Gorące Dysputy

Zakurzone annały - historia - "Propozycje tematów"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Zakurzone annały - historia > Propozycje tematów
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Grenadier

Kanclerz Grenadier

29.05.2007
Post ID: 16039

Mądrość z wielu umysłów wypływać może - zapraszam zatem do zgłaszania propozycji tematów.

Moandor

Strażnik słów Moandor

11.06.2007
Post ID: 16327

Myślę, że moglibyśmy porozmawiać sobie o wielkich wodzach, władcach, którzy dzięki swojemu talentowi, a często okrucieństwu także, tworzyli imperia. Timur, Dżyngis Chan, Attyla, Aleksander Wielki i inni.

Takeda

Takeda

11.06.2007
Post ID: 16351

Hm..., a może tak historia kościoła, narodziny prymatu Rzymu, schizma, odłamy, inkwizycja, reformy, krucjaty etc., jeśli tylko trzymać się historii bez implikacji osobisto-religijnych powinno być ciekawie.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

17.06.2007
Post ID: 16493

Obie propozycje ciekawe. Opracuję je runicznie i zamieszczę. Czekamy na kolejne.

MiB

MiB

26.07.2007
Post ID: 17618

Witam!

Mówi się, że nie ma głupich pytań, mam więc nadzieję, że zbyt głośno śmiać się nie będziecie ;)

Otóż - nigdy nie miałem okazji dowiedzieć się czegoś o współczesnej historii Polski. Na lekcjach historii bodaj raz, w ciągu 9 lat mojej przygody z tym przedmiotem, udało się nam dobić do końca II Wojny Światowej. Czasy PRLu, walki o niepodległość, przemian po roku 1990, są dla mnie zasnute mgłą i tylko czasem w radio/TV można usłyszeć jakieś strzępki informacji podane przy okazji kolejnego święta (a jeszcze ich interpretacja zależy od rządzących...).

Zatem czy moglibyśmy porozmawiać o tym okresie? Albo dokładniej - czy moglibyście mi w jakiś sposób pomóc zrozumieć to co się wtedy działo?

Pozdrawiam

Infero

Infero

23.08.2007
Post ID: 18334

Proponuje temat związany z legendami, zabytkami, ciekawostkami regionalnymi. Temat, w którym każdy mógłby pochwalić się czymś ciekawym, mało znanym a związanym z własnym regionem.

Crux

Crux

9.01.2008
Post ID: 21978
Proponuję "ulubioną postać historyczną" - wszak ileż to ulubieńców mamy. A i pokłócić się będzie można :P "Lenin to dobroczyńca ludzkości! - Morderca i oszołom! - Co ty gadasz, burżuju!" ;)
Tabris

Tabris

29.01.2008
Post ID: 22717
I. Korzystając z faktu, że jesteśmy w Imperium Behemota proponuję debatę o imperiach właśnie. To one stworzyły jakieś 83% historii świata. Imperium Rzymskie, Brytyjskie, Habsburgów, Rosyjskie, III Rzesza i ZSRR, oraz USA. Jakie jeszcze? Może niektóre z nich należałoby skreślić. Jakie kryteria decydują o powstaniu Imperium? Czemu Imperia upadają? Jaki był ich wpływ na historię? Pozytywny czy negatywny? Jesteśmy członkami Imperium Jaskinii Behemota czyli jednym słowem imperialistami. A jakie to uczucie być obywatelem imperium, troszkę rozleglejszego?

Sugeruję tytuł, aby zachować dotychczasową poetykę; Imperium stworzone, władza umocniona, niech dłużej nie czeka dziewoja strwożona.

II. Korzystając z niedawnej publikacji książki pana Grossa możnaby porozmawiać o Żydach w Polsce, szczególnie o tym co działo w latach wojny i zaraz po niej. Oczywiście dyskusja musiałaby mieć szerszy kontekst - jak to w historii.

Sugeruję tytuł, aby zachować dotychczasową poetykę; Żydzi wymordowani, pędź dzieczyno za esesmanami.

III. Antydatując:
Oprócz pomysłu Kordana, o dowódcach, możnaby to rozszerzyć na polityków. To by było jeszcze ciekawsze.

Sugeruję tytuł, aby zachować dotychczasową poetykę: Niekompetencja, to dziewczyno, jak impotencja.
Haart

Haart

10.02.2008
Post ID: 23293
Skoro tutaj dysputy o historii toczymy, to proponuję założyć temat o II Wojnie Światowej. Na temat niej można gadać i gadać (czyt. spamować i spamować :D )
Kordan

Kordan

10.02.2008
Post ID: 23308
Albo o najbardziej nieudolnych dowódcach w historii: Lord Chelmsford - dowódca wojsk brytyjskich podczas wojen z Zulusami(chociaż Brytyjczyków, zabiła tam również biurokratyczna machina) , Generał Custer ,którego zgubiła pewność siebie, Lord Elphinstone - nieudolny oficer, przez jego niezdecydowanie, do piachu trafiło 17 000 tys. ludzi i oczywiście "Parada osłów" z Bitwy pod Ulm...
JAk to możliwe że od jednej decyzji dowódcy zależy życie tysięcy żołnierzy, czy dało się zmienić bieg wydarzeń gdyby rozkazy wydawała osoba kompetentna?

