Gorące Dysputy

Karczma Pazur Behemota - "Nowy tytuł - jak powinna brzmieć jego nazwa?"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Karczma Pazur Behemota > Nowy tytuł - jak powinna brzmieć jego nazwa?
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Grenadier

Kanclerz Grenadier

28.02.2008
Post ID: 24581
W sumie to jest mi to obojętne, bo nie tytuł świadczy o mnie :) Niemniej idea słuszna. Lecz, aczkolwiek, azaliż - skoro temat otwarty do niedzieli, to może w ramach pewnego podsumowania jutro, przed łykendem, dać jakiś post zbierający dotychczasową dyskusję i propozycje, plus mini zasady przyznawania owego tytułu, coby wypowiadający się tu (i nowi - może njus?) przemyśleli wszystko przed ostateczną decyzją.
Ghost

Ghost

28.02.2008
Post ID: 24594
Mentaty może niekoniecznie będą kojarzyć się z menelem - co najwyżej z ćpunem. A i tak tylko niektórym zapalonym miłośnikom Fallouta (gwoli ścisłości - "Mentat" to nazwa jednego z wielu narkotyków tego uniwersum)
Vandergahast

Żywiołak Piwa Vandergahast

28.02.2008
Post ID: 24595
Gwoli ścisłości to mentaci byli w Diunie, a stamtąd jako smaczek wariacja trafiła do Fallouta. I podkreślam że nie chciałbym mieć żadnego tytułu oznaczającego starucha czy dziada w jakimkolwiek języku :]
Moandor

Strażnik słów Moandor

28.02.2008
Post ID: 24596

Ghost

Mentaty może niekoniecznie będą kojarzyć się z menelem - co najwyżej z ćpunem. A i tak tylko niektórym zapalonym miłośnikom Fallouta (gwoli ścisłości - "Mentat" to nazwa jednego z wielu narkotyków tego uniwersum)



Mantaci, a nie mentaty...
Różni ludzie, różnie skojarzenia. Mnie się kojarzy z ludźmi o niespotykanej inteligencji, doradcami władców w uniwersum Diuny, z Hawatem na przykład. I jest to bardzo pozytywne skojarzenie na moje oko.
Ghost

Ghost

28.02.2008
Post ID: 24597
Mentaty, mentaty. Jakoś młodzi będą musieli odmieniać tytuły starych, żeby pokazać, kto teraz rządzi. :]
Moandor

Strażnik słów Moandor

28.02.2008
Post ID: 24602
W sumie Mentat ze wszystkich propozycji brzmi najlepiej. Geront też jest w porządku, ale jestem pewien, że będzie ofiarą żartów. O ile Weteran brzmi poważnie, o tyle z wyższej rangi szybko zrobi się geriatra, lub podobnie. To samo z Dziadkiem. nie pasuje do profilu forum ani do poprzednich tytułów.
Avonu

Avonu

28.02.2008
Post ID: 24603
Problem z tym, że mentat to "ludzki komputer" - jak to się ma do osoby, której zasługą jest sześcioletni "staż" w JB?
Tabris

Tabris

28.02.2008
Post ID: 24604
Mam propozycję nówkę "powiernik Jaskinii". Każdy wie o co chodzi i z niczym niepotrzebnym się nie kojarzy nie daj Boże. A oznacza to obowiązki, silną wolę (6 latek) i inne cenne przymioty.
Nabu

Nabu

28.02.2008
Post ID: 24610

Avonu de Odihs

Problem z tym, że mentat to "ludzki komputer" - jak to się ma do osoby, której zasługą jest sześcioletni "staż" w JB?



