Gorące Dysputy

Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo - "Czy potrzebne są nam media publiczne?"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo > Czy potrzebne są nam media publiczne?
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

6.04.2008
Post ID: 26379

Pomysł zniesienia abonamentu na radio i telewizję publiczną (a do tego sprowadza się obietnica braku opłat dla emerytów) to strzał w stopę - medium to nie tyle, pechowo, było, co, jak najbardziej, powinno być tubą propagandową rządu.

Rozejrzyjmy się wokół - we Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, skupione wokół władzy są przedłużeniem jej ręki, traktowane jako biznes, a ponadto z powodzeniem służą jako oręż w rywalizacji z innymi państwami (a jej celem jest, jak wiadomo, dyskredytacja, ograniczenie konkurencyjności, znaczenia regionalnego i wpływów na swoją korzyść).

Efekty takiego działania można było obserwować chociażby podczas ochłodzenia polsko - niemieckiego. To Kaczyńskim przypięto, dzięki wprawnej manipulacji faktami i zmasowanej akcji medialnej, łatkę wichrzycieli, ksenofobów i podjudzaczy, Angelę Merkel zaś wypromowały na najpopularniejszego europejskiego polityka.

Koszt telewizji publicznej utrzymywanej jedynie z Funduszu Misji Publicznej (zasilanego przez resorty kultury, edukacji, nauki i spraw zagranicznych) wyniesie 3 miliardy złotych. Ile inwestycji przez to będzie musiało odejść do lamusa? W ten sposób osłabiona, nie będzie w stanie przeciwstawiać się prywatnym środkom przekazu, dla których interes Polski często nie jest naczelnym priorytetem.

Co więcej, finansowanie Polskiego Radia i TVP z portfela obywateli dawało im, minimalne chociaż, poczucie wpływu na kształt programu, telewizji zaś - legitymację społeczną, która może zostać w każdej chwili ostatecznie wycofana.

Jestem sympatykiem Platformy Obywatelskiej, mam również olbrzymi zapas tolerancji dla tego rządu - jednak pomysł zniesienia abonamentu, najpierw dla emerytów, potem zaś całkowicie - budzi we mnie gwałtowny odruch obronny. A u Was?

Tabris

Tabris

9.04.2008
Post ID: 26524

Media publiczne? Jak dla naszej klasy politycznej łakomy kąsek. Każda ekipa stara się mieć je po swojej stronie (choć żadna z partii, która je kontrolowała nie zwyciężyła w następnych wyborach). Zabranie im mediów publicznych byłoby sporym sukcesem. Ale czy należy je niszczyć? Nie wydaje mi się.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

9.04.2008
Post ID: 26546

Wpływy z abonamentu wynoszą obecnie 2 miliardy 600 milionów złotych. Mało?

TVP ma z tego 58 procent, reszta idzie na rozgłośnie radiowe.

Abonament płaci 48 procent użytkowników prywatnych i 5 procent firm - ciekawe skąd te dane, bo wydają mi się kompletnie nieprawdziwe. Ale i tak wynika z nich, że rząd jeśli już powinien zająć się firmami a nie planować skok na obywateli. Ale mniejsza o to.

W styczniu 2008 roku wpływy zmniejszyły się o 34 miliony (zaledwie...) - i jak twierdzi TVP ta kwota starczyła by na 50 spektakli teatru telewizji...

No większego kłamstwa dawno nie słyszałem. Obrzydliwa manipulacja.

Dlaczego - ile w roku jest premier teatru telewizji skoro rok ma 52 tygodnie...

W takim razie NA CO IDZIE TEN PONAD MILIARD skoro jak twierdzi TVP misja jest utrzymywana tylko z abonamentu?

I dlatego twierdzę, że nie powinno być abonamentu. Cała ta gadanina o misji o stek kłamstw i bzdur, skoro tej misji nie ma. TVP Kultura, TVP Historia są dostępne dla kilku procent ludzi tylko jako dodatki do drogich pakietów np. C+. I by mieć do nich dostęp ludzie PŁACĄ ABONAMENT a potem muszą płacić DODATKOWĄ OPŁATĘ. Czy to jest misja czy skok na kasę oceńcie sami.

Hubertus

Hubertus

12.04.2008
Post ID: 26621

Oczywiście ze ten cały abonament, misja, ukulturalnienie społeczeństwa itp to stek bzdur, za każdym razem jak widze te nachalne reklamy w których jakiś serialowy aktorzyna albo reżyser mówi że może pracować dzięki abonamentowi to krew mnie zalewa, przecież to nieprawda, kasa na seriale idzie z reklam i od sponsorów, wkład abonementu jest w budżetach tych produkcji symbolicznym procentem.

A misja telewizji? wartościowe produkcje późno w nocy i o wczesnych godzinach porannych, a w najlepszej porze oglądalności denne seriale i programy plotkarsko-rozrywkowe dla mas debili...

Telewizja publiczna jesli chce utrzymać abonament to niech faktycznie zajmie się misją i udostępni bez satelity programy tematyczne na które podobno wszyscy płacą, a nieliczni mogą oglądać. Ale wiadomo że tak się nie stanie i niech się odkleją od naszych pieniedzy i zarabiają jak wszystkie stacje komercyjne, w końcu niczym się od nich TVP nie różni.

Moandor

Strażnik słów Moandor

22.04.2008
Post ID: 27004

A misja telewizji? wartościowe produkcje późno w nocy i o wczesnych godzinach porannych, a w najlepszej porze oglądalności denne seriale i programy plotkarsko-rozrywkowe dla mas debili...