Myślę że to temat, o którym można sporo mówić.
Grenadier

Kanclerz Grenadier

4.03.2008
Post ID: 24934
Zastanawiam się w tej chwili nad propozycjami tematów. Co do relacji polsko - żydowskich mam mieszane uczucia bynajmniej nie spowodowane poprawnością polityczną, ale delikatnością materii. Sprawa do gruntownego przemyślenia i chyba założę "subtemat" w celu przedyskutowania tegoż - co o tym sądzicie?

Natomiast do historii kościoła, II Wojny Światowej szukam w tej chwili jakiegoś rozsądnego klucza, bowiem tematy są trochę zbyt rozległe po prostu.

Temat o nieudacznikach - w zasadzie już taki jest "Od zera do bohatera" :) Aha - Custer nie był generałem. To mit.
Tabris

Tabris

4.03.2008
Post ID: 24963
Temat o Żydach w Polsce możnaby poświęcić nie tyle Holocaustowi, ale relacjom wcześniejszym, przedwojennym, za czasów rozbiorów. Skądś się musiał ostatecznie wziąć antysemityzm, a niewielu ludzi ma na ten temat wiedzę.
Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

4.03.2008
Post ID: 24972
Antysemityzm był obecny wszędzie tam, gdzie byli Żydzi, i to od najdawniejszych, sarmackich czasów. Pisał o tym Pasek bodaj, pisał niedawno Ludwik Stomma.

Grenadierze, a co sądzisz o kluczu wedle epok do wyżej wymienionych tematów o kościele czy drugiej wojnie?... Ewentualnie można je rozgraniczać ważnymi, doniosłymi dziejowo wydarzeniami.
Dirhavana

Dirhavana

20.03.2008
Post ID: 25632
Są tematy w których opowiada się o okresie zwanym popularnie "czasy nanjowsze", ale nie zapominajmy kiedy Polska przezyla okres swietnosci, mowie tu o sredniowieczu, odnowieniu czy baroku. Dość istotnym okresem jest starozytnosc. Myśle ze moglby powstac temat o tych wczesniejszych okresach poniewaz one duzo wnosza do historii.
Ynaf

Ynaf

20.03.2008
Post ID: 25706

Ja proponuję czasy starożytne- w końcu, tak naprawdę wtedy cywilizacja zaczęła się rozwijać i przeżywać złote okresy. Zresztą wiele wynalazków jest tylko rozwinięciem projektów ze starożytności.

Laysander

Laysander

2.06.2008
Post ID: 28910

A ja proszę o temat o drugiej wojnie i jej bitwach naprawdę z drugiej wojny trudno mnie zagiąć.I o temat o sprzęcie wojskowym lotnictwie armi pancernej i nowinach z programów o nowoczesnym uzbrojeniu np.Myśliwiec niewykrywalny dla radarów Raptor.

Tabris

Tabris

2.06.2008
Post ID: 28918

Nowoczesny myśliwiec nie pasuje do annałów. A temat o sprzęcie pancernym już jest i zwie się "Koń gotów i zbroja itd." Więc tam możesz. Ale mówmy o przeszłości, nie teraźniejszości.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

15.06.2008
Post ID: 29877

Propozycje zebrane - w opracowaniu.

Temat o sprzęcie drugowojennym może być zbyt obszerny. Zastanawiam się jak go ugryźć. O czołgach - rzeczywiście - można dyskutować jak zauważa Tabris w już istniejącym temacie.

Temat o Żydach jest dosyć dyskusyjny, ale możemy sprobować się z nim zmierzyć. W końcu, jak słusznie zauważyliście, to kawał polskiej historii.

Dobrym pomysłem jest także cofnięcie się do czasów świetności I Rzeczpospolitej. Aby jednak nie dyskutować o setkach wątków - muszę przemyśleć.

Kordan

Kordan

15.06.2008
Post ID: 29894

A może filozofia?

Grenadier

Kanclerz Grenadier

17.06.2008
Post ID: 29996

Aż mnie zatkało z wrażenia. Genialne...