Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Thorgal no. 30"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Thorgal no. 30
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Avatar

Eremita Avatar

12.11.2007
Post ID: 20840
30 tom Thorgala już w sklepach. Wiele było niepewności co do tego albumu. Seria miała być oddana nowym autorom, gdyż ostatnie albumy serii to równia pochyła i scenarzysta zaczął albo zjadać swój ogon albo nie miał już pomysłu na dalsze części. Później gruchnęła wieść, że seria zmieni tytuł na Jolan i będzie opowiadać o losach syna Thorgala. Stety/niestety Thorgal ma na tyle silną markę, że nie poważona się na zmianę. Tak więc 30-ty album dostajemy ze starą winietą. Zmienił się scenarzysta. Odszedł Van Hamme, przyszedł Sente. Dla Rosińskiego to dobrze znana postać, razem stworzyli Zemstę Hrabiego Skarbka.
A sam komiks? Cóż... Skupia się na Jolanie. To oczywiste - w końcu ma tytuł Ja, Jolan. Widać trochę inny sposób prowadzenia fabuły w związku ze zmianą scenarzysty. I nie jest zbyt oryginalny. Motyw rywalizacji mieliśmy już i w Trzech Starców z Krainy Aran, Łucznikach czy Barbarzyńcy. Tu jest podobnie. Jednak ostatnie plansze to całkowicie zmieniają obraz rzeczy. Kto by pomyślał, że widmo Kriss de Valnor jest wciąż żywe? W każdym razie - mimo, że sama nie występuje w tym albumie (zginęła w 28(?) części), dowiadujemy się kluczowych rzeczy dla dalszych wydarzeń...
To drugi album narysowany przez Rosińskiego w innej technice malarskiej. Ja, niestety, nie jestem jego zwolennikiem i wolę bardziej precyzyjną kreskę (casus Polcha?). Przecież w albumie Aaricia w rewelacyjny sposób połączył kreskę rysunkową z maźganiami pędzla... Widać tak być musi.

Podsumowując: album przeciętny poza trzęsieniem ziemi pod koniec epizodu. I zapowiada kłopoty.
Duże kłopoty.
Simba

Simba

12.10.2008
Post ID: 34988

Wybaczcie, że odgrzebuję stary topic, jednak, ciekaw jestem, czy cykl o Jolanie będzie kontynuowany, czy jednak nie, gdyż nie mogę znaleść jakichś konkretnych informacji na ten temat.

Avonu

Avonu

16.10.2008
Post ID: 35178

Jak najbardziej - "Tarcza Thora" ma się ukazać (we Francji) 14 listopada.
Zresztą Thorgal ukazywał się zawsze raz na rok czy nawet dwa lata.

Avonu

Avonu

9.12.2008
Post ID: 37815

Jak kogoś interesuje, to najnowszy Thorgal/Jolan jest już dostępny w Polsce w miękkiej lub twardej okładce.

Avonu

Avonu

18.10.2010
Post ID: 58821

Pod koniec listopada (29.11), a zapewne dopiero w grudniu, kolejne części Thorgala:
- Bitwa o Asgard
- Nie zapominam o niczym

Whiskej

Whiskej

28.03.2011
Post ID: 61122

#Bitwa o Asgard: Najnowsze Thorgal'e - Rosiński zmienia styl. Czy malowany Thorgal jest lepszy od rysowanego? Graficznie komiks zawsze zaliczał się do czołówki... Teraz, to definitywnie dzieło sztuki. Każdej stronie poświęciłem dużo czasu, bo jakże tu się nie zachwycać! Bałem się tej zmiany ale teraz widzę że nie miało to podstaw, zmiana wyszła serii na dobre. Polecam zakup najnowszych części.

Avonu

Avonu

27.08.2011
Post ID: 64475

Statek-Miecz i Raissa we wrześniu, a także Dziecko z Gwiazd.

Avonu

Avonu

5.04.2012
Post ID: 68663

Ukazał się właśnie drugi tom Kriss z Valnorów - Wyrok walkirii.

Kto śledzi w miarę regularnie serie komiksów Thorgala, ten od razu się domyślił, jaki to niby wyrok. A sam album? Zaczyna się tam, gdzie skończył poprzedni, zaś kończy na początku Łuczników. Oprócz spodziewanego dokończenia wątku z przeszłości z poprzedniego numeru, pokazano jeszcze jeden, wg mnie dość ciekawy i co najważniejsze, najmniej spodziewany.

Minus to wg mnie przede wszystkim brak Rosińskiego jako grafika, choć De Vita daje radę. No i czy mi tylko się wydaje, że na końcu Mord-Sithę?