Starożytna Biblioteka

Osada 'Pazur Behemota' » Starożytna Biblioteka » Leksykon » Daedra

Biblioteka

Bibliotekarskie mechanizmy

Daedra

Daedry to istoty, które pojawiły się pierwszy raz na kontynencie Tamriel, w świecie skonstruowanym przez twórców gry komputerowej i fabularnej The Elder Scrolls w 1994 roku. Aby uzyskać szeroką wiedzę na ich temat, postanowiłem dowiedzieć się o nich z samego źródła, pytając jednego z ich przedstawicieli, który odwiedza nasze skromne imperialne progi. Ma na imię Sheogorath i udzielił mi trafnych spostrzeżeń w otrzymanym od niego liście. Są one mieszkańcami Otchłani. Od dawna jednak można spotkać pojedyncze Daedry w całym Tamriel. Nieraz zajmują bardzo wysokie pozycje społeczne, jak choćby Sheogorath, władający Drżącymi Wyspami król obłędu, z rozdwojoną osobowością. Generalnie są to bardzo potężne przewyższając magiczną mocą i zdolnościami zwykłych śmiertelników zamieszkujących ten kontynent. W zachodnim jego części często określa się je jako Demony. Cóż, może wyjątkowo dały się tamtejszym mieszkańcom we znaki?

Wyjaśnił mi genezę owych Daedr. Przyjmuje się, że ich historia zaczyna się w chwili, gdy starły się Anu, zwana światłem i Padomaya, będąca ciemnością. Obie przedwieczne istoty zginęły w walce. Z krwi Anu powstały gwiazdy, z pomieszanej krwi obu istot Aedry, a z krwi Padomaya właśnie Daedry. Mimo swojej potęgi Aedry utraciły nieśmiertelność, gdy stworzyły Świat Śmiertelników z Ludźmi, Elfami, Krasnoludami i całym ogromem innych ras. Daedry nie chciały dzielić się z nikim swoją potęgą i dlatego podczas całkowitego upadku Aedr, których niedobitki znane są dzisiaj jako Ósemka Bogów, zachowały swe niemal boskie zdolności, włączając w to nieśmiertelność.

Na przestrzeni wieków, Daedry bezustannie ingerowały w sprawy śmiertelników. Są one nieśmiertelne i nie mogą być zniszczone. Mimo że ich śmiertelna forma w świecie śmiertelników może ulec zniszczeniu, ich dusze pozostają nienaruszone i wracają do Otchłani. Zatem ingerencja ta nie ciągnie za sobą bardzo przykrych konsekwencji. Daedry są niezwykle zainteresowane i ciekawe tego, co dzieje się w śmiertelnym świecie, przez co w niektórych regionach czci się ich jako bogów. Nie da się jednak powiedzieć, by któryś z Daedrów rządził innymi. Najważniejsze Daedry, władające Otchłanią, a niekiedy także w Tamriel to Azura, Boetiah, Clavicus Vile, Hermaeus Mora, Hiricine, Malacath, Mehrunes Dagon, Mephala, Meridia, Molag Bal, Namira, Nocturnal, Peryite, Sanguine, Vaernima i skory do uczynków Sheogorath. Inną kwestią jest, czy Daedry są złymi istotami, czy może dobrymi? Stwierdził tajemniczo, że według niektórych myślicieli oponują przy żadnej ze stron barykady dobra, czy zła. Są one pierwotnymi bytami, które istnieją od wieków i śmiertelnikom trudno zrozumieć ich motywację. Pod każdym względem są bardzo zróżnicowane. Niektóre wydają mi się raczej szlachetne, podczas gdy inne bardziej demoniczne. Ich działania i plany mają jasne znaczenie, ale tylko dla nich.

Wbrew temu, że miałem okazję obcowania z Sheogorathem tylko przez czynność czytania napisanego przez niego listu, powieka mi drżała, więc lepiej nie drwijcie z jego zdolności, ani nie puszczajcie mimo uszu opowieści o jego postępach.


Artykuł czytany 562 razy, liczba komentarzy: 1. Ostatnia edycja: 31 października 2011, 16:01 przez Architectus.

Historia zmian, zobacz komentarze (1).