Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Cytaty"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Cytaty
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Infero

Infero

1.09.2007
Post ID: 18819

Dziś jest 1 września...

(...)
Jeno wyjmij mi z tych oczu

szkło bolesne - obraz dni,

które czaszki białe toczy

przez płonące łąki krwi.
(...)

Fragment (***)Niebo złote Ci otworzę... K.K. Baczyńskiego

Grenadier

Kanclerz Grenadier

1.09.2007
Post ID: 18821

"Nie ufaj Grekom, nawet jeżeli przynoszą dary" - stara mądrość z czasów rzymskich. Cytuję z genialnej ekranizacji powieści Roberta Gravesa "Ja Klaudiusz".

Islington

Mistrz Islington

2.09.2007
Post ID: 18833

Jak dla mnie cytat trafnie odzwierciedlające czasem naturę ludzką.

"Widzę i pochwalam rzecz lepszą, idę za gorszą"

"Metamorfozy" Owidiusza

Crazy

Crazy

3.09.2007
Post ID: 18879

Miejcie odwagę, nie tę jednodniową,
która na oślep leci bez oręża,
lecz tę, co sama niezdobytym wałem
przeciwne losy stałością zwycięża...

Słowa ze znanego wiersza A. Asnyka, wykonywanego przez wielu polskich śpiewaków (m.in. Jacka Wójcickiego czy Tamarę Kalinowską). Całość tak bardzo mi się podoba, że nie mogłem się zdecydować, którą zwrotkę wkleić...

Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twą się ukorzę
Lecz chroń mnie, Panie, od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie, Boże

"Modlitwa o wschodzie słońca", również najbardziej podoba mi się w wersji śpiewanej - znam wersję Kaczmarskiego, Wójcickiego i Gintrowskiego. Niestety, nie pamiętam, kto jest autorem, i nie mogę odszukać tej wiadomości w sieci.

Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat.

Fragment "Dezyderaty" wykonywanej w Polsce chyba tylko przez Piwnicę Pod Baranami (oryginalnie jest to wiersz amerykanina Maksa Ehrmanna).

Grenadier

Kanclerz Grenadier

6.09.2007
Post ID: 18993

"Atakować! Atakować!" - von Moltke (starszy) :)

Po prostu nic dodać, nic ująć. Kwintesencja pruskiej myśli wojskowej XIX wieku:)

Moandor

Strażnik słów Moandor

15.09.2007
Post ID: 19252

Porządkowanie biurka. Głównie polega na zdejmowaniu leżących na nim stosów książek i papierów i układaniu ich na podłodze. Biurko wygląda teraz jak wyniosła drewniana twierdza oblegana przez kolumny książek, które na podłodze czekają momentu, żeby ponownie wedrzeć się na szczyt.

...

Dzisiaj słowa to biblijne "cymbały pusto brzmiące" - nie pociągają żadnych konsekwencji, do niczego nie zobowiązują. Słowa już nie uskrzydlają, ale także nie ranią i nie niszczą, są bezwolne, obojętne, nic nie ważą, nic nie znaczą.
Chociażby taki przykład; papież występuje przeciw wojnie z Irakiem. Ale rząd - klęcząc przed papieżem - jednocześnie i otwarcie popiera tę wojnę. Ten oportunizm jednak nie wywiera na nikim wrażenia, nie budzi niesmaku czy sprzeciwu.
Zastanawiam się też, czy ta dewaluacja słowa nie jest aby źródłem kryzysu literatury, wszak słowo jest jej budulcem, a mając taki lichy materiał, pisarz nie może dać dzieł mocnych i ważnych.

R. Kapuściński - Lapidarium VI

Morgraf

Skryba Morgraf

18.09.2007
Post ID: 19378

Crazy

Niestety, nie pamiętam, kto jest autorem, i nie mogę odszukać tej wiadomości w sieci.

Hm... oto efekt moich dziesięcio sekundowych poszukiwań;):
http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/inne/modlitwa_o.php
czyli:
„Modlitwa o wschodzie słońca” Natan Tenenbaum. ;)

Aby nie offtopikować zanadto:

„Nie wierzcie pogodzie, gdy deszcze trzydniowe zaciągnie wśród drzew
Nie wierzcie piechocie, gdy w pieśni bojowej odwaga i gniew.
Nie wierzcie, nie wierzcie gdy w sadach słowiki zakrzykną co sił.
Wy jeszcze nie wiecie co komu pisane i kto będzie żył.”
Bułat Okudżawa, „Nie wierzcie piechocie”

Moandor

Strażnik słów Moandor

22.09.2007
Post ID: 19540

I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miastu i światu.

Bubeusz

Bubeusz

22.09.2007
Post ID: 19551

Przelana (...) krew ludzka trucizną w żyły spływa i rany zadane ranami kładą się na tych, co je zadają. Gniew, ból, śmierć to sępy pasące się na trupach radości, słodyczy i nadziei ludzkich.

