Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Zagadki Mędrców"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Zagadki Mędrców
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Grok

Grok

29.01.2009
Post ID: 40276

MiB

@Grok: ja wiem, że nikt tego nigdzie nie napisał, ale tego typu zagadki nie są mile widziane.
Ja też mogę wykonać 4 działania matematyczne na moim wieku, podać kilka podpowiedzi i zapytać o to ile mam lat- odpowiedź zna wiele osób bez obliczania, więc jaka z tego zagadka?

Nie powiedziałbym tak. Każda dobra zagadka zmusza do myślenia i przeanalizowania. A tak jest z moją zagadką. Trzeba wejść na jakąś stronę internetową, z której trzeba będzie wyszperać informację potrzebną do rozwiązania jej. A jako że na razie nikt nie odpowiedział, mimo że to taka prosta zagadka to dałem podpowiedz. Poza tym wiem, że dużo użytkowników to już dojrzałe i dorosłe osoby, to myślę że miło tak przypomnieć stare i łatwe działania rozwiązywane w IV klasie. Żeby zobaczyć, czy się pamięta stare wiadomości przekazywane przez nauczycieli. Poza tym dodajmy, że ja chodzę jeszcze do V klasy, więc proszę nie oczekiwać ode mnie jakiś super treudnych zagadek.

OKej, to kolejna zagadka:

Jacy tytani występowali w micie o Heraklesie?

MiB

MiB

29.01.2009
Post ID: 40277

Grok

Nie powiedziałbym tak. Każda dobra zagadka zmusza do myślenia i przeanalizowania.

Twoja zagadka zmusza jedynie do odwiedzenia Oneu...

Grok

A jako że na razie nikt nie odpowiedział, mimo że to taka prosta zagadka to dałem podpowiedz. Poza tym wiem, że dużo użytkowników to już dojrzałe i dorosłe osoby...

Które nie zawsze mają czas. Dałeś zagadkę- daj czas na zastanowienie się i odpowiedź, nie bądź w gorącej wodzie kąpany.

Grok

Załóżmy, że Herakles był tak naprawdę synem pierwszych dwóch bóstw, które wyłoniły się z Chaosu. Był synem tych dwóch bóstw zamiast silnego i wielkiego tytana, który miał z nim powiązanie w jednym z zadań. Zamiast kogo Herakles był synem pierwszych dwóch wielkich bóstw?

Czy naprawdę nie można było zapytać o to "który z Tytanów ma związek z jedną z 12 prac Heraklesa"?

Pozdrawiam

Grok

Grok

29.01.2009
Post ID: 40278

@MiB: Dobra, lepiej zakończmy tą dyskusję. Przyznaję Ci rację. Zapomniałem o czasie i tym, że ktoś może go nie mieć. Sorki za off-top.

Przemyślałem też sprawę zagadki. Postanowiłem ją zmienić.

Jacy tytani występowali w micie o Heraklesie?

Dagon

Dagon

29.01.2009
Post ID: 40280

Zagadka bardzo prosta wzięta z jednego z filmów o Batmanie:

Liczby na mej twarzy, lecz trzynastka mi się nie marzy.

Leonidasuss

Leonidasuss

2.06.2009
Post ID: 44649

Ile buraków wejdzie do litrowego słoika?

Konstruktor

Konstruktor

2.06.2009
Post ID: 44650

Leonidasuss

Ile buraków wejdzie do litrowego słoika?

Dowolna ilość... od jednego do stu...

Irydus

Irydus

2.06.2009
Post ID: 44651

litr przetartych buraków :P

Leonidasuss

Leonidasuss

3.06.2009
Post ID: 44667

Nie będę udzielał odpowiedzi, niech inni myślą...

Erick

Erick

3.06.2009
Post ID: 44671

Zagadka zawiera ukryty sens. Interpretowałem każde słowo i mam odpowiedź. Potocznie mówi się "wejdzie", ale buraki nie chodzą. Żeby buraki znalazły się w słoiku, należy je tam umieścić.

Konstruktor

Konstruktor

3.06.2009
Post ID: 44672

Erick

Zagadka zawiera ukryty sens. Interpretowałem każde słowo i mam odpowiedź. Potocznie mówi się "wejdzie", ale buraki nie chodzą. Żeby buraki znalazły się w słoiku, należy je tam umieścić.

Jak już jesteśmy przy ukrytym sensie... "burak" to też określenie dla człowieka niechlujnego itp. a więc człowiek chodzi, choć fakt faktem nie zmieści się do litrowego słoika.

Leonidasuss

Leonidasuss

3.06.2009
Post ID: 44673

Nie filozofujmy za bardzo... Erick zgadł.

Zyrpak

Zyrpak

4.06.2009
Post ID: 44679

Konstruktor

Erick: Zagadka zawiera ukryty sens. Interpretowałem każde słowo i mam odpowiedź. Potocznie mówi się "wejdzie", ale buraki nie chodzą. Żeby buraki znalazły się w słoiku, należy je tam umieścić.

Jak już jesteśmy przy ukrytym sensie... "burak" to też określenie dla człowieka niechlujnego itp. a więc człowiek chodzi, choć fakt faktem nie zmieści się do litrowego słoika.

Ale wtedy pytanie nie brzmiałoby "Ile...", tylko "Ilu..." ;)
Zagadka jest bez sensu, bo:
wejść (BHIi) +1

1. idąc, dostać się dokądś; wkroczyć;
2. wspiąć się na coś, wzbić się;
3. zagłębić się w coś, wcisnąć się;
4. zbadać, zainteresować się czymś; wniknąć

Punkt 3. wyraźnie mówi, że "wejść" to synonim zwrotu "wcisnąć się" i nie jest to określenie potoczne, tylko oficjalne, uznane przez słownik.

Żeby nie było, że tylko narzekam, to podam parę ciekawszych, co w krzyżówkach spotkałem i które wymagają niekonwencjonalnego myślenia:
1. Kość w piaskownicy (7 liter)
2. Dwa w stu (4 litery)
3. Chodzą na rękach (7 liter)

Leonidasuss

Leonidasuss

4.06.2009
Post ID: 44681

Najwyraźniej ma sens skoro wzbudziła takie zainteresowanie...

I jak jest z tymi odpowiedziami? Gdzie je piszemy?

Oto moja zagadka: Nie oddycha, a żyje, nie pragnie, a wciąż pije. (

Zyrpak

Zyrpak

4.06.2009
Post ID: 44682

Wybacz, nie chciałem Cię urazić :).
Odpowiedzi z tego co wyczytałem w ogóle nie zamieszczamy, jeśli zżera nas ciekawość piszemy prywatną wiadomość do autora zagadki.

Leonidasuss

Leonidasuss

5.06.2009
Post ID: 44698

Ależ skąd, nie jestem taki wrażliwy... xD

Co to jest: nazywa się żuraw, lecz nie jest ptakiem?

Irydus

Irydus

5.06.2009
Post ID: 44700

Jeden takowy jest w gdańskim starym porcie.

Konstruktor

Konstruktor

6.06.2009
Post ID: 44712

Leonidasuss

Nie oddycha, a żyje, nie pragnie, a wciąż pije. (

Czyżby wąż ogrodowy?

Maghdar

Maghdar

29.06.2009
Post ID: 45461

hmm... czyżby rośliny?

Mam dla was zagadkę tylko poczekam aż ta się skończy.

Irydus

Irydus

29.06.2009
Post ID: 45466

Rośliny oddychają. W zasadzie wszystko co żyje oddycha, nie zawsze tlenowo ale jednak oddycha.

Moja zagadka.

Śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, na którą chorują wszyscy ludzie.

Maghdar

Maghdar

29.06.2009
Post ID: 45477

eemm... Przyszłe dziecko?