Gorące Dysputy

Pędzel i grafit - sztuki wizualne - "Hmmm...mistyczny ranking?"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Pędzel i grafit - sztuki wizualne > Hmmm...mistyczny ranking?
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Darkena

Darkena

12.09.2009
Post ID: 48348

Mr. Rabbit

Zamiast rozmawiać o rankingach, wyróżnieniach, antywyróżnieniach mam dla Was propozycję. Zastanówcie się, czy nie lepiej stworzyć konkurs, w którym na każdy miesiąc rzucony jest inny temat. W konkursie mogą brać udział tak zdjęcia jak i Grafiki, a zwycięzca konkursu wyznacza temat na kolejny miesiąc. Znam taki jeden konkurs na zdjęcia i byłaby to zmodyfikowana kopia, ale myślę że bardziej uatrakcyjniłaby Osadę i Galerię niż rankingi.

Konkursy były i sama galeria zyskiwała na tym chwilowy wzrost uwagi samych zamieszczających prace, natomiast komentujących było coraz mniej. W pracach konkursowych zdarzały się pojedyncze komentarze, wyróżnień żadnych.

Konkurs comiesięczny ma sens tylko na portalach tematycznych, takich jak digart, bo ludzie sami z siebie zapisujący się do takich miejsc automatycznie wykazują większe zainteresowanie sztuką i chcą się w nią bawić. W Jaskini nie ma raczej miejsca bytu z prostego względu: jest wiele osób, którym wyjdzie coś ciekawego, wrzucą, żeby to pokazać i tyle, na tym kończy się ich zaangażowanie.

Może na początku będzie większe zainteresowanie tym konkursem, po czym gwałtownie spadnie i nikomu nie będzie chciało się w to bawić bez konkurencji. Galeria osadowa jest mała. Może liczba 52 osób mających w niej konto taka się nie wydaje, ale ilu spośród tych osób jest na tyle aktywnych, by ten konkurs miał sens? Wielu jest takich, którzy przez pół roku dodali tylko 2-3 prace. Na 52 osoby w galerii 24 ma prace w ilości od 1 do 5. Wiadomo, że nie patrzy się na ilość, tylko na jakość, ale to jest właśnie wystarczający powód, by tego konkursu nie robić. Lepiej rzadziej a z większym skutkiem. Aktualnie trwają prace nad Złotą Łuską, zrzeszającą Mistyczne i Misterne, czyli konkurs niemały.

Zdażało się, że na konkursy organizowane rzadziej zgłaszały się dwie osoby, przez to zabawa nie mogła wypalić. Takie są fakty. I nie było tak, że o konkursach szumiały jedynie krzaki na Ognisku. bywały nawet po 3-4 newsy dotyczące jednego od początku aż do zakończenia i zliczenia głosów.

Wszystkie prace oznaczone w galerii [FB] i [PR] to prace konkursowe, a wątki ich dotyczące znajdziesz w całym Pędzlu i Graficie, włącznie ze spisem prac biorących w nich udział. I między innymi ranking też miał służyć wyróżnieniu zwyciezców i zdobywców miejsc drugiego i trzeciego poszczