Starożytna Biblioteka

Osada 'Pazur Behemota' » Starożytna Biblioteka » Leksykon » Pradawni nieumarli - Mumie

Biblioteka

Bibliotekarskie mechanizmy

Pradawni nieumarli - Mumie

W zasadzie mumie, to nic innego niż kościotrupy owinięte od stóp do głów bandażami. Mumie, to ożywione zwłoki władców, kapłanów i wysokich urzędników (oraz ich rodzin), pochowanych przy pomocy skomplikowanego zabiegu zwanego "mumifikacją".

Mumifikacja to rytuał polegający na dokładnym zabalsamowaniu ciała zmarłego arystokraty przy pomocy ziół, olejków i mikstur. Mają one zapobiec rozkładowi zwłok oraz zapewnić denatowi "życie wieczne". O ile same napoje nie dają nieśmiertelności, to zaklęcia i amulety, które są wsadzane między zwoje bandaży faktycznie pozwalają, nie tylko stać się nieumarłym bez ingerencji nekromanty, czy innego adepta mrocznego kunsztu. Niezwykłe jest też to, że zmarły po przebudzeniu zachowuje wszystkie wspomnienia a na dodatek staje się posiadaczem potężnej siły fizycznej. Dzięki tymże amuletom, nieumarły arystokrata jest zabezpieczony, przed zaklęciami usuwającymi pamięć i czyniącymi z niego bezmyślnego sługę jak to jest w przypadku kościotrupów czy ożywieńców. Nieraz bywało tak, że wojska żywych trupów były dowodzone właśnie przez mumie, które zachowały swoje zdolności przywódcze.

Oczywiście aby zostać mumią, trzeba tego było najpierw chcieć. Jeżeli zamrły zarzyczył sobie, aby między zwoje jego bandaży powkładać amulety, to po zakończeniu procesu mumifikacji i złożeniu go do grobowca, ożywał on stając się mumią. Taki zabieg często stosowali nekromanci, bojący się zostać liszami, a również pragnący zachować życie wieczne...

Jak walczyć z mumiami? Przede wszystkim należy wiedzieć, że bandaże, którymi owijano ciało zmarłego po jego śmierci, z czasem z miękkich i elastycznych zamieniają się w twarde niczym skała i niemożliwe do przebicia. Dzieje się tak przez oleje, którymi są one nasączone. Mumia, przez to jest wytrzymalsza od golema, ale ma jeden bardzo istotny problem. Staje się łatwopalna. Jest to poważna wada, przez którą jeżeli mamy szczęście, można wyeliminować mumię z gry nie przy pomocy ciężkiego oręża, lecz zwykłej pochodni. Oczywiście nie oznacza to, że mumia, będzie czekać aż ktoś do niej podejdzie i zamieni ją w żywy stos. Przeważnie arystokratów chowano z ich uzbrojeniem, które było umagicznione, co sprawia, że mumia jest nie tylko odporna na ataki orężem, ale i sama potrafi być śmiertelnym zagrożeniem, bez względu na to ile pochodni mamy na podorędziu. Jeżeli nie mamy ognia, przy sobie, to najlepiej będzie, wyruszyć na ten niecny pomiot z dobrą bronią zadającą obrażenia obuchowe, jak na przykład: młot bojowy albo korbacz. Magiczne dodatki w tychże broniach bardzo mile widziane. Istnieje wtedy szansa na pokruszenie płóciennego pancerza i przedostanie się do wnętrzności, które są podatne na każde obrażenia.


Artykuł czytany 1251 razy, liczba komentarzy: 0. Ostatnia edycja: 30 sierpnia 2010, 0:26 przez Kordan.

Historia zmian, zobacz komentarze (0).