Najświeższe Nowiny

Osada 'Pazur Behemota' » Najświeższe Nowiny » Dziś mija 35 lat od śmierci J.R.R. Tolkiena

Dziś mija 35 lat od śmierci J.R.R. Tolkiena

Dziś mija 35 rocznica śmierci J.R.R. Tolkiena. Dla wielu milionów ludzi na świecie, którzy pokochali jego twórczość na zawsze pozostanie kimś wyjątkowym. Choć odszedł, nadal żyje w naszej pamięci jako autor jednej z najpiękniejszych opowieści jakie kiedykolwiek stworzyła wyobraźnia jednego człowieka.

Po śmierci pisarza w Daily Telegraph pojawił się nekrolog następującej treści:

Bilbo znalazł kawałek czarnej wstążki i zawiązał ją sobie na ramieniu. Hobbit szlochał w głos. Gdzieś w świece fantazji stworzonym przez profesora J.R.R Tolkiena stało się to na wieść o jego śmierci. Wymyślone przez niego postacie - książęta elfów, hobbici, enty, trolle, orkowie i inne stwory - były tak prawdziwe, że ten profesor języka angielskiego z kolegium Merton zyskał, podobnie jak one, swego rodzaju byt ponadczasowy. Był Gandalfem, czarodziejem bez wieku, kształtującym przeznaczenie wielkich królestw. To smutne: utracić nawet w tak dojrzałym wieku 81 lat kogoś, kto wpuścił do naszej literatury tyle świeżego powietrza i poezji. Królestwa które stworzył nie przeminą. **

(…) Kiedy bowiem od grobu odchodziła grupka osób, niektóre z nich, bardzo nieliczne, opowiadały, że z krzaków rosnących pod drzewami dały się słyszeć jakieś głosy. Nic tam nie było, przynajmniej większość ludzi niczego nie zauważyła. Cicho - szepnął Frodo. Prawie nas wydałeś. Cicho! A za nim, liczącym wiele mil rzędzie, stali ludzie i inne istoty stworzone przez Tolkiena. Ludzie? Są ich miliony. Maja szczęśliwe, uśmiechnięte twarze jego czytelników: dawnych, obecnych i - tak jest! - przyszłych. Bo prawdziwa opowieść nigdy się nie kończy. On zawsze o tym wiedział.

Za: Elendilion

Rocznice są dobrym czasem na wspomnienia. Zapraszam Was do dzielenia się swoimi refleksjami dotyczącymi profesora i jego wielkich książek. Są to dzieła magiczne, o wielkiej sile oddziaływania, które potrafią czasami znacząco wpłynąć na nasze życie. W moim przypadku od Tolkiena wszystko się zaczęło, cała magiczna podróż po Królestwie Czarów, przeróżnych światach fantasy, którą kontynuuję do dnia dzisiejszego.
Poniżej macie linki do odpowiednich tematów poświęconych autorowi w Osadzie:

Tolkien najlepszy?
[J.R.R. Tolkien] Władca Pierścieni

Dnia 2 września 2008, 17:55, Strażnik słów Moandor
avatar Nazgul 3 września 2008, 18:23
To był dobry pisarz.
Podziwiam jego twórczość, jest dla mnie autorytetem.
avatar Strażnik słów Moandor 4 września 2008, 9:32
Że dobry to mało powiedziane. :) W mojej pamięci na zawsze pozostanie jako jeden z wielkich.