Starożytna Biblioteka

Osada 'Pazur Behemota' » Starożytna Biblioteka » Leksykon » Behemoth

Biblioteka

Bibliotekarskie mechanizmy

Behemoth

H3, H4 jednostka
H3, z zamku Twierdza. 1. behemot; parametry: 7; 160; 6; 17; 17; 30-50; 1500; specjalne: redukuje poziom obrony przeciwnika o 40 proc. 2. starożytny behemoth; parametry: 7u; 300; 9; 19; 19; 30-50; 3000, 1kr; specjalne: redukuje poziom obrony przeciwnika o 80 proc. 

H4, z zamku Mocy. Parametry: 4; 2750, 2kr; 55-80; 36; 34; 240; 0; 6; 22; 2; specjalne: Siła. 

Potwór chaosu (prawdopodobnie wieloryb, krokodyl lub hipopotam) stworzony szóstego dnia Stworzenia. Jest rodzaju męskiego i jest lądowym odpowiednikiem morskiego potwora Lewiatana. Bywa utożsamiany z Rahabem, przedwiecznym aniołem morza oraz aniołem śmierci. Jego dziedzinami są obżarstwo i uciechy żołądka. W Piekle pełni funkcję wielkiego podczaszego.[Tarband]
W Biblii Behemoth występuje jako największe stworzenie z wszystkich powołane z gliny przez Boga dnia Szóstego na Ziemi. Opisana jest jako bestia mająca kości przypominające tuby z brązu, a kończyny jak żelazne drągi ( pręty).
Ustęp z Joba 40 v. 15-24:
„Teraz powstań behemothcie, którego stworzyłem; zjadł trawę jak wół; wlał siłę w swoje lędźwie, a miejscem jego mocy jest pępek (navel) jego brzucha(belly)(?); Poruszał ogonem jak cedr; ścięgna jego (stones>kamieni, ziaren; ale chyba chodzi tu o jądra) jąder są spięte razem. Jego kości są mocne jak kawałki mosiądzu, jego kości są jak sztaby żelaza. Jest główną z wielu dróg Boga; ten, który go stworzył, może skierować miecz przeciw niemu, Z pewnością góry dostarczają mu pożywienia, kiedy inne bestie czerpią je z pól. Spoczywa pod cienistymi drzewami, pod ukryciem trzcin i zarośli. Cieniste drzewa ukrywają go swym w swym cieniu; wyżłobienia strumieni są jego przewodnikiem; powolnie pije przy rzece; wydaje się, że mógłby wypić cały Jordan; wypija to nosem aż po oczy, (ma trąbę).”
Księga Enoch:
„….Ale samiec zwany jest Behemoth, który zamieszkuje…pustynie o nazwie Dendain.”
Słowo Behemoth pochodzi z j. hebrajskiego od l. mnogiej słowa b'hemah i oznacza „bestia”.[Starless]


behemoth - czeska wełna lub czeskie gadanie. Czesi - lud charakteryzujący się pewnym typem męskich fryzur. Stąd niektórzy "behemot" tłumaczą jako czeska fryzura.

Behemoth, to także polski zespół, grający blackened death metal.

Behemoth, Imperator - założyciel wortalu Jaskini Behemota.


Artykuł czytany 1431 razy, liczba komentarzy: 0. Ostatnia edycja: 15 września 2009, 20:05 przez Tullusion.

Historia zmian, zobacz komentarze (0).