Gorące Dysputy

Kronika - "Appendix, Historia treków, czyli Jaskinia od kuchni"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Kronika > Appendix, Historia treków, czyli Jaskinia od kuchni
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Sanctum

Sanctum

17.03.2009
Post ID: 42218

Nie ma to jak zajrzeć w miejsce, gdzie wchodzić nie można. Mam nadzieję, że ten wątek, będący wyjątkiem w Kronice pozwoli wszystkim tym, którzy nie wiedzą "jak to działa?", w końcu znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Temat ma charakter rozmowy, wywiadu z Administratorami Wortalu. W założeniu ma przybliżyć Jaskiniowcom sposób funkcjonowania Imperium, jak również sposób w jaki doszło ono, od strony technicznej, do obecnej postaci.

Do odpowiadania w temacie, z niemałym lękiem, zapraszam Administratorów: Aerilien, Sulię, Enletha, MiBa i Crazyego i oczywiście tych wszystkich, którzy, stojąc wraz z Kronikarzem pod Drzewem Nowin, pragną zadać Wysokiej Radzie kilka pytań dotyczących technicznej historii Jaskini.

Dla przejrzystości wątku, pytania zostały oznaczone kolorem żółtym.

Samuel

Samuel

17.03.2009
Post ID: 42222

[color=yellow]Pytanie kieruję do ogółu, chociaż jedna piąta administracji w postaci Diabła rzekła mi kiedyś "Pytaj Crazy'ego". Teraz mi się nie wymiga od odpowiedzi.
Czy istnieje szansa wglądu do archiwalnych rozmów z Wieczornych Bajań oraz innych lokacji Osady?[/color]

Erin

Arcymag Erin

17.03.2009
Post ID: 42223

Tak naprawdę, to pytanie powinno zostać skierowane do mnie, więc wyręczę Gnoma w odpowiedzi.

Owszem, szansa istnieje - dane trzeba wprawdzie przerobić do postaci umożliwiającej przeglądanie, ale nigdzie nie zaginęły, są kompletne i bezpieczne, razem z całą resztą, na dysku leżącym obecnie gdzieś na moim biurku.

Sanctum

Sanctum

18.03.2009
Post ID: 42231

[color=yellow]Ja pozwolę sobie nieco rozwinąć pytanie Samuela i zapytam jak w ogóle powstało jaskiniowe ognisko. Kto jest twórcą pomysłu? Od jak dawna istnieje i jakie były zmiany w jego funkcjonowaniu? I jeszcze dodatkowe pytanie: co mieści/mieściło się pod adresem http://thebehemothslair.yuku.com/[/color]

WWalker

Bard WWalker

18.03.2009
Post ID: 42240

Ognisko wymyśliłem ja a było to tak:

Zdarzyło się tak, że pierwsi ze stałych bywalców Jaskini zapałali pragnieniem zobaczenia się w realu.
Od pragnienia do realizacji i tak oto spotkaliśmy się w kilka osób w Rzeszowie przy czym i mnie udało się tam być.
Za jakiś czas pragnienie odnowiło się i odbył się drugi zjazdozlot, tym razem u samego Behemota.
Niestety nie mogłem się wtedy wyrwać a bardzo bardzo chciałem tam być i znowu z wszystkimi pogadać.
I zdaje się dzień przed zlotem wpadłem na pomysł, ze jak szybko machnę jakiś czat to może sobie z nimi wszystkimi jednak pogadam, a przy okazji nie tylko ja ale każdy kto był w mojej sytuacji czyli "chciał ale nie mógł".
No to napisałem w kilka godzin, przetestowałem, wymyśliłem że nazwę to ogniskiem żeby pasowało do klimatu osady, założyłem specjalne fikcyjne wspólne konto dla "zlotowiczów", wysłałem im jak mają się zalogować i na jaką stronę wejść i.. już. W dzień od pomysłu odbyła się pierwsza online'owa rozmowa w historii Jaskini.

Jakbym dobrze poszperał w starych płytkach CD z backupami to może bym nawet odnalazł jej treść...

