Starożytna Biblioteka

Osada 'Pazur Behemota' » Starożytna Biblioteka » Leksykon » Kolczuga

Biblioteka

Bibliotekarskie mechanizmy

Kolczuga

Kilka typów artefaktów. Opis w haśle zbroja

typ pancerza miękkiego (patrz także hasło pancerz) - pancerz kolczy, zbroja kolcza - koszulka z rękawami, czasem z kapturem i spodniami, wykonana z kolczej plecionki. Jej wynalazek przypisuje się Celtom w V w. p. Ch., chociaż nie brak wskazań na Wschód. Używana powszechnie w Europie i Azji az do XV w., a czasem i później. Kolczugi średniowieczne w Europie wykonywano w ten sposób, że tworzące k. pierścienie przeplatały się z czterema sąsiednimi. Same pierścienie wytwarzano ze stalowego drutu, któego końce łączone nitem lub spawaniem. Miało to o tyle znaczenie, że ciąg pierścieni spawanych łączona na przemian z nitowanymi, a po XIV wieku zmieniono technologie wyłącznie na pierścienie nitowane. Na Wchodzie produkowano gorsze kolczugi przez łączenie pierścieni sztancowanych lub łączonych na styk.
W Europie w IX - XI wieku k. miała generalnie formę tuniki za kolana, rozciętej z boku dla wsuwania miecza i z tyłu dla łatwiejszej jazdy na koniu, z rękawami do łokci i kolczym kapturem i nogawicami. W XI w. uległa wydłużeniu niemal do ziemi z długimi rozcięciami z przodu i tyłu i obcisłymi rękawami, które w następnym wieku przekształciły się w kolcze rękawice. Od XIII w. rozpoczął się schyłek k. dzięki rozwojowi zbroi, lecz w niektórych krajach i niektórych formacjach jeszcze długo chroniła wojowników. W Polsce renesans k. nastąpił w XVII w. pod wpływem uzbrojenia Wschodu, a polskie chorągwie jazdy pancernej stosowały kolczugi aż do połowy XVIII w.
Nierozłącznym elementem epoki rycerskiej była tunika noszona na kolczudze. Była to forma kaftana bez rękawów, z otworami na głowę i ramiona, wykonywana z lekkiej i cienkiej tkaniny. Formy tuniki ewoluowały wraz z kolczugą. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w 1920 roku w sformowanym w Polsce 5 Pułku Ułanów pluton ułanów pancernych wyposażono we francuskie hełmy wz. 1915 z kolczymi czepcami z kółek z białego metalu i nosalem zasłaniającym twarz oraz w kolczugi z krótkimi rękawami, zapinane na piersiach haczykami. 


Artykuł czytany 657 razy, liczba komentarzy: 0. Ostatnia edycja: 5 września 2009, 15:55 przez Crazy.

Historia zmian, zobacz komentarze (0).