Village

Behemoth`s Lair

Wywiad z Mosquą!

Permalink

Witam wszystkich!

Teraz będziemy pytać Mosquę o wszystko, co z Nią związane. Pytajcie bez umiaru! ;) jOjOwe dla każdego, kto zada pytanie!

Mosquo, dlaczego przybyłaś do Jaskini? Czy obserwowałaś ją przedtem, tzn. przed rejestracją? Kiedy i czemu zdecydowałaś się zostać?

Z innej bajki - co sprawiło, że jesteś taką fanką Rosji?



PS. Tak, prawdą jest, że ten wywiad został spowodowany głównie przez zastój w wywiadzie z Sandro, jednak to właśnie z Mosquą początkowo chciałem przeprowadzić pierwszy od dawna wywiad - to Ona odmówiła :P Jednak ponieważ wywiad z Liszem stoi w miejscu, upiorzyca udzieliła zgody na przeprowadzenie wywiadu.
Pozdrawiam

Liczba modyfikacji: 3, Ostatnio modyfikowany: 13.11.2012, Ostatnio modyfikował: Hayven

Permalink

I. Kiedy masz zamiar podbić świat? Od jakiego kraju zaczniesz? Dlaczego akurat od Watykanu?
II. Co skłoniło Cię do poprowadzenia pierwszej od dawna sesji?
III. Gdybyś mogła zmienić w Jaskini jedną rzecz, co by to było?


Permalink

Intryguje mnie Twoje zainteresowanie dobrą książką historyczną i trudnymi tematami. Zapytam zatem o mistrzów historycznej dysputy.


Permalink

Mosquo, dlaczego przybyłaś do Jaskini? Czy obserwowałaś ją przedtem, tzn. przed rejestracją? Kiedy i czemu zdecydowałaś się zostać?

Przed rejestracją w internecie byłam dość długi czas. Byłam ważną postacią na paru portalach o różnych tematykach. Niestety, ale obok współautorstwa w ich wielkości byłam też świadkiem ich upadku. Jednym z powodów porażki uznałam za ich "małość" - tak w znaczeniu liczby użytkowników, jak w znaczeniu ograniczonej tematyki naczelnej. W momencie obserwowania polskiej tematyki światów MM byłam właściwie internetową sierotą - nie byłam związana z żadnych portalem, żadnym forum czy żadnym znacznym projektem. Wprawdzie pośrednio byłam związana z pewnymi projektami moderskimi czy tłumaczeniowymi, ale nie byłam tam na stałe lub były to projekty małe. Wśród naszych stron Jaskinia wydawała się mi największą, najbardziej rozległą i z dobrym klimatem. Wydawało mi się, że nie doświadczę jednoznacznego upadku tej strony, a chciałam się gdzieś zaczepić.

Z innej bajki - co sprawiło, że jesteś taką fanką Rosji?

Problem ten można rozbić na wiele części - życie to nie jest bajka, gdzie wszystko jest wyraźne i jednorodne. Z rzeczy, których podać mogę bezproblemowo, to na pewno jej tradycyjna kultura oraz tradycyjna myśl. Ta sztuka dość szybko chwyta człowieka za serce i brutalnie wyciąga pewne "egzystencjalne myśli" na wierzch. Podobnych efektów trudno znaleźć w dziełach innych państw, zawsze są to wypadki pojedyncze. Do rosyjskich, tradycyjnych dzieł często się wraca bo ta sztuka ma duszę. Duszę pełną egzystencjalnego bólu, mistyki oraz sprzeczności.
Jeżeli chodzi o myśl... Jak zapewne wiemy świat jest bardzo skomplikowany i trudno znaleźć właściwe odpowiedzi tylko w jednym źródle. Ja większość odpowiedzi znalazłam w teoretycznie dwóch sprzecznych źródłach - tradycjonalistycznym Kościele Katolickim oraz antyzapadniczych myślicieli rosyjskich (głównie w słowianofilstwie). Oczywiście nie wszystkie, wiele odpowiedzi znalazłam w różnistych, często nawet sprzecznych źródłach. No niestety - siły okcydentalistyczne ostatecznie zniszczyły Rosję tradycyjną, zepsuły ich ducha i zepchnęła w otchłań. Wprawdzie propaganda zimnowojenna neguje zapadnictwo nowożytnej Rosji (od czasu porzucenia tytułu cara na rzecz imperatora, poprzez bolszewię aż do współczesności), to jednak wśród zachodnich kontrrewolucjonistów można znaleźć dowody na to, że Rosja jest zwesternizowana (chociaż formalnie sprawami Rosyjskimi się nie zajmowali).