Sanctum

Sanctum

18.03.2009
Post ID: 42246

[color=yellow]No nie mogę się powstrzymać, żeby nie skłonić głowy przed Bardem! Jestem zaszczycony, że Twój pierwszy post na nowym Forum, znalazł się właśnie w Kronice.
Moje pytanie brzmi: z czego wynikał podział Jaskini na Imperium i na Osadę? Czy było to zamierzenie techniczne, czy też ma inne podstawy?[/color]

Erin

Arcymag Erin

18.03.2009
Post ID: 42250

Po kolei. Forum, o które pytałeś wcześniej było pierwszym forum Jaskini, założonym jeszcze przez Imperatora Behemota. Troszkę informacji na ten temat, a także archiwa wszystkich for Jaskini, znajdziesz na stronie jubileuszowej - fakt, trochę ciężko ją teraz znaleźć, po tym, jak odpowiedni news zniknął w archiwum, ale nie bardzo było gdzie wyeksponować link... Może tutaj się tego w końcu doczeka.

Jeśli chodzi o zmiany na Ognisku, w sumie bardzo długo zachowywało ono swoją oryginalną formę nadaną przez WWalkera, z niewielkimi zmianami (packa, postaci ogniskowe). Nie oznacza to, że w ogóle nie było modernizowane, bowiem mechanizm zmieniał się z biegiem czasu dość znacząco, głównie ze względu na wydajność - ale dopiero stosunkowo niedawno, chociaż nie jestem w stanie sobie przypomnieć, kiedy to konkretnie było, MiB zmienił i mechanizm, i zewnętrzny wygląd Ogniska, na obecny. Co tak naprawdę też było podyktowane koniecznością zwiększenia wydajności, tym razem grubo ponad limit stawiany przez ogólnie rozumiany poprzedni mechanizm.

Zaś powstanie Imperium to dość skomplikowana historia. Po części była to po prostu kontynuacja pierwszego forum, z którego zrezygnowano ze względu na coraz większą ilość reklam i brak polskiego interfejsu na ezBoard. Ale czemu Imperium powstało, choć Tawerna, z dokładnie tego samego powodu stworzona przez WWalkera (a później rozbudowana aż do powstania Osady) istniała wtedy już prawie dwa lata i miała się dobrze? To już z pewnością znacznie lepiej ode mnie wyjaśni ktoś, kto był świadkiem tych wydarzeń, czy nawet brał w nich udział...

Sanctum

Sanctum

19.03.2009
Post ID: 42256

[color=yellow]Czekając na odpowiedź kogoś z dłuższym stażem, zadam pytanie uszczegóławiające: jak funkcjonuje mechanizm "packi"? Kto może kogoś pacnąć? Kim są postacie ogniskowe i które z nich są ciągle aktywne? Może też zdradzicie kto kryje się za poszczególnymi postaciami? Mam nadzieję, że otrzymamy nieco więcej informacji niż te w newsie z 9 marca 2004 roku![/color]

Erin

Arcymag Erin

19.03.2009
Post ID: 42258

Zasada działania packi jest dość prosta, choć różni się jedną istotną rzeczą od typowych banów na wszelkiego rodzaju czatach czy innych takich. Zwykle ban w takich miejscach powoduje jawne wyrzucenie użytkownika. Packa ucisza - ale pacnięty tego nie widzi. Dla niego wygląda to tak, jakby nikt nie reagował na jego wypowiedzi. Okazało się to dużo skuteczniejsze w radzeniu sobie z wszelkiego rodzaju trollami, po prostu po kilku minutach się zniechęcają, myśląc, że nikt się nimi nie przejmuje. Packę ma grupa wybranych osób, które regularnie pojawiają się na Ognisku (część z nich się rzadko odzywa, ale bacznie obserwuje) i pamiętają, aby tego przywileju nie nadużywać.

Postacie ogniskowe to, znów, dzieło WWalkera. Większość z nich się pojawia od czasu do czasu, niektóre trochę częściej, niektóre trochę rzadziej, ale nie licz na jakąkolwiek listę ich właścicieli. Z czasem się dowiesz, udzielając się na Ognisku - albo i nie, jeśli posiadacz danej postaci nie chce się ujawniać i wystarczająco dobrze się stara, żeby nikt nie był w stanie odgadnąc, kim jest. Ma takie prawo.