Eliza Orzeszkowa, Gloria Victis

Morgraf

Skryba Morgraf

28.09.2007
Post ID: 19817

Warchoł krzyczą! Nie zaprzeczam.
Tylko własnym prawom ufam,
(...)
Wola moja jest jak szabla:
Nagniesz ją za mocną – pęknie.
(...)
Sprawa ze mną jak kraj ten stara
I jak zwykle on byle jaka,
Nie zrobili ze mnie janczara,
Nie uczynią też i dworaka.
"Warchoł", J. Kaczmarski

Takeda

Takeda

30.12.2007
Post ID: 21698
"Niepotrzebna ofiara prowadzi tylko do westchnień.
Szacunek do samego siebie - do wolności i nadziei"


"Córka samuraja" E.I. Sugimoto
Grenadier

Kanclerz Grenadier

6.01.2008
Post ID: 21867
Dwa powiedzonka imć Bilbo Bagginsa:

"Nie należy lekceważyć żywego smoka, jeżeli mieszka się w jego sąsiedztwie"

i drugie:

"Nigdy nie drwij z żywego smoka"

Sprawdza sie nie tylko w fantasy ;)
Antares

Antares

8.01.2008
Post ID: 21934
Witam wszystkich

Cytat pochodzi z wiersza "Ozymandias" by Percy Bysshe Shelley w przekładzie Adama Asnyka


A na podstawie napis dochował się cało


"Ja jestem Ozymandia, król królów. Mocarze!
Patrzcie na moje dzieła i przed moją chwałą
Gińcie z rozpaczy!"

Szmaragdowa

Szmaragdowa

15.01.2008
Post ID: 22143
Chcę podzielić się z Wami kilkoma cytatami, które mnie w jakiś szczególny sposób dotykają czy zatrzymują. Często nawet mnie dotyczą.
Dziś dwa: Anny Janko i Jonathana Carrolla, które są ze sobą powiązane tematyką, a dotykają ludzkiej natury - zmienności, ale nie niestałości, tylko różnorodności wszystkich, obecnych i przeszłych, potencjalnych i realnych Ja, które w sobie nosimy. Sprzeczności, które ścierają się w każdym z nas, ale które też ze sobą współgrają, bo są częścią nas.

"Jestem Wiele Kobiet. Gdybym mogła mieć indiańskie imię, tak właśnie by ono brzmiało. Nie posiadam jednej konkretnej osobowości. Bywam i cyniczna, i naiwna. Gruboskórna i subtelna. Nałogowa i zdyscyplinowana. Umysłowo chora i zimnorozsądkowa. Sama jedna, nawet samotna, a przecież jak rodzina. Skupisko, tłum ludzi, chaos."
(Anna Janko "Dziewczyna z zapałkami")

"Nie tyle poznaj siebie, ile poznaj wszystkich siebie. Wszystkich z całego twego czasu."
(Jonathan Carroll "Drewniane morze")
Shadow

Shadow

20.01.2008
Post ID: 22345
Nie pamiętam autora cytatów, jednak spodobały się mi:

Komu zbyt zależy na swojej reputacji, przestaje zwracać uwagę na wszystko inne.

Dzielni potrafią walczyć, ostrożni bronić się, a mądrzy doradzać. W ten sposób żaden talent się nie marnuje.
Tabris

Tabris

1.02.2008
Post ID: 22795

William Szekspir

"Zrobię coś takiego że... Jeszcze nie wiem co, lecz wiem, że ziemia zadrży ze zgrozy


Król Lear, akt II scena 4, przekład S. Barańczaka.

Wisława Szymborska

"Cztery miliardy ludzi na tej ziemi, a moja wyobraźnia, jest jak była. Źle sobie radzi z wielkimi liczbami. Ciągle ją jeszcze wzrusza poszczególność.


Wielka Liczba, z tomu Wielka Liczba

być może A. Camus

Nie trzeba starać się być wielkim człowiekiem, być człowiekiem, to duże osiągnięcie.

Black Emper

Black Emper

2.02.2008
Post ID: 22805
,,Dla ciebie mogę być i faszystą, pytam o głos normalnych ludzi" autor nieznany
Infero

Infero

16.02.2008
Post ID: 23792
„Bogowie znoszą i potwierdzają w królach czyny, które są źródłem ich przerażeń, gdy je popełnia motłoch”
Buckhurst: „Ferrex et Porrex”
Cytat ten przytacza E.A. Poe na wstępie opowiadania “Król Dżumiec”
Grenadier

Kanclerz Grenadier

3.03.2008
Post ID: 24885
"Tajemnicą sukcesu życiowego jest szczerość. Jeśli potrafisz ją udawać, sukces masz gwarantowany." - Groucho Marx.

Przewrotne, ale dające do myślenia...
Crux

Crux

16.04.2008
Post ID: 26745

"Człowiek rodzi się dla służby, żyje dla służby i umiera w służbie. Człowiek nie może nie służyć. Wolność jego polega jedynie na wyborze pana. Może służyć Bogu, może czartu, a może sam sobie. Najgrorsza pono ta ostatnia służba."

Zofia Kossak - "Król trędowaty"

(tak jakoś mi się przypomniało o tym temacie)