I. Kiedy masz zamiar podbić świat? Od jakiego kraju zaczniesz? Dlaczego akurat od Watykanu?

Czas nie jest mi znany. Wprawdzie wyznaję świat niemalże permanentnie deterministyczny, to nie jestem wróżką, aby jednoznacznie odczytać przyszłość. Warto byłoby się tym zająć, kiedy będzie okres pośredni - aktualne systemy zapadają się, ale nowe jeszcze nie powstało. Tutaj samoczynnie zapada pytanie "Czy ja tego dożyję? Czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie podjąć się tej dziejowej rękawicy i kontynuować moją myśl?".
Dlaczego Watykan? Śledząc moje słowa odpowiedź powinna się nasunąć sama. W Kościele Katolickim, w wyniku Vaticanum Secundo, doszło do szeregu autonegacji, autoherezji, korupcji i zepsucia. Pełną listę zła, które przyniósł ten sobór, mogę wyliczać w nieskończoność... jednak nie to jest podstawą pytania. Potrzebny jest katolicki Katon, bądź katolicki Sulla. Te dwie postacie wprawdzie poniosły ostatecznie klęskę i nie udało się oczyścić Republiki Rzymskiej z zepsucia hellenistycznego, to trzeba mieć wiarę i nadzieję, że ich katolickie odpowiedniki zwyciężą ostatecznie nad ruchami aggiornamento. I gdybym ja miałabym podbijać świat właśnie zaczęłabym od tego - od udanego oczyszczenia, bo inaczej cała wyprawa wojenna byłaby całkowicie bez sensu.

II. Co skłoniło Cię do poprowadzenia pierwszej od dawna sesji?

Podobnie jak w wielu wypadkach i tutaj powodów jest kilka. Wśród ważniejszych wymienić mogę rozpad mojej ekipy oraz poziom lokalnych tzw. "story". Spiski i kombinacje marysuistyczne, gdzie właściwie w każdym momencie każdy miał ukrytego asa w rękawie, gdzie nie ma żadnych problemów z przywołaniem władcy demonów i jego całkowitym kontrolowaniem, gdzie nie było właściwie żadnej spójnej idei, żadnego kierunku, gdzie każdy sam sobie był Mistrzem Gry - to wszystko napawało mnie wstrętem. W tradycyjnej sesji odczuwa się pewien respekt do świata przedstawionego, jest pewien rozsądek postępowania etc. Nie ma się pewności, czy byle chłop nie zabije doświadczonego rycerza - bo w końcu to nie gracz, ale kości i MG decydują co i jak się uda. No i oczywiście narzucane są pewne problemy i komplikacje, dzięki czemu wszystko nabiera jakiegoś sensu. "Story" czegoś takiego nie mają, a przynajmniej ja tego nie znalazłam.

III. Gdybyś mogła zmienić w Jaskini jedną rzecz, co by to było?

Menu główne. Aktualnie jest nieco zaśmiecone i niezbyt czytelne - przynajmniej dla mnie.

Zapytam zatem o mistrzów historycznej dysputy.

Pytanie to nie jest zbyt łatwe. Czytam niemalże wszelkie możliwe tytuły, aby poznać retoryki, metody oraz ścieżki. Trudno wskazać mi kilku najważniejszych, na przestrzeni całych moich dziejów. Z ostatnich czasów to porządne polemiki z historią tle to widziałam tylko na portalu konserwatyzm.pl. Za jednym wyjątkiem polemiki są bardzo kulturalne i merytoryczne, często z dobrym materiałem źródłowym. Na innych stronach trudno mi znaleźć coś sensownego - nawet na dość dobrych forach historycznych nie znalazłam dobrych i porządnych dysput.

Permalink

O ile mi wiadomo, studiujesz na kierunku technicznym. Jaki zawód chciałabyś wykonywać, jeśli można wiedzieć? Jakie inne masz plany na przyszłość?

Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 14.11.2012, Ostatnio modyfikował: Hayven

Permalink

Od jakiej pozycji rozpoczęłaś swoją przygodę ze światem mocy i magii?
Co cię w nim przyciągnęło a co ci się w nim nie podobało/ nie podoba?


Permalink

1) Czy twoim zdaniem Bóg może być żonatym kawalerem?

2) Jaki masz kolor włosów? :)


Permalink

O ile mi wiadomo, studiujesz na kierunku technicznym. Jaki zawód chciałabyś wykonywać, jeśli można wiedzieć? Jakie inne masz plany na przyszłość?

Najlepiej w biurze konstrukcyjnym, bądź jako administratorka sieci komputerowej. Czemu akurat te? Ponieważ trzeba wykonywać jasno podane polecenia przy posiadaniu pewnej dozy swobody. Plany na przyszłość? Takie jak u większości - la survie, das überleben, survival, выживание. Im dalsza przyszłość tym mroczniejsze kolory i wizje otaczają. Coraz większym motorem postępowania jest nie nadzieja ale strach. Jednak jeżeli motywacja lękowa nie przyniesie pozytywów, wówczas przyjdzie fala beznadziei i depresji. Dlatego aktualnie najważniejszym planem jest przetrwanie

Od jakiej pozycji rozpoczęłaś swoją przygodę ze światem mocy i magii?