Sanctum

Sanctum

19.03.2009
Post ID: 42261

[color=yellow]Zejdźmy z tematu Ogniska. Najwyższy czas żeby opowiedzieć coś o tytule wątku, czyli: co to jest trek? Ile treków było w historii Jaskini? Jak przebiegały?[/color]

MiB

MiB

20.03.2009
Post ID: 42272

Hmm... to może tym razem ja odpowiem, choć znów- pytasz o sprawy, o których najwięcej wie Enleth ;)

Treków w Jaskini było... zaraz... zaraz... no już ponad 6 (ponad, bo nie liczę początkowych zawirowań z serwerami).
A jak to się odbywa:
Wpierw trzeba nowy keros- w miarę oferowanych możliwości- przygotować na przyjęcie Jaskini (założyć subdomeny, przydzielić dostęp). Później następują przenosiny. Wpierw stare serwisy (z uwagi na ich statyczny charakter działają "od kopa"), następnie pliki, magazyn oraz nowe serwisy (od tego momentu wszelkie zmiany w mechanizmach wortalu są całkowicie zabronione... ale nie wszyscy to respektują ;) ), na końcu przenoszone są bazy danych.
W tym momencie następuje testowanie nowego kerosu i poprawianie jak największej liczby błędów. Gdy już wszystko działa Jaskinia zostaje oficjalne zamknięta. W czasie "przerwy technicznej" wykonywane są 2 bardzo ważne czynności- przenoszona jest domena (to trwa jakieś 15 minut, ale późniejsza propagacja nowych adresów trwa około doby) oraz ponownie przenoszone są dane z baz danych (bo mogły pojawić się nowe posty/newsy/komentarze).
I już. Po ponownym otwarciu działamy już w nowym kerosie.
Brzmi prosto, prawda? Ale niestety rzeczywistość jest dość brutalna i tak na przykład podczas ostatniego treku prawie miesiąc zajęło nam dostosowanie serwera do naszych potrzeb (ale należy nadmienić iż aktualnie mamy największe możliwości ingerencji w oprogramowanie!).
Jak również wiadomo pojawiło się sporo niedziałąjących linków (a to znów dlatego, iż postanowiliśmy z Enlethem zrobić porządek w zasobach wortalu- prace w toku).

Trek to nie łatwe zadanie, mamy więc nadzieję, że w obecnym kerosie przetrwamy jak najdłużej :-)

Pozdrawiam

Sanctum

Sanctum

20.03.2009
Post ID: 42275

[color=yellow]Teraz pytanie, które zawsze chciałem zadać: jak wygląda zwykły dzień Administratora Wortalu? Czy jest jakaś osoba, która ciągle czuwa nad Jaskinią? Może trochę informacji o miejscu, z którego sterujecie Jaskinią. Czy jest jedna "Kwatera Główna", czy każdy z Administratorów pracuje na własną rękę?[/color]

MiB

MiB

20.03.2009
Post ID: 42277

Zwykły dzień administratora wortalu to tak naprawdę zwykły dzień zwykłego człowieka.
Wbrew pozorom administracja nie ma wiele pracy- Jaskinia to spokojny wortal. Jeżeli zajdzie potrzeba omówienia jakiejś sprawy, to wszystko załatwiane jest mejlowo- sposób najszybszy i niezależny od działania Wortalu (co jest niezwykle ważne w przypadku sytuacji kryzysowych).
Również jest to preferowany kontakt z nami, nawet przygotowaliśmy odpowiedni formularz.

Należy pamiętać jednak, że każdy z członków WR ma wyznaczone pewne zadania do wykonania. I tak Sulia opiekuje się Pretorią, Moderatorami i Przewodnikiem, Aerilien Mistycznymi, Gnom Osadą, Enleth utrzymaniem serwera, zaś ja... hmm... takie tam, imperialno-dominiowo-marudzeniowe ;)
Jest to oczywiście dość sztywny podział, który jednak nie odzwierciedla stanu faktycznego w stu procentach. Bo na ten przykład mi zdarza się grzebać przy Ognisku, zaś Enleth wykonuje kawał świetnej roboty przy wewnętrznych mechanizmach wortalu tudzież Mistycznych Obrazach.