Wybrałem tytuł Mentata, gdyż chodziło mi raczej o wartości, które sobą reprezentuje - wiedza, umiejętność podejmowania właściwych i logicznych decyzji itd. - a te, bez wątpienia, można z całkowitą pewnością przypisać ludziom z długim stażem, czyli doskonale znającym historię, dotychczasowe osiągnięcia i aktualne potrzeby IJB :) Absolutnie nie należy traktować Mentata jako, jak to określiłeś, "ludzki komputer", tak samo jak nie traktujemy Pretorian jako Rzymian :)
Lobo

Lobo

28.02.2008
Post ID: 24625
Mentat brzmi jak najbardziej dobrze, nie kojarzy się z emerytem, łatwiejsze do wymówienia i na pewno mniej osób będzie krzywić się nad znaczeniem owego.

Głos oddałbym na to ;]
Grenadier

Kanclerz Grenadier

29.02.2008
Post ID: 24634
A geront do rezerwy - gdy jaskinia będzie miała 20 lat to będzie jak znalazł :)
Sulia

Sulia

29.02.2008
Post ID: 24639
Małe podsumowanie zgodnie z propozycją Grena. Dotychczasowe propozycje (mogłam niektóre pominąć):

Mentat, Geront, Mędrzec, Powiernik, Lady/Sir, Starożytny, Wybitny, Odwieczny, Przedwieczny, Wiarus, Senator, Czempion, Czcigodny, Radny, Strażnik, Legenda, Nestor, Senior, Starszy, Archont, Emisariusz, Lord, Zasłużony, Szlachcic, Kombatant,

Przypominam, tytuł będzie przyznawany 6latkom Jaskiniowym. Ciągle aktywnym 6latkom :)

W niedzielę zamknę temat. Do tego czasu możecie wyrażać opinie i jeszcze przez chwilę cieszyć się tytułem Dziadków ;)
Avonu

Avonu

29.02.2008
Post ID: 24647

Sulia

Starszy



Odnośnie tego tytułu - przypomniała mi się "Stara Gwardia" z armii Napoleona - czyli oddziały "uformowanych z żołnierzy mających 10 lat służby, dla których przynależność do Gwardii była nagrodą za czyny bojowe" (za Wikipedią).
Sama nazwa "stara gwardia" niezbyt mi pasuje do charakteru nowego tytułu, ale Gwardzista już bardziej.
Z pozostałych przykładów, wybrałbym Starszego.
Moandor

Strażnik słów Moandor

29.02.2008
Post ID: 24650
Albo Gwardzista Imperatora, ew. Strażnik Imperium.
Grenadier

Kanclerz Grenadier

29.02.2008
Post ID: 24652
Gwardzista oznacza w domyśle (nie musi być tak faktycznie) pewną podległość formalną, a nie w tym rzecz przecież. Strażnik lepszy - bo oznacza ideę niż faktycznie pełnioną funkcję.
Tarband

Admirał Tarband

1.03.2008
Post ID: 24740
a może tytuł Prefekta byłby odpowiedni?

Erin

Arcymag Erin

1.03.2008
Post ID: 24748
Szczerze mówiąc, żaden z dotychczasowych tytułów mi jakoś nie przypadł do gustu, z wyjątkiem może "Starej gwardii", choć ta wyłamuje się trochę gramatyczne. Ale pasuje, byłaby zrozumiała, nie wywołuje dziwacznych skojarzeń i bywała już wiele razy nieformalnie używana względem właśnie tych osób, o których mowa. Tylko trudno określić jednym słowem czyjąś przynależność do tak nazwanej grupy...
Ghost

Ghost

1.03.2008
Post ID: 24752
Poza Dziadkiem widzę tylko dwie rzeczy, które pasują.

Stara Gwardia - to dobre i uniwersalne określenie na członków "dawnej" Jaskini.
Legenda - trochę pompatyczne, ale na dłuższą metę pasuje - osobnik udzielający się od 6 lat jednak jest stosunkowo popularny wśród wszystkich użytkowników.
Lobo

Lobo

1.03.2008
Post ID: 24758
Stara Gwardia również jak najbardziej pasuje, od razu wiadomo o co chodzi ;)
Tristan

Tristan

1.03.2008
Post ID: 24759
Stara Gwardia - uniwersalne i ładnie brzmi:-)