Gorące Dysputy

Pędzel i grafit - sztuki wizualne - "Flagi, sztandary, proporce – weksylologia"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Pędzel i grafit - sztuki wizualne > Flagi, sztandary, proporce – weksylologia
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Tarnoob

Tarnoob

27.03.2022
Post ID: 87664

Macie jakieś ulubione flagi itp. weksylia, bo chyba taka jest fachowa zbiorcza nazwa? Tworzycie własne, macie jakieś pomysły albo niecodzienne opinie na te tematy? Mogę powiedzieć, że:

1. Najpiękniejszą flagą, jaką znam, jest flaga Indii, symbolizująca pokój między hinduizmem (pomarańczowy) a islamem (zieleń). Jest jednocześnie prostota i wyróżnianie się dzięki dość rzadkiemu kolorowi pomarańczowemu. „Bonusowo” to jeden z kolorów demokracji, socjalliberalizmu itp. pokojowych kompromisów.

2. Na drugim miejscu jest nowiutka flaga rosyjskiej opozycji – kontynuuje flagę obecną, ale usuwa krwawo-sowiecką czerwień na rzecz pokojowo-śnieżnej bieli. Tak nawiązuje do Republiki Nowogrodzkiej i do opozycji białoruskiej. Przy okazji pasuje do stereotypu mroźnej Rosji i tak jak flaga Estonii – może wyglądać jak krajobraz, jeśli np. nad niebieskim niebem są białe chmury lub niebo nad niebieską wodą jest białe. Obie flagi opozycyjne wkleiłem sobie na profilówkę na Facebooku; wierzę w potrzebę przekazu pozytywnego.

3. Flaga Polski wydaje mi się trochę zbyt uboga i przez to mało charakterystyczna. Biel i czerwień to są chyba najpowszechniejsze barwy flag państwowych, a sporo krajów – także w Europie – też używa tylko tych dwóch (Austria, Łotwa, Monako, Turcja, wolna Białoruś). Dlatego chętnie zobaczyłbym trzeci element, najlepiej złoty – można tak prosto nawiązać do polskiego godła i waluty, trochę też do Watykanu, liberalizmu i wspólnot europejskich, a i tak można się tym wyróżnić. Lubię prostotę, dlatego można by dokleić złoty, pionowy pasek z boku, wzdłuż trzonka flagi, jak na fladze Teksasu.

4. Flaga (?) Jaskini Behemota jest ładna. Czerń i czerwień kojarzą się różnie, ostatnio trochę z banderyzmem, może też z anarchosocjalizmem, ale na szczęście jest biel. Tej trójki używały też dwie ostatnie Rzesze Niemieckie i gwiezdnowojenne Imperium Zła, ale na szczęście dzięki układowi kompletnie nie mam tego skojarzenia.

Baronus

Baronus

1.04.2022
Post ID: 87678

Piękno nie jest konieczne przy fladze. Mozna sobie wyobrazic super projekt. Ale nie o to chodzi. Flagi wojskowe szkolne a zwlaszcza parafii sa bogate i wymyslne. Ale panstwowe to raczej maja byc lakoniczne bardzo ogolne bo musza byc latwo kojarzone i do szybkiego zastosowania. Malowanie na samolocie jakiejs bitwy pod Grunwaldem byloby absurdalne. Tu zreszta mamy przepiekna nasza szachownice genialnie wymyslona. Prosta i ladna.

Flagi maja w sobie jakies symbole .
Ukraina widok zboza i nieba. Bo tak ten kraj na pierwszy rzut oka wygladal w XIX wieku.
Polska ma barwy biale symbol kaplanstwa i czerwone symbol krolewski jeszcze od rzymskich cezarow ktorzy tez byli na czerwono ubierani.
I raczej takie maja miec znaczenie. A oczywiscie stosuje sie je tworczo modyfikujac jak np. u nas w lotnictwie.
Zreszta Rzeczywista flaga Polski czyli Rzeczypospolitej jest bogatsza.
https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2014/01/flaga8.png

Tarnoob

Tarnoob

9.12.2022
Post ID: 88040

Zaprojektowałem ostatnio flagę demokracji. Jest i prostota, i kontrast, i symbolika – mam nadzieję, że się przyjmie, bo zastosowań jest sporo.

Przy okazji ta delta może symbolizować trójpodział władzy – on co prawda nie jest ani koniecznym, ani wystarczającym warunkiem demokracji, ale chyba często się z nią wiąże i jej sprzyja.