Co zaś się tyczy opieki nad wortalem- zawsze ktoś czuwa. Co ciekawe, większe "obłożenie" mamy wieczorem niż w dzień ;)

Pozdrawiam

Erin

Arcymag Erin

20.03.2009
Post ID: 42278

Dla każdego taki dzień wygląda inaczej i wymaga użycia innych narzędzi, z oczywistych przyczyn. Jest, na przykład, coś, co zostało dumnie nazwane panelem administracyjnym - w praktyce, służy on osobom piszącym newsy i Pretorii, a więc też Sulii, dla której jest podstawowym narzędziem prac administracyjnych, obok wszelakich środków komunikacji.

Z kolei dla mnie czy MiBa, panel administracyjny pełni funkcję wyłącznie pomocniczą - ułatwia pewne często wykonywane czynności, takie jak dodanie newsa, ponowna aktywacja konta dla kogoś, kto zgubił mail aktywacyjny czy sprawdzenie czyjegoś adresu żeby wysłać coś bezpośrednio, ale zdecydowana większość zadań sprowadza się do zalogowania bezpośrednio do bazy danych, otwarcia do edycji odpowiednich plików z serwera i dalszej pracy z pominięciem jakichkolwiek paneli administracyjnych. Często dlatego, że pracować trzeba nad mechanizmami, których ten panel wymaga do poprawnego działania, więc siłą rzeczy byłby w takiej sytuacji bezużyteczny, czasami też zwyczajnie nie miałoby sensu poświęcanie kilku godzin na dodanie do niego obsługi czegoś, co "ręcznie" załatwia się w minutę i wymaga uwagi kilka razy do roku.

Dla mnie elementem każdego dnia jest, poza przejrzeniem Imperium i Osady, zalogowanie się na serwer, sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku z maszyną i systemem operacyjnym (obciążenie CPU i pamięci, temperatury, anomalie w działaniu sprzętu, wykryte przez system próby łamania zabezpieczeń i tak dalej) i przejrzenie raportów o błędach wykrytych w mechanizmach Jaskini - zgłaszany przez użytkowników jest jeden błąd na trzydzieści, więc zapisywane są dokładne raporty o wszystkich problemach jakie wystąpiły.

Sanctum

Sanctum

21.03.2009
Post ID: 42306

[color=yellow]Skoro już mowa o ingerencjach w bazy danych... Może wyjaśnicie na czym polegała akcja "Zamieć"- usunięcie kont użytkowników, którzy z nich nie korzystali. Czy taka akcja będzie powtórzona wobec masy nie używanych kont w Jaskini?

Drugie pytanie dotyczy Osady. Istniało kiedyś coś takiego jak Ranking Minstreli. Jak wiadomo został on zawieszony przez Hetmana jOjO i od tamtego czasu wielu mieszkańców czeka na jego powrót. Czy istnieje realna szansa na powrót Rankingu? Jeżeli tak w jakim czasie?[/color]

Moandor

Strażnik słów Moandor

21.03.2009
Post ID: 42309

Sanctum

Drugie pytanie dotyczy Osady. Istniało kiedyś coś takiego jak Ranking Minstreli. jak wiadomo został on zawieszony przez Hetmana jOjO i od tamtego czasu wielu mieszkańców czeka na jego powrót. Czy istnieje realna szansa na powrót Rankingu? Jeżeli tak w jakim czasie?

Istniały jeszcze dwa rankingi oprócz rankingu minstreli. Swego czasu trwały prace nad koncepcją nowego systemu, który w moim przekonaniu byłby ciekawszy od starych rozwiązań. Zatrzymało się to niestety na problemie technicznej realizacji. Choć może odpowiedniej by rzec, graficznej, bo MiB z powodzeniem zakodował matematyczne zależności.

Jeśli wszystko pójdzie w dobrym kierunku jest szansa na przywrócenie rankingu, ale nie w starym wykonaniu.

Erin

Arcymag Erin

21.03.2009
Post ID: 42317

"Zamieć" w przeszłości przeprowadzono już trzykrotnie, w celu pozbycia się kilku tysięcy (!) nagromadzonych kont, które zostały założone, aktywowane (albo i nie), po czym ich właściciele się na nie ani razu nie zalogowali. Niektórzy widocznie mają odruch rejestrowania się gdzie popadnie, z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu, a po paru latach doprowadza to do całkowitej bezużyteczności listy mieszkańców.

