprowadzeniem. Za każde zgłoszenie 1 punkt, za propozycję przegłosowaną 3 punkty. Przy czym punkty były zliczane też za oceny dzieł minstreli i wszelkie komentarze, a więc z lokacji z poza „zakątku mędrców”.

Ranking mędrców – Szczegółowa lista mędrców z punktacją, kolumny pokazywały liczbę: przyjętych sugestii, poparcia mędrców (cudze głosy na pomysł danej osoby), przyjętych orędzi, udziałów w głosowaniach, ocenionych opowieści, komentarzy.

Uczone debaty – Zawierały propozycje ulepszeń osady. Niektóre zostały nawet zrealizowane. Kilka przykładów:
Wprowadzić tytuł Krasomówcy, zrobić stolik literatury nie sf/fantasy, zrobić stolik historyczny, stolik o innych grach fantasy, zrobić spis osadników z danymi kontaktowymi, stworzyć centrum portalowe z linkami do różnych serwisów o Homm/fantasy (powstało jako Linkownia w Heroeslandzie).
Obowiązujące orędzia – tutaj znajdowały się propozycje przedsięwzięć zanim otrzymały stolik w Przedsięwzięciach Jaskini. Podczas gdy proste poprawki były głosowane w Uczonych Debatach tutaj znajdowały się projekty wymagające większej liczby chętnych gotowych współpracować. Każdy z tych pomysłów można było skomentować, a w oparciu o liczbę komentarzy i zainteresowanie projekt mógł przekształcić się w przedsięwzięcie. Przykłady: organizacja turnieju H2, H4, WoG, mistrzostwa Jaskini (zrealizowano na konwentach), utworzenie działu z quizami (zrealizowano jako Heroesland), stworzenie Leksykonu (zrealizowano), poszukiwanie map, stworzenie kroniki świata HOMM. Oprócz komentarzy można było jednym kliknięciem dopisać się do projektu jako ochotnik, co było od razu widoczne dla wszystkich, szczególnie użyteczne dla głównego pomysłodawcy. Pomysły publikowali tutaj Kanclerz Grenadier i Bard WWalker.

Plac Wyższych Izb (obszar południowo-wschodni) teren „pajęczy”

Kwatera główna – Grono administratorów z krótkimi opisami czym się wsławili lub czym się zajmują. Na koniec 2004 roku było to 36 osób. W lutym 2003 – 17 osób. Lokacja ta jak i dwie poniższe służyły osadnikom zorientowaniu się w tym kto jest kim i czym się zajmuje. Część osób powtarzała się we wszystkich 3 lokacjach. Byli tutaj min: portreciści, arbitrzy Areny, radni, pomocnicy grododzierżcy, a także pocztmistrz, strażnik krypty, geomanta i kilku innych (5 osób bez konkretnego tytułu).

Loża Honorowa – Grono podobne do Rady Starszych, acz szersze w składzie. Znajdowała się tutaj lista osób zasłużonych dla JB i Osady nie będących jednak administratorami, a konkretnie: ówcześni weterani, moderatorzy stolików, protektorzy i filantropi – te tytuły przysługiwały osobom wspierającym portal finansowo, ale też swoimi talentami np. graficznymi. Na koniec 2004 roku było to 21 osób.

Rada Starszych – galeria osób, które zapoczątkowały istnienie JB i Osady i nią administrowały od samego początku 1998 - 2002. 10 Bohaterów jednak nie w kolejności dokładnej wg założenia kont: Imperator Behemoth, Hetman jOjO, Bard WWalker, Znawca Ksiąg Lopez, Kanclerz Grenadier, Radny Misza, Grabkożerca Guinea, Rajca Rastlin Arch, Rajca Obywatel Eracji, Komendant Giater.

Poza Osadą:
U progu Osady: w zamyśle pierwsza lokalizacja gdzie trafiała nowa osoba. Zawierała definicję „gościa” oraz „mieszkańca”. Gość mógł używać ogniska, stajni posłańców i chaty obserwatorów. Spis w 7 punktach lokalizacji z krótkim opisem.

Stajnia Posłańców – owa lokalizacja stanowiła system mailingowy osady. Posiadała alfabetyczną listę wszystkich ówczesnych mieszkańców z polem do zaznaczenia adresata i prostym formularzem poniżej (2 pola tekstowe, tytuł i treść). Jak można się domyślić przy szybkim zwiększaniu się liczby
mieszkańców ten system nie mógł być efektywny na dłuższą metę, ale na tamte czasy robił swoją robotę.

Chata Obserwatorów – Lokalizacja będąca w istocie spisem komentarzy pogrupowanym wg zakątków i pomniejszych lokacji. To miejsce pozwalało zobaczyć kiedy i kto ostatni raz dodał posta i przenieść się do danej lokacji. W nawiasach wyświetlała się liczba komentarzy od ostatniej wizyty co było użyteczną funkcją. Od razu na jednej stronie było wiadomo czego nie przeczytaliśmy bez konieczności wchodzenia osobno w każdy namiot, ranking itp. itd.

Pogawędki przy ognisku – oczywistość