Ograniczenie oglądania telewizji dawno temu było dobrym posunięciem. Za dawniejszych czasów, 10-15 lat temu telewizja publiczna naprawdę prezentowała się ciekawie. Programy dla dzieci, było ich dużo i to bardzo dobrych. Te dzisiejsze jakieś takie już nie tego mi się wydają. Może czasy się zmieniły i co innego dzieci teraz lubią, ale ja tam wolałem starego dobrego Pana Tik Taka, Ciuchcię, 5-10-15, Teleranka, aniżeli dzisiejsze dobranocki.
Programy edukacyjne. Pamiętam, że w dni powszednie leciał do godziny 13 czy 14 blok Telewizja edukacyjna, który zawierał wiele wartościowych programów. A w czwartki o 17 (?) leciał jeden z moich ulubionych programów: Kwant. Było co oglądać jednym słowem.

A dziś już tego nie znajduję. Udało mi się raz doczekać do godziny 1 w nocy na program o Leszku Kołakowskim...

Rodzice płacą abonament. Ja zastanawiam się czy w przyszłości w ogóle inwestować w kupno telewizora. Prawie go nie oglądam. Informacje w internecie znajdę o wiele szybciej i więcej niż podadzą w telewizji.

Na obecną chwilę TVP niewiele daje w zamian za abonament, więc ucieszyłbym się, gdyby został zniesiony.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

24.04.2008
Post ID: 27079

Z kręgów telewizyjnych mam całkiem ciekawe przecieki - w tej chwili misją TV Pub. jest oglądalność, a nie przekazywanie treści. Treści są na dalekim planie, na pierwszym są tak zwane słupki. Np. jeżeli w konkurencyjnej PRYWATNEJ (do diaska) stacji w paśmie porannym leci program typu "Odpowiedzi cioci Fredzi", w którym bredzi jakaś para, tak zwanych popularnych, prezenterów, to TV Pub. musi koniecznie emitować o tej samej porze kalkę tego programu z równie niedorzecznymi prezenterami i treściami.

Takeda

Takeda

27.04.2008
Post ID: 27138

Niech weźmie rząd przykłada z niemieckiego ZDF czy ARD, które to kanały mimo krytyki przez mieszkańców naszego brata z zachodu działają na lepszych zasadach i w znakomitej większości utrzymując się z abonamentu (ograniczenia w możliwości puszczania reklam) niż TVP.

Na obecnych zasadach jestem za zniesieniem abonamentu (który jest de facto podatkiem od "luksusu" jakim jest posiadanie telewizora), jednak jeśli by nie było reklam, a TVP spełniała by rolę jaką ma zapisaną nie ch sobie będzie.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

16.05.2008
Post ID: 28010

Obserwujecie zapewne te bezprzykładna kampanie TVP w obronie abonamentu. Ciekawe - adwokat we własnej sprawie... Dochodzi do takich absurdów nawet, że manipuluje się wynikami badań opinii publicznej. Niedawno widziałem takie oto "badania", które bardzo szybko znikły z netu:
"W grupie 15-24 lat 39 proc. badanych płaci abonament".
Absurdalność czegoś takiego i bezczelność tych co to wymyślili jest porażająca...

Tabris

Tabris

31.12.2008
Post ID: 38847

W TV doszło niespodziewanie do przetasowania, pan Urbański został zawieszony, zastąpił go pan Farfał. Przystawki skonsumowały PiS mszcząc się ślicznie i widowiskowo, jak uważacie co w takim wypadku zrobi PO? Bo szerokie pole manewru ma, trzeba przyznać.

Hubertus

Hubertus

3.01.2009
Post ID: 39090

Teraz PO ma bardzo dobrą możliwość jeszcze raz spróbować przeforsować zmiany w ustawie medialnej. PiSiory już nie odważą się mówić o zamachu na wolność słowa i próbie zawłaszczenia dla siebie TVP. Komuchów postawią pod mur, bo jakże to lewica może dopuszczać byłego sympatyka neonazistów i wszechpolaka do rządzenia mediami, tak więc sytuacja jest idealna by bez uszczerbku dla siebie przeprowadzić bardzo daleko idące zmiany, a gra warta jest świeczki.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

11.01.2009
Post ID: 39501

Jak rozumiem Hubertusie chodzi Ci o zmiany systemowe rzecz jasna, bo przetasowania i zmiany (tymczasowe) zasiadaczy stołków to rzecz wtórna i mało znacząca jak dla mnie.

Hubertus

Hubertus

16.01.2009
Post ID: 39733

Oczywiście ze o zmiany systemowe, teraz jest do tego okazja, a że przy okazji będzie przetasowanie na stołkach i zabezpieczanie sobie tyłow, to element dodatkowy, łączący się ze słabościami ludzi władzy :P

Tarnoob

Tarnoob

12.11.2010
Post ID: 59219

Trochę nie z tej beczki i nie do końca aktualne, ale właśnie trafiłem na ten wywiad. Chyba już nikt nie wątpi w to, że tych obskurantów z TVP należy:
a) zlikwidować, żeby nie trwonili więcej kasy
ą) bardzo silnie kontrolować, tak żeby pieniądze wydawali głównie na kulturę wysoką i naukę.

Trang Oul

Trang Oul

13.11.2010
Post ID: 59226

Szkoda gadać. W dzisiejszych czasach potrafią stworzyć tylko kolejny "Mam talent (do śpiewu)" czy "Taniec z gwiazdami". Do tego zaniżanie wymagań na maturze...
Skończymy jak wszystkie cywilizacje po Ciszy.