Gorące Dysputy

Karczma Pazur Behemota - "Deszcz meteorYTów"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Karczma Pazur Behemota > Deszcz meteorYTów
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Tarnoob

Tarnoob

3.03.2015
Post ID: 79572

UWAGA: nazwa 'meteor shower’ tłumaczona często jako „deszcz meteorów” w grach HoMM i MM jest nieścisła astronomicznie. Meteoroid to fragment skały krążący w kosmosie – mniejszy niż planetoida, kometa czy asteroida. Może on spaść na Ziemię i przy spalaniu się w atmosferze wywołuje meteor – jasną smugę na niebie. Starogrecka cząstka „meteor” oznacza właśnie niebo i pogodę – por. meteorologia, meteopatia. Długo (od ok. Arystotelesa) uważano, że meteory są właśnie zjawiskiem pogodowym, a nie kosmicznym, bo nie pasują do harmonii wiecznych niebieskich ruchów kołowych. Część meteoroidów, mimo spalania się z efektownym meteorem, nie niszczy się całkowicie, dolatuje do Ziemi i uderza w nią jako meteoryt. To właśnie meteoryty mogą zadawać obrażenia.

Ten tekst chciałem umieścić w jednym serwisów przy opisie tego zaklęcia – ale chyba lepiej, żeby był na forum, bo jest dość spory i to prawie dygresja.

Jesteście za tym, żeby poprawiać nazwy w serwisach i pisać, że gra zawiera błędzik?

Crazy

Crazy

3.03.2015
Post ID: 79573

Będę szczerze zdziwiony, jeśli interesuje to kogokolwiek poza astronomami amatorami, którzy i tak to pewnie wiedzą. Kompletnie bezsensowna informacja dla naszego portalu. Co do tego nieszczęsnego tematu, moderator powinien z nim coś zrobić (moim zdaniem wysłać w kosmos z taką trajektorią, żeby spalił się w atmosferze).

Grodmar

Grodmar

3.03.2015
Post ID: 79574

...I co w związku z tym? Jakoś nigdy grając w gry nie zważałem na tłumaczenie - chyba, że to jakieś poważne przeoczenie - np. Zbroja Smoków (sorry, nie pamiętam jak się to dokładnie nazywało) z Magii i Miecza - w angielskim były inne cyferki, w polskim inne (oryginał - 3-6, polska wersja - 4-6). Tak, to grając w gry nigdy nie zważałem na: grafikę, tłumaczenie, fabułę. A najbardziej na mechanikę i grywalność.