Gorące Dysputy

Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo - "Mafia - rzecz o tym, jak macki ośmiornicy oplatają struktury państwowe"

Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo > Mafia - rzecz o tym, jak macki ośmiornicy oplatają struktury państwowe
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Tabris

Tabris

8.01.2012
Post ID: 67393

Mafia to jest nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw. Używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej. Niketórzy mówią, że mafia to Kościół, PZPN, czy Oni. A wy jakie zdanie macie o mafii? Jesteście za, czy naprzeciw jej metodami?

Agon

Agon

8.01.2012
Post ID: 67394

Tabris

Niketórzy mówią, że mafia to Kościół, PZPN, czy Oni. A wy jakie zdanie macie o mafii? Jesteście za, czy naprzeciw jej metodami?

Kościół to Mafija, podobnie PZPN, a o Onych to nie wiem. Nie każda mafia jest zła, bo np Anonymous są przydatni.

Mosqua

Mosqua

8.01.2012
Post ID: 67398

Mafija - tajny związek na Sycylji, który zorganizował formalne wystąpienie przeciw porządkowi prawnemu. M. wywodzi się z tzw. "Compagnie d'armi", które stworzył rząd 1800 dla utrzymania bezpieczeństwa publicznego. Niektórzy sądzą (głównie Hiszpanie), że słowo "Mafia" powstało w wyniku gwałtów dokonywanych przez francuzów w XIII wieku na Sycylii, zaś słowo "ma fia" (moja córka) stać się miało okrzykiem rebelianckim, tudzież bojowym. Francuzi odwzajemniają się tym, że ten termin powstał podczas rządów hiszpańskich na tym terenie, z podobną treścią. Jeszcze inni wywodzą to z arabskiej ludności Sycylii (dla przypomnienia - swego czasu Sycylia była arabska), gdzie słowo "mihal" oznacza zgromadzenie i też miało mieć charakter rebeliancki; lub jako maha - skały wapienne gdzie mieli się kryć przed dominacją normańską. Jeszcze inni wywodzą Mafię z czasów jednoczenia się Italii, gdzie najbardziej radykalny przewrotowiec ekipy Garibaldiego, po zobaczeniu że zjednoczone Włochy w nosie mają Sycylię, zaczął tworzyć bandy na Sycylii (nazywał się ów Mazzini Autorizza Furti, Incendi, Avvelamenti, gdzie pierwsze litery tworzą słowo Mafia).

Jak widać pierwotnie mafia to byli swoiści rebelianci, buntownicy. Po jakimś czasie powstała swoista grupa przestępcza, której najważniejszą cechą były związki krwi pomiędzy przestępcami. Oczywiście wraz z rozrostem więzy rodzinne nie stawały się dominującymi i zastąpiono to po prostu koniecznością odbycia kilku rytuałów, które miały związać osobnika duchowo z "rodziną". Po kryzysie lojalnościowym w USA mafia straciła swoje cechy charakterystyczne, a pozostając przy nazwie rozniosło się nią na wszelkiej maści grupy przestępcze.

Jakie są współczesne kryteria przypięcia komuś łatki "mafii"? Nie ma żadnych - grupa przestępcza nie musi być nawet zorganizowana aby nazwać ich "mafią". Nie muszą być nawet jakoś specjalnie brutalni czy mieć jakieś wpływy w kręgach oficjalnych. Dodatkowo mafię określa się grupy, które działają całkiem oficjalnie, jawnie i legalnie jak Kościół Katolicki, Prawosławny (zwłaszcza Patriarchat Moskiewski), Ewangelicko-augsburski, rząd Rosyjski, Chiński,, USA, Północnokoreański, rządy krajów "Czarnej Afryki", WOŚP, Microsoft, korporacja Google, Armia Zbawienia, KKK (wszelkiej odmiany), Czarne Pantery (wszelkiej odmiany), NFZ, PZPN, ONZ etc. Masy oczywiście idą za tropem i takim rzeczownikiem określają kolejne grupy, z systemem mafijnym czy organizacją przestępczą nie mającą nic (lub niewiele) wspólnego. Przedstawił to nieświadomie Agon, nazywając Anonymous mafią, które to bardziej pasuje pod struktury masońskie niż mafijne.