Generalnie opowiadać tutaj nie ma co, zatem szybko - pierwszy Heroes.

Co cię w nim przyciągnęło a co ci się w nim nie podobało/ nie podoba?

Pierwotną motywacją poznania świata było dowiedzenie się "czy świat przedstawiony jest jakoś lepiej rozbudowany?". Okazało się, że tak - nie był to prosty świat fantasy, gdzie po jednej kampanii wojennej kończy się panowanie "dobra"/"zła". Uświadomienie, że wmontowane są elementy SF (jako "element archeologiczny") jeszcze bardziej wchłonęło mnie w ten świat.
Co się (± nie) podobało? Jakąś mam taką naturę, że łatwiej mówić mi o negatywach, więc o nich powiem. Zacznę od ubogiej mapy politycznej - kilka państw, konflikty szybko zażegnane, następuje pokój po którym trudno coś dodatkowego wprowadzić, bez rekombinacji świata przedstawionego czy innych takich (co niekiedy może spowodować niekanoniczność elementu z powodu niepopularności). Belle époque jest trochę nudna, w porównaniu do np. Europy rozdrobnienia feudalnego. Oczywiście dla wielu będzie to trudne do wyobrażenia, bo trochę jest myślenie 1 kraj = 1 typ miasta. Jednak wystarczyłoby przyjąć, że 1 krąg kulturalny = 1 typ miasta i już problem zanika. Z kolejnej rzeczy to niekonsekwencja - niby świat jest określony, ale ma się czasem wrażenie pisania na nowo poszczególnych szczegółów. Tak... to chyba najważniejsze problemy...

1) Czy twoim zdaniem Bóg może być żonatym kawalerem?

Da. Jak to już tłumaczyłam - to ludzki rozum jest ograniczony a nie możliwości Boga. Ludzki rozum nie jest narzędziem permanentnym. To, co dla jednego człowieka jest logicznym wyprowadzeniem wniosków, dla kogoś innego jest bezsensownym bełkotem - co dla jednych jest zjawiskiem pozytywnym, dla innych jest przerażające. Jak coś tak względnego może doprowadzić osobnika do prawdy bezwzględnej? Dla Boga dostępne są możliwości, które wydają się być niemożliwe. Pamiętaj - to nie ludzki rozum jest wszechwładny, ale Bóg.

2) Jaki masz kolor włosów? :)

Hołdując zasadzie, że w internecie nie daje się pełnych swoich danych, odpowiem wymijająco i ogólnikowo - ciemne.

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 16.11.2012, Ostatnio modyfikował: Mosqua

Permalink

Wiemy, że Heroes 4 jest Twoją ulubioną częścią. Wielokrotnie mówiłaś, że zmiany w H4 były bardzo realistycznym elementem i myślenie, że jest to coś złego jest pozbawione sensu. Jakie zmiany podobają Ci się najbardziej? Czy są takie rzeczy, które Ci się w H4 nie podobają? Jak widzisz następną część serii? Czy uważasz w ogóle, że jest szansa na wydanie Might and Magic: Heroes VII? I w końcu - co myślisz o zmianie tytułu serii?

Permalink

Dobrze, skoro nie odpowiadasz, to teraz zasypię Cię serią pytań:
- jaki jest Twój ulubiony owoc?
- a kolor?
- masz jakiś autorytet moralny?
- kto nim jest?
- czy lubisz telewizję? Jakie filmy oglądasz?
- jakie książki czytujesz?
- ulubiony gatunek muzyki?

Permalink

Niektórzy uważają, że zbyt fanatycznie moderujesz forum :> Skąd takie zamiłowanie do regulaminów i porządku?


Permalink

Jakie zmiany podobają Ci się najbardziej? Czy są takie rzeczy, które Ci się w H4 nie podobają? Jak widzisz następną część serii? Czy uważasz w ogóle, że jest szansa na wydanie Might and Magic: Heroes VII? I w końcu - co myślisz o zmianie tytułu serii?

Najbardziej podobają mi się zmiany pola bitwy. Denerwuje mnie to, że w innych częściach nie ma żadnej ochrony słabszych jednostek przed wrogimi strzelcami/czaromiotaczami. Podobnie sprawy z kontrami (odzyskiwanie w chwili rozpoczęcia własnego ruchu a nie w momencie skończenia oraz równoczesna). Co mi się nie podoba? Brak równowagi sił.

