Starożytna Biblioteka

Osada 'Pazur Behemota' » Starożytna Biblioteka » Leksykon » Wilkołak

Biblioteka

Bibliotekarskie mechanizmy

Wilkołak

Wilkołak jako istota pojawia się w serii Heroes of Might and Magic tylko raz, w fanowskim dodatku do trzeciej części serii o nazwie HoMM3 : In the Wake of Gods. Posiada tam następujące atrybuty:

 Zdolności: Likantropia: Przy ataku wilkołak może zmienić wrogów w wilkołaki. Bazowo szansa wynosi 20%, podczas pełni księżyca (14 – 16 dzień każdego miesiąca) wynosi ona 40%.

Podczas pełni księżyca wilkołaki są również pod wpływem zaklęcia „Berserker” („Szał”).

 Wilkołaki w WoG-u rekrutuje się w Wyjącej Grocie.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

 Wilkołak jako wilkołak pojawia się również m. in. W Might and Magic 6 oraz w modzie Crimson Nekropolis do HoMM 5 ( w Nekropolii), jednak trudno uznać tamtejszego wilkołaka za przynależnego do serii.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------

 Wilkołak, jest to według większości podań człowiek, który podczas pełni księżyca zamienia się w wilka bądź wilkopodobne stworzenie. Na co dzień wygląda jak zwykły człowiek, tylko po czasami nietypowym zachowaniu można zauważyć, że z daną osobą (najczęściej mężczyzną) jest coś nie w porządku. Gdy wilkołak przechodzi przemianę, jego ludzka świadomość odchodzi w cień. Staje się bestią, siejąca popłoch i zniszczenie. Niezwykle trudno jest ujarzmić bestię, którą staje się wilkołak podczas pełni. Nierzadko dochodzi do ofiar śmiertelnych.

 Według innych, „Wilkołak to człowiek wskutek czarów zamieniony w wilka, a nie pozbawiony pewnych cech natury ludzkiej i ludzkiej świadomości, lub też człowiek, który posiada zdolność przemieniania się w wilka. Daje się rozpoznać po krótkim ogonku, a raczej kosmyku włosia, który ma popod krzyżem kości pacierzowej, jak i po strasznej zemście, jaką wywiera na ludziach, którzy go obrazili i zdrażnili”.

 Według jeszcze innych, „Jest to człowiek żyjący, pod przekleństwem, które go zmusza niekiedy przeobrażać się w wilka i w tej postaci złe wyrządzać; jest to mocniejsze od jego woli ludzkiej. Ma to być kara, przekleństwo za jakąś zbrodnię, stan pokutny najcięższy, ponieważ jeszcze bardziej pogarsza dolę człowieka. Może to też być dusza skazana na potępienie za złe czyny podczas życia ziemskiego. Dusza taka pod wilczą postacią nadal działa na niekorzyść ludzi, szkodzi im i tym samym przyczynia się do sprowadzania ich na drogę zła”.

 W sumie, można by opisać w niniejszym zwoju jeszcze wiele innych wytłumaczeń wilkołactwa, jednak jeśli autor pergaminu będzie dalej pisał, może wyczerpać wszystkie mieszczące się w jego pracowni zapasy atramentu. Wszystko sprowadza się do kilku faktów: Wilkołak jest związany jaźnią i ciałem z wilczą rasą; jest to przekleństwo; pod postacią wilka wilkołaki wyrządzają wiele szkód. Wilkołaki są odludkami, i trudno im się zresztą dziwić.


Artykuł czytany 1045 razy, liczba komentarzy: 1. Ostatnia edycja: 2 sierpnia 2012, 9:57 przez Hayven.

Historia zmian, zobacz komentarze (1).