Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Ognisko Literackie [10] Motyw podróży w czasie i przestrzeni w literaturze fantasy i science fiction"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Ognisko Literackie [10] Motyw podróży w czasie i przestrzeni w literaturze fantasy i science fiction
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Silveres

Silveres

9.07.2013
Post ID: 74741

Czwartek 9 października 2008 r.

21:09 Moandor: Mieliśmy dziś porozmawiać sobie o podróżach w literaturze fantastycznej, na poczatku może weźmy pod uwagę klasyczny aspekt tematu czyli podróże międzygwiezdne
21:09 Moandor: w jaki sposób ludzkość nauczyła się przemierząć przestrzeń kosmiczną u różnych autorów
21:10 Moandor: z chęcią zatrzymałbym się na początku trochę w świecie Diuny Herberta
21:11 Moandor: Jak wiecie wszelki transport w tym uniwersum kontroluje Gildia Kosmiczna
21:12 Moandor: ciakawy to pomysł, ale czy nie uważacie, że rody które władają planetami powinny też mieć własne okręty ? dziwnie tak być zdany na łaskawość Gildii
21:15 Dagon: niestety, widzę. że jak na razie temat mnie przerasta... póki co ograniczę się do słuchania... sorry :/
21:15 Hellscream odkurza Diunę
21:17 Moandor: Jest to oczywiście świat, w którym komputery zostały zakazane, ale czy ludzkośc mogła tak całkowicie z nich zrezygnować,
21:17 Moandor: gdzieś tam w ukryciu technika nadal mogłaby się rozwijać.
21:25 Tullusion: Zakazany owoc smakuje najlepiej...
21:27 Moandor: Herbert zresztą niewiele mówi o konstrukcji swojego świata, jak poszczególne planety są od siebie oddalone
21:28 Moandor: albo muszą leżeć w nieduzej odległości, albo okręty mają szybkie napędy
21:28 Moandor: bo podróży kosmicznych nie liczy się tam w latach
21:31 Tullusion: Wszystkie niemal sci-fi są oparte na nieścisłościach fizycznych. :)
21:33 Hellscream: To ich urok:)]
21:34 Hellscream: Dlaczego przeczuwam, że to będzie teatr dwóch aktorów:P
21:35 Tullusion: No to się dołącz. :]
21:38 Dagon: teoretycznie podróż na Marsa w dzisiejszych czasach powinna zabrać około 2lat. Jeżeli u herberta planty były w podobnej odległosci przy ich technologii nie powinno być problemu z szybką zmianą planety :)
21:39 Dagon: ale ja nie czytałem Diuny więc nie wiem czy dobrzę myślę :)
21:41 Moandor: Jak książe Leto nakazał Hawatowi zrobić drobny zabotaż na Giedi Prime to dość szybko dowiedzieliśmy się o efektach
21:43 Kordan: cyt
21:44 Moandor: A co myślicie o podróżach w czasie, podróżach do innych wymiarów, pobieraniu technologii z przyszłości czy z innych wymiarów?
21:44 Moandor: Takie motywy pojawiają sie czasem w fantastyce,
21:44 Moandor: Dukaj, Ziemiański
21:44 Moandor: Choćby Bomba Heisenberga
21:47 Tullusion: Pobieranie technologii z przyszłości to paradoks, jak dla mnie.
21:48 Moandor: A z innych wymiarów, lub z eksploracji kosmosu, powiedzmy pozostałości po jakiejś pozaziemskiej cywilizacji?
21:49 Tullusion: Kradnąc cokolwiek z przyszłości, zmienia się teraźniejszość, która uwarunkowuje przyszłość... A więc zdarzy się sytuacja, w której "tego czegoś" w przyszłości nie będzie, ponieważ zostanie ona zmieniona w trakcie wykonywania
21:49 Tullusion: teraźniejszości, a jednocześnie, by zostać zmienioną, musi zadziałać...
21:49 Moandor: Żebyście czytali Córkę łupieżcy Dukaja...
21:49 Tullusion: I w tym przypadku rzeczywistość będzie się dzielić w potędze drugiej do nieskończoności.
21:49 Kordan: Hell
21:50 Hellscream: Cyt...
21:50 Hellscream: Coś chcesz, Kordan?
21:50 Tullusion: Pozaziemskie cywilizacje to akurat motyw do znudzenia eksploatowany w filmach... Niestety, głównie w taniej sensacji.
21:52 Moandor: W Córce łupieżcy polem do zdobywania nowych technologii było tajemnicze miasto które przemieszczało się w przestrzeni kosmicznej, a tam gdzie się pojawiało, kopiowało kawałek terenu
21:52 Moandor: ciekawie to Dukaj opisał
21:52 Dagon: jeśli chodzi o inne wymiary to jest to motyw bardzo popularny w literaturze z cyklu Forgotten realms
21:52 Moandor: Naukowcy ziemscy nauczyli sie wykorzystywać niektóre technologie w nim zdobyte
21:53 Kordan: Napisałbyś coś do bandery, czy ja mam to zrobić
21:54 Moandor: Inne wymiary to też motyw opowiadania Ziemia Chrystusa, o którym z jOjEm sporo dyskutowaliśmy w Dysputach
21:54 Tullusion: Inny wymiar istnieje także w Earthdawnie...
21:54 Miron: cyt..
21:54 Kordan: joł miron
21:54 Kordan: joł Tull
21:55 Moandor: A tak w ogóle, jest tu ktoś, kto czytał coś Dukaja? :)
21:55 Miron: ?
21:55 Moandor: bo moze niepotrzebnie sie produkuję jeśli nie znacie
21:56 Kordan: nie miałem tej przyjemności... Lody były zbyt grube by je przełamać :)
21:56 Moandor: A ja sobie wczoraj kupiłem Czarne oceany :)
21:57 Moandor: a ponoć wznowią też Perfekcyjną niedoskonałość
21:57 Kordan: HEEEEELLLLL!
21:58 Miron: Nie wyrywaj nam się tu z piekłem :P
21:59 Kordan: też mi...
21:59 Kordan: mam pisać do bandery? Bo z Hellem się dogadać nie idzie
22:01 Miron: A pisz
22:01 Miron: Masz moje błogosławieństwo :P
22:02 Kordan: oki
22:08 Kordan: cyt
22:10 Kordan: gotowe
22:10 Miron: Dobra, na dziś znikam, do zobaczyska :)
22:11 Tullusion: Hmcóż... Po ognisku?