Pierwszym etapem takiej akcji jest napisanie automatu, który przeprowadza wstępną selekcję kont potencjalnie nadających się do usunięcia. Wstępną i potencjalnie, to ważne - automat nie ma możliwości dokonania jakichkolwiek zmian w spisie mieszkańców. Następnie ktoś musi przejrzeć tę listę i wyłapać wszystkie pomyłki automatu. Teoretycznie nie powinny nastąpić, ale upewnić się trzeba. Na koniec pozostaje usunięcie kont, które z pewnością się do tego nadają. Praktycznie rzecz biorąc, istnienie choćby jednego postu, komentarza, raportu do AW, dzieła w Osadzie czy jakiegokolwiek innego przejawu aktywności użytkownika wystarczy, żeby jego konto zostało zachowane. Dodatkowo, automat nie będzie brać pod uwagę kont poniżej pewnego numeru wyznaczającego mniej więcej okres poprzedniej zamieci, żeby nie trzeba było korygować ewentualnych pomyłek dotyczących bardzo starych kont, należących do osób które kiedyś były aktywne.

Sanctum

Sanctum

21.03.2009
Post ID: 42324

[color=yellow]Czy zatem przewidywana jest kolejna "Zamieć"? Moje następne pytanie znowu dotyczy Osady (mam nadzieję, że może w końcu odpowiedzi udzieli mi Crazy). Kto jest twórcą mapy Osady? Jaka jest jej historia, bo z tego co pamiętam, wcześniej mapa wyglądała inaczej? Skąd taki wybór głównego ekranu Osady, czy bardziej nie sprawdziłby się interfejs tekstowy? Wreszcie skąd podział w motywie graficznym wybranym w Imperium i w Osadzie? Kto jest ich twórcą i czy przewidywane są zmiany?[/color]

Moandor

Strażnik słów Moandor

21.03.2009
Post ID: 42325

Być może znajdą się bardzie kompetentne ode mnie osoby, które znają historię Osady "od kuchni", czyli od strony technicznej. Postaram się jednak udzielić tych informacji, które są mi znane. Może od końca.

Nie należy pytać, dlaczego Osada jest inna od reszty Imperium. Jest to niewłaściwe postawienie sprawy, ponieważ Osada jest tworem dużo starszym niż obecne Imperium (czyli forum, krótko mówiąc). Istniała, gdy się rejestrowałem, a było to już dobre 6 lat temu. Wtedy właściwie była tylko ona i serwisy heroesowe, zaś stare forum Ezboard właściwie zostało już opuszczone z powodów już tu wspominanych.

W moim przekonaniu to właśnie ta mapka zdecydowała o tym, że miejsce to jest do dziś wyjątkowe. Przede wszystkim dlatego, że było inne od dziesiątków innych tekstowych serwisów. Stworzone przez ludzi z wielką wyobraźnią i sercem oddanym fantastyce we wszelkiej formie przyciągało innych, o podobnych zainteresowaniach.

Pierwszą mapę Osady stworzył WWalker na bazie edytora map z Heroes IV. En przypomniał link, więc możecie sobie obejrzeć jak to dawniej tutaj było.
Obecną mapę narysowała Darkena. Dlaczego zmieniono mapy, to już osobna historia, sam nie znam całej i nie wiem czy warto ją przypominać.

Erin

Arcymag Erin

21.03.2009
Post ID: 42326

Crazy prawdopodobnie jeszcze dzisiaj się wypowie, ja tymczasem chciałbym zauważyć, że główna strona Osady i menu nawigacyjne, chociaż z pozoru wyłącznie graficzne, działają prawidłowo w przeglądarkach tekstowych, czy nawet przeglądarkach czytających dla niewidomych - nigdy nie próbowałem sprawdzać, czy Osada ma jakiegoś stałego odwiedzającego wśród użytkowników tych drugich (normalne przeglądarki tekstowe czasami się pojawiają w statystykach), ale z pewnością ktoś taki nie miałby problemów z poruszaniem się po Osadzie.