Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Co aktualnie czytacie?"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Co aktualnie czytacie?
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Thausael

Thausael

18.08.2008
Post ID: 32957

Prawdę mówiąc rzadko czytuję SF, nie wiem co mnie ostatnio wzięło by pożyczyć dwie książki tego gatunku od znajomego.

Pierwsza to "Santiago", klimatyczna opowieść o łowcy głów zwanym Cżyżykiem, a właściwie Sebastianem Cainem który nie cierpi swojego przezwiska. Obrał on sobie za cel pochwycenie tytułowego Santiago, legendarnego przestępce za którego głowę wyznaczono nagrodę 6 milionów kredytów. Muszę przyznać, Cain od pierwszych stron zrobił na mnie duże wrażenie - poprawny moralnie, mimo swego niepasującego do filozofii życia zawodu osobnik o tajemniczej przeszłości. Prawda że zachęcające wprowadzenie? Dalszy ciąg książki jednak nie trzyma tak dobrego poziomu jak wstęp, a z czasem (przynajmniej dla mnie) fabuła stała się przewidywalna. Mimo to wątek poszukiwania Santiago w okół którego krąży o wiele więcej plotek i opowieści niż prawdziwych faktów jest przyjemny. Polecam.

Druga książka to "Ilion". Z recenzji wywnioskowałem iż będzie to połączenie Iliady Homera z fantastyką i wątkami przyszłościowymi. Myliłem się dość znacznie, dawno nie czytałem tak zawiłej fabularnie książki. Na przemian przeplatają się trzy kompletnie różne wątki. Na początku trudno się połapać w dziwnych prawach rządzącymi każdą historią z osobna (autor używa dużo zwrotów które na początku są dla czytelnika kompletnie niejasne). Nie wiem jak, ale mimo wszystko książce udało się mnie wciągnąć od pierwszych rozdziałów, zapowiada się niezmiernie ciekawie (zapowiada, bo dopiero co zacząłem ją czytać). Zobaczymy co z tego wyniknie.

Kordan

Kordan

18.08.2008
Post ID: 33001

"Płomień i krzyż" Jacka Piekary.

Moandor

Strażnik słów Moandor

19.08.2008
Post ID: 33057

Ilion wyszedł, jeśli się nie mylę, spod pióra Dana Simmonsa, autora Hyperiona. Nie zdążyłem jeszcze przeczytać, ale sam Hyperion nastawił mnie do autora bardzo bardzo pozytywnie.

Ja teraz czytał będę w zasadzie to co kolega wymienił post wyżej - Płomień i krzyż - tom 1 Jacka Piekary. Dziś nabyłem.

Kordan

Kordan

19.08.2008
Post ID: 33089

Po "Płomieniu..." może wezmę się za "Przenajświętszą rzeczpospolitą".

Moandor

Strażnik słów Moandor

20.08.2008
Post ID: 33143

Gra o tron G.R.R. Martina - nareszcie :)

Mam nadzieję, że jak skończę chętnych do podyskutowania nie zabraknie. A wiem, że cykl Martina ma tutaj swoich fanów. :)

Thausael

Thausael

21.08.2008
Post ID: 33170

Czytałem Grę o Tron, to dobra książka jednak wielkim jej fanem bym się nie nazwał. Zresztą, wiele powiedzieć nie mogę - nie czytałem nawet dalszych tomów Pieśni lodu i ognia. Dobrze że mi o tym przypomniałeś Moandorze, w najbliższym czasie nadrobię te braki.

Skończyłem Ilion, okazał się nie być aż tak chaotycznie napisany jak przypuszczałem. Wątki zostają zgrabnie połączone, większość zagadnień dobrze wytłumaczona no i jest świetne zakończenie. Również polecam.

Teraz wezmę się chyba za książkę Stevena Eriksona "Ogrody Księżyca", słyszałem o niej dużo dobrego.

Kordan

Kordan

26.08.2008
Post ID: 33429

"Chrystus z karabinem na ramieniu" Ryszarda Kapuścińskiego. Jest to pierwsza jego książka, z jaką mi przyszło spotkać.

Moandor

Strażnik słów Moandor

26.08.2008
Post ID: 33431

"Chrystus z karabinem na ramieniu" Ryszarda Kapuścińskiego. Jest to pierwsza jego książka, z jaką mi przyszło spotkać.

Mam nadzieję, że przypadnie ci do gustu i sięgniesz po kolejne. :)

Ja aktualnie czytam Starcie królów G.R.R. Martina

Kordan

Kordan

26.08.2008
Post ID: 33449

Skończyłem "Chrystusa...". Dzisiaj w Empiku nabyłem "Kulikowe pole 1380". Ciekaw jestem jak Moskale przegoniły Ordyńców ze swych ziem :)

Później może "Szachin - szach" Kapuścińskiego.

P.S Moa, jest może temat poświęcony Kapuścińskiemu?

Szmaragdowa

Szmaragdowa

27.08.2008
Post ID: 33488

A ja opływam ostatnio w lektury... Mniam. Nabyte i przeczytane ostatnio albo czytane aktualnie:

- Irek Grin, Anis D. Pordes "Ich miasto" - przedwojenny Kraków wyłaniający się z rozmów i wspomnień ocalałych Żydów.

- Barbara Mujica "Frida" - historia Fridy z perspektywy jej siostry Cristiny. Trochę miejscami naciągana, ale generalnie zgodna z prawdą historyczną.

- Cuca Canals "Długa Berta" - trochę baśniowa historia konfliktu dwóch hiszpańskich wiosek. Z różowym osłem w tle.

- Audrey Niffenegger "Żona podróżnika w czasie" - samo wykombinowanie fabuły tej książki mnie zadziwia, a do tego jest bardzo przyjemnie napisana... Przeczytałam już dwa razy i chętnie jeszcze do niej wrócę.

- Francoise Sagan "Pewien uśmiech" - mama mi dała, kiedy stałam przed półkami i jęczałam, że nie wiem co wziąć do czytania na wyjazd. Okazało się, że jednak już to czytałam, ale miło wrócić.

- Marina Mayoral "Utajona harmonia" - bez emocji, gładko ją połknęłam. Kupiona przypadkiem, bo z serii iberoamerykańskiej Muzy.

- Antoine de Saint-Exupery "Poczta na południe" - Jego pierwsza książka. Chyba nie trzeba specjalnie reklamować.

Volkolak

Volkolak

27.08.2008
Post ID: 33512

"Mitologie Świata" - Bogowie,Przedstawienia,Motywy.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

27.08.2008
Post ID: 33515

Guido Knopp "SS Przestroga historii" - bardo dobra analiza o rozsądnej objętości.

Shaggy

Shaggy

27.08.2008
Post ID: 33520

14 raz "Zbrojni" T.Pratchett'a

Simba

Simba

1.09.2008
Post ID: 33781

Sapkowski -> Pani Jeziora,
next to: 13 Anioł Anny Kańtoch

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

1.09.2008
Post ID: 33784

Marek Nowakowski: "Mój słownik PRL-u".
Stanisław Ignacy Witkiewicz: "Dzieła wybrane. V - dramaty". Absurd w najlepszym wydaniu.

Moandor

Strażnik słów Moandor

6.09.2008
Post ID: 33919

//George R.R. Martin// Nawałnica mieczy tom 1

Hellscream

Hellscream

6.09.2008
Post ID: 33920

Po raz enty - "Wieża Jaskółki" Sapka.
Z ostatnich - "Wojna Prochowa" Naomi Novik.

Shaggy

Shaggy

7.09.2008
Post ID: 33967

"Wesele" Wyspiańskiego

Kastylia

Kastylia

8.09.2008
Post ID: 33973

Po raz drugi zaczęłam czytać Wiedźmina, i aktualnie jestem przy "Mieczu przeznaczenia".
Ach, Sapkowski świetnie pisze!

Haart

Haart

8.09.2008
Post ID: 33982

Kastylia

Po raz drugi zaczęłam czytać Wiedźmina, i aktualnie jestem przy "Mieczu przeznaczenia".
Ach, Sapkowski świetnie pisze!

A więc, że tak powiem, witam w klubie ;] Ja też po raz drugi zacząłem czytać Wiedźmina, jestem na Ostatnim Życzeniu.