Starożytna Biblioteka

Osada 'Pazur Behemota' » Starożytna Biblioteka » Leksykon » Golem

Biblioteka

Bibliotekarskie mechanizmy

Golem

H2, H3, H4, jednostka – w świecie HoMM rozróżnia się wiele typów. 
H2, z zamku Czarodzieja - 1. żelazny golem; parametry: 3; 5; 10; 30; 4-5; 2; 300; specjalne: 50 proc. obrażeń od magii żywiołów; 2. stalowy golem; parametry: 3u; 7; 10; 30; 4-5; 3; 350; specjalne: 50 proc. obrażeń od magii żywiołów.
H3, z zamku Forteca (1,2) oraz neutralne jednostki (3,4). 1. kamienny golem; parametry: 3; 30; 3; 7; 10; 4-5; 150; 0; 6; specjalne: czary zadają im 50 proc. obrażeń; 2. żelazny g.; parametry: 3u; 35; 5; 9; 10; 4-5; 200; 0; 6; specjalne: czary zadają im 25 proc. obrażeń; 3. złoty g.; parametry: n; 50; 5; 11; 12; 8-10; 500; 3; 0; specjalne: 15 proc. rzucenia na nie czaru; 4. diamentowy g.; parametry: n; 60; 5; 13; 12; 10-14; 750; 0; 2; specjalne: 5 proc. szans rzucenia na nie czaru.
H4, z zamku Ładu. 1. złoty g.; parametry: 2; 240; 8-12; 16; 16; 50; 0; 3; 18; 6; specjalne: odporność na magię, jednostka mechaniczna; 2. smoczy g.; parametry: 4; 4000, 4ru.; 36-55; 34; 34; 220; 0; 9; 36; 2; specjalne: pierwszy cios, neguje pierwszy cios, jednostka mechaniczna.

Mity HoMM:
Znany badacz nekromancji i związanych z tym obrzędów imć Morgraf w swoich "Dziejach nekromancji" pisze: golem - stwór wykonany z kamienia lub innej materii nieożywionej. Poruszany siłą magii. Pierwsze golemy powstały wśród plemion wędrownych czarodziejów, którzy poszukiwali jakiegoś fizycznego zabezpieczenia dla swoich słabych ciał, a także w celu walki z stworami odpornymi na magię (np. smoki), prowadzili badania nad poruszaniem uformowanej na kształt ludzki ziemi. Z czasem glinę (najpopularniejszy budulec golemów) zastąpił odpowiednio uformowany kamień. Złoto jako materiał jest niepopularne ze względu na swą wysoką cenę. Jednak ze względu na wytrzymałość, niepodatność na korozję i szczególne właściwości magiczne złoto bywa wykorzystywane do budowy golemów. Wiele tego typu prób dało doskonałe rezultaty. Diament, materiał jeszcze od złota rzadszy, od dawna już był przedmiotem prób czarodziejów, którzy starali się stworzyć golema tak wytrzymałego iż samotnie potrafiłby pokonać smoka. Próby te zakończyły się fiaskiem. Wprawdzie opatentowano sposób tworzenia golemów z diamentu to jednak stwory są te rozczarowująco słabe. Ostatnio jednak pojawiły się golemy wykonane z tajemniczej substancji - adamytu. Potęga tych golemów jest doprawdy ogromna.
Nieco światła na eksperymety nad tworzeniem innych typów golemów rzuca relacja podróżnika po Bracadzie - Don Asha. W relacji złożonej w Bibliotece Erathiańskiej nowa forma kryształowego golema stworzona została przez nieznaną z imienia kobietę - maga jako sprawdzian dla jej syna. Jednak formuła, według której golem powstał, została wykradziona i rozpowszechniona. Z realcji wynika, że golem podobny jest do bezskrzydłego smoka (oślizga?) i wykonany jest z czerwonego kryszału, a największym sekretem jest poruszające golema "serce", dające mu dodatkowo magiczną moc. Czerwone golemy są o wiele niebezpieczniejsze od innych. Przejmując cząstkę wiedzy od swojego twórcy stają się groźniejsze nawet od typowych smoków. Jak podaje podróżnik - aby zniszczyć takiego golema należy rozłupać jego serce, ale nie jest to łatwe z powodu ukrycia tego organu głęboko wewnątrz golema. Don Ash opisuje także niższą formę golema, jakim są gargulce. O nich czytaj pod odpowiednim hasłem.

Według legend żydowskich pierwszy android stworzony przez rabbiego Loewa Judę ben Bezalela z Pragi (1525-1609). Stwór - golem - miał być kelnerem, sprzątaczem, praczką, pokojówką, drwalem itp. oraz bodyguardem żydowskiej dzielnicy. Cyborg zbudowany był z gliny, na czole miał wypisane słowo "emet" (prawda), a w usta włożoną kartkę z zaklęciem "szem". Dla chętnych amatorów-garncarzy podajemy zaklęcie "bootujące" golema (nie potrzeba systemu operacyjnego - Gates, słyszysz...): szanti, szanti, dachat, dachat. Acha - trzeba przy tym trzymać się za pejsy i podskakiwać i robić piruety. Według legendy stwór do pewnego momentu usłużnie pracował za czterech, ale zbuntował się i ruszył w miasto wykazując polityczną niepoprawność bijąc wszystkich, jacy się nawinęli pod gliniane łapy. Na szczęście jemu twórcy udało się wymazać mu z czoła jedną literkę, a napis "met" (śmierć) sprawił, że golem znowu zamienił się w kupę surowca. Warto zauważyć, że w HoMM gliniane golemy nie występują.

1. golem - słowo powinno być wymawiane w tonacji pytającej. Obrzęd całkowicie zakazany i praktycznie nieznany wśród krasnoludów, ale bardzo popularny wśród bywalców zamtuzów;
2. "rozstrzygniemy to golem" - nieznany obrzęd barbarzyński, ponoć rozpowszechniony na dalekich wyspach. Z opisów nielicznych podróżników wynika, że na pastwisku spotykają się dwie hanzy wojowników by w pokojowy sposób rozstrzygnąć spór. Jego skuteczność jest jednak poddawana w wątpliwość, gdyż zwykle kończy się ogólną bijatyką;
3. golem - tym słowem i popierając zachętę mieszkiem złota władca Erathii zachęcił nadwornego kronikarza do pisania wiekopomnych dziejów królestwa. Kronikarz nazywał się Lem.


Artykuł czytany 1203 razy, liczba komentarzy: 0. Ostatnia edycja: 17 listopada 2009, 18:51 przez Leonidasuss.

Historia zmian, zobacz komentarze (0).