Szansa na H7 jest bardzo możliwa, jeżeli dodatki nie zostaną przeinwestowane. Podstawą do wydania są oczywiście pieniądze i jeżeli zapowiadane dodatki nie przyniosą przewidywanych zysków to dalsze prace zostaną raczej zawieszone. Ewentualnie będą mogli spróbować odzyskać reputację przez innego typu gry z MM (tutaj musieliby przerzucić na porządne cRPG, które nie będzie zrzynką z ostatnich "hitów" i będzie miało dobrą fabułę). Zmiana tytułu to rzecz formalna - bez znaczenia.

- jaki jest Twój ulubiony owoc?
- a kolor?
- masz jakiś autorytet moralny?
- kto nim jest?
- czy lubisz telewizję? Jakie filmy oglądasz?
- jakie książki czytujesz?
- ulubiony gatunek muzyki?

Brak; Brak; Z osób żyjących/stosunkowo niedawno umarłych brak; filmy oglądam różniste - od teatru telewizji do hitów; książki jw.; muzyka jw.

Dasz się zaprosić na kawę?

Jak mnie znajdziesz to czemu nie ;}

Niektórzy uważają, że zbyt fanatycznie moderujesz forum :> Skąd takie zamiłowanie do regulaminów i porządku?

Z doświadczenia. Jak pisałam - w internetach jestem nie od dziś i wszędzie był regulamin, oparty mocno o netykietę. Jak ktoś coś przeskrobał, pyskował czy co innego to otrzymywał wiadomość, jaki paragraf i ustęp regulaminu został złamany wraz z ostrzeżeniem.

Jeżeli chodzi o porządek - cóż, najpewniej przez to, że mam ojca wojskowego. Wszystko na być równe, czyste i na swoim miejscu. I oczywiście - układ uporządkowany ma przewagę nad nieuporządkowanym.

Permalink

Jakie było twoje pierwsze wrażenie przy pierwszym uruchomieniu IV części heroes?


Permalink

Co byś zmieniła w czwartej części HoMM mając pełnię władzy i możliwości?


Permalink

Jakie było twoje pierwsze wrażenie przy pierwszym uruchomieniu IV części heroes?

Ja pamiętam stare gry, gdzie to interface'y między grami nie były tak podobne a eksperymenty miały charakter powszechny. Do gry podeszłam jako "Tabula rasa", odkrywca nowego świata czy pierwszak w szkole. Próbowałam zrozumieć i dostosować się do zasad tam panujących. Dlatego moje pierwsze wrażenie było pozytywne.

Co byś zmieniła w czwartej części HoMM mając pełnię władzy i możliwości?

Ogrom rzeczy, lecz nie miałyby one charakteru strukturalnego. Opiszę to, o czym większość lubi opowiadać - miasta. W ramach jednej kategorii MM dałabym dwa miasta, gdzie jedno prezentowałoby aspekt pozytywny a drugi negatywny (np. ład jako harmonia, merytokracja vs. ład jako bezduszność, technokracja). Mając ten sam "kolor" różniłyby się setupem jednostek i budynkami specjalnymi. Oczywiście warto byłoby umniejszyć element wielorasowości i jakiś przemyślany setup alternatyw. Potrzebna byłaby też większa ilość neutrali. To tak z rzeczy elementarnych.

Z jakich stron Polski pochodzisz?

Zależy co przez to rozumiesz. Miejsce narodzin, miejsce wychowania, miejsce gdzie żyli i wychowywali się moi rodzice, miejsce gdzie miał początek mojego rodu, siedzibę rodową czy może co innego.

Permalink

Mosqua

Hayven

Z jakich stron Polski pochodzisz?

Zależy co przez to rozumiesz. Miejsce narodzin, miejsce wychowania, miejsce gdzie żyli i wychowywali się moi rodzice, miejsce gdzie miał początek mojego rodu, siedzibę rodową czy może co innego.

Mam na myśli miejsce, region, gdzie spędziłaś największą część życia, chociaż nie zmartwiłbym się jakbyś podała wszystkie możliwe w Twoim przypadku odpowiedzi (mam na myśli tutaj Północ/Południe, ewentualnie Warmia/Lubelszczyzna itp.) :>

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 28.11.2012, Ostatnio modyfikował: Hayven

Permalink

Będąc dowódcą w świecie homm wolałabyś dowodzić wielką armią zdobywców czy raczej mały oddział sabotażystów/zabójców?

Co za tym idzie - preferujesz otwartą bitwę czy walkę podjazdową?

Wolisz moc czy magię? ( gdyby była w 100% zbalansowana co dawałoby ci większą radość z grania? )


Permalink

Mosqua

Hayven

- masz jakiś autorytet moralny?
- kto nim jest?

Z osób żyjących/stosunkowo niedawno umarłych brak;

A z nieżyjących?

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 2.12.2012, Ostatnio modyfikował: Hayven