Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Co aktualnie czytacie?"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Co aktualnie czytacie?
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

16.03.2013
Post ID: 73237

Anna Czerwińska, seria "GórFanka";
John Roskelley, Opowieści ze ściany.

Broghild

Broghild

17.03.2013
Post ID: 73245

Rafael Sabatini-"Kapitan Blood"

Grenadier

Kanclerz Grenadier

1.04.2013
Post ID: 73362

Stephen Clarke "1000 lat wkurzania Francuzów". Rewelacyjna pozycja o tym jak te same sprawy potrafią być diametralnie różnie postrzegane w zależności od wpisu w paszporcie w pozycji "narodowość". Bardzo polecam.

Hobbicus

Hobbicus

1.04.2013
Post ID: 73363

Leszek Szymowski - Zamach w Smoleńsku. Pozycja idealna na dzisiejszy poranek.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

4.04.2013
Post ID: 73394

Wyrobiłem już roczna normę za kilku Polaków...
W tej chwili Wiktor Suworow "Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa". Porażająca lektura...

Fundin

Fundin

4.04.2013
Post ID: 73396

"Spowiedź Heretyka" - Adam Darski
"Wróżebna Machina" - Terry Goodkind
"Dzieci Hurina" - John Tolkien

Mateusz

Mateusz

5.04.2013
Post ID: 73412

Peter V. Brett - Wojna w blasku dnia

Tabris

Tabris

25.04.2013
Post ID: 73663

J. Saramago, "Podróż słonia", tłum. W. Charchalis
S. Rushdie, "Dzieci północy", tłum. A. Kołyszko
J. L. Borges, "Księga piasku", tłum. Z. Chądzyńska

Mosqua

Mosqua

26.04.2013
Post ID: 73664

"Przekleństwo tronu Piastów - tajemnica klątwy Gaudentego" - Andrzej Zieliński.
Tytuł brzmi jak powieść z cyklu fikcji historycznej, jednak jest to bardziej przedstawienie mroków i cieni panowania pierwszej, historycznej dynastii panującej Polską. Seria dziwnych przypadków i zbiegów okoliczności, jakie dotykały nasz kraj, już od dawna sprowadzały myśl, że polska korona jest przeklęta. Nawet największy przeciwnik polityczny Łokietka - Henryk III Głogowski - zrezygnował z walki, kiedy przypomniał sobie co się działo z innymi piastami (a nawet rodami z nimi spokrewnionymi) którzy próbowali Polskę scalić, wzmocnić etc.

Polecam wszystkim.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

26.04.2013
Post ID: 73665

Na studiach miałem pytanie na egzaminie dotyczące dokumentu Dagome Iudex z dziejowych mroków tejże dynastii. Była jazda :)

A aktualnie na tapecie:
Stanisław Jaczyński "Zygmunt Berling. Między sławą a potępieniem"

Drakeburns

Drakeburns

2.05.2013
Post ID: 73762

Aktualnie czytam Ashan Kompendium

Moandor

Strażnik słów Moandor

3.05.2013
Post ID: 73767

Skończyłem niedawno Gottland Mariusza Szczygła - bardzo dobry zbiór reportaży o Czechach. Napisany tak, że chce się czytać, ciekawy, rzucający światło na realia życia w Czechach za czasów komunizmu. Niektóre opowieści są aż przerażające. Przerażające, że takie rzeczy mogły się dziać w XX wieku.

Teraz podczytuję Modlitwę za Owena Johna Irvinga

Tarnoob

Tarnoob

19.05.2013
Post ID: 73958

Michał Heller, Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą, Copernicus Centre Press

Przyszedł czas, że prof. Heller nie jest już wydawany nawet przez sam „Znak”, ale przez wydawnictwo, któremu pośrednio sam dowodzi.

To chyba jego czwarta książka, jaką czytam (nie licząc wielu wywiadów, wykładów, artykułów i kontaktów z jego otoczeniem). Chciałoby się powiedzieć – majstersztyk, ale odniosłem dziwne wrażenie, że niektóre myśli autor powtarza po kilka razy, a nawet trafiają się usterki w pisowni (np. nazwisk) – być może to wydanie powstawało w dużym pośpiechu albo z wcześniejszych artykułów na zbliżone tematy i stąd powtórzenia. Niektórym może się też nie podobać hermetyczność w paru miejscach.

Przeglądałem też tematycznie spokrewniony „Świat matematyki i jej materialnych cieni” Życińskiego, tego samego wydawnictwa.

Pierwszy raz od dłuższego czasu – może nawet dwóch lat – zabieram się za literaturę piękną. Jak przeczytam, to może wreszcie poczuję się godny zgłosić się na Osadnika.

Bernard Cornwell, 'Fallen Angels’, 'A Crowning Mercy’
Mark Mills, 'The Savage Garden’
Dan Brown, 'Angels and Demons’, 'Digital Fortress’

Moandor

Strażnik słów Moandor

20.05.2013
Post ID: 73968

Przeczytałem ostatnio Gottland Mariusza Szczygła. Potem tomik reportaży 14.57 do Czyty Igora T. Miecika

A teraz dla odmiany podczytuję wykopany w antykwariacie zbiór opowiadań Mai Lidii Kossakowskiej Więzy krwi

Ignis

Ignis

22.05.2013
Post ID: 74007

Obecnie przekopuję się przez "NKWD od wewnątrz. Zapiski Czekisty" autorstwa Michaiła Pawłowicza Schreidera (Michał Szrejder). To niebywałe, że w ogóle taki dokument w ogóle się uchował, gdyż kogokolwiek, kto odważył się opisać mechanizm funkcjonowania Łubianki - i ogólnie całego systemu Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych - karano śmiercią. Dla mnie to coś fascynującego, poprzez czytanie obserwować to wszystko "oczami" jednego ze starych Czekistów (pamiętających jeszcze metody Dzierżyńskiego, nie natomiast brutalnej rzeźni w stylu Jagody lub Jeżowa), szanujących i hołubiących jeszcze dawne zasady, które w latach trzydziestych XX wieku nie miały już żadnego prawa bytu.
Czasy wyścigu szczurów, gdy tylko coraz dłuższa lista rozstrzelanych przynosiła jakieś korzyści, premie, nagrody. Czasy wszechobecnej rywalizacji... Gdzie ktoś mógł zostać rozstrzelany bez wyroku, byleby tylko wyrobić określone normy, narzucone odgórnie przez centralę.
Zapowiada się fascynująca, chociaż bardzo trudna lektura.

WorldDragon

WorldDragon

17.06.2013
Post ID: 74366

W związku z tymczasowym końcem sesji postanowiłem nakarmić mojego Kindle'a nowymi pozycjami.
Do jego pamięci wewnętrznej trafiły zatem:
Robert Foryś - "Sztejer III",
J.R.R. Tolkien - "Silmarillion",
Jacek Komuda - "Herezjarcha".

Wraz z ostatnim weekendem skończyłem "Sztejera II" - ciągle czuję niedosyt. Po przeczytaniu Cyklu Inkwizytorskiego Jacka Piekary o Mordimerze Madderdinie oraz cyklu powieści o inkwizytorze Nicolasie Eymerichu Valerio Evangelisti totalnie zajarałem się podobnym klimatem.
W międzyczasie w ręce wpadło mi "My, dzieci z dworca zoo". O ile książka jak na lata jej wydania mogła być wstrząsająca to w obecnych czasach wydaje mi się, że ciężko byłoby zszokować jej zawartością jakiegokolwiek gimnazjalistę :)

Listę zamykam niezwykle ciekawą pozycją - Henryk Markiewicz - "Urządzenia elektroenergetyczne". Dzięki niej obliczanie prądów zwarciowych to teraz pestka!

Irhak

As Gier Irhak

18.06.2013
Post ID: 74371

A ja polecę coś ewolucyjnego :P

Michael A. Cremo, Richard L. Thompson "Zakazana Archeologia"

Czy rzeczywiście teoria ewolucji jaka jest nauczana jest prawdą? A może rodzaj ludzki ma ewolucję wypisaną w mitologiach? Czy są jakieś przykłady obalające teorię ewolucji? Sprawdźcie sami :P

Fundin

Fundin

18.06.2013
Post ID: 74378

Mosqua - książka, którą tu poleciłaś jest genialna dzięki :)

Swoją drogą ostatnio wpadły mi w ręce:

Listy lorda Bathursta - Marcin Mortka
( może nie jakieś wielkie fajerwerki ale czytało się przyjemnie, jeżeli ktoś lubi takie klimaty - polecam )

Ród Harkonnenów - Brian Herbert i Kevin Anderson
( ok lepsze niż Ród Atrydów ale dalej uważam, że Brian musi jeszcze wiele popracować żeby dojść do poziomu Franka ;) ogólnie raczej polecam klasyczą Diunę niż prequele )

Ignis

Ignis

19.06.2013
Post ID: 74402

"Życie prywatne elit drugiej Rzeczypospolitej" autorstwa Sławomira Kopra. Książka interesująca już od początku, w ciekawy sposób przedstawiająca sposób życia ówczesnych władz. Możemy przyjrzeć się odrobinę bliżej legendarnym postaciom takim jak Piłsudski, Mościcki, Wojciechowski et cetera, posłuchać nowinek o ówczesnych skandalach, poznać bliżej kobiety z tych sfer, nierzadko pozostającymi tajemnicą. Obawiam się jednak, że zanim skończę czytać tę książkę, to moje oko na dobre przyrośnie do szkła powiększającego...
(Czcionka jest taka mała, mała, malutka. Dałabym tak na oko rozmiar dziesięć...)

Mateusz

Mateusz

23.07.2013
Post ID: 74863

W związku z tym, że są wakacje i miałem trochę więcej wolnego czasu to przeczytałem parę książek. Kolejno:

Phillip E. Johnson - Sąd nad Darwinem

Moim zdaniem, bardzo dobra krytyka Darwinizmu. Autor porusza kolejno wszystkie tematy tyczące się teorii ewolucji i jej słabych punktów. Przeczytamy zatem o dowodach kopalnych, dowodzie molekularnym czy pochodzeniu człowieka od małpy. Mimo, że książka ma już swoje lata to w mojej opinii jest nadal aktualna. Przeczytałem bez problemów. Polecam!

J.W. Goethe - Faust

To ciekawe, że jeden poeta był w stanie napisać dzieło pokroju Fausta oraz coś tak (wg. mnie) słabego jak Cierpienia młodego Wertera. Słyszałem trochę pochlebnych głosów o Fauście przed lekturą, oczekiwania miałem wysokie a wyobrażenie o książce trochę inne niż literacka rzeczywistość. Przeczytałem z przyjemnością choć kilka wątków mnie zmęczyło. Chociażby ten o Helenie Trojańskiej. Kompletnie mnie nie porwał i był w moich oczach zbędny. Zdecydowanie ciekawszym motywem była choćby zapaść ekonomiczna kraju Cesarza, Homunkulus czy samo zakończenie utworu.

Peter V. Brett - Wojna w blasku dnia (tom II)

Ostatnia pozycja, ukończona wczoraj, to drugi tom trzeciej księgi Cyklu demonicznego. Nie rozczarowałem się. Czytałem jak zwykle z zaciekawieniem i przyjemnością. Mam nadzieję, że kolejny tom nie przyniesie jakiegoś cudownego uzdrowienia, bo ostatnia scena świetna. Już oczekuję kolejnej części. Podobno rok 2014 ma przynieść The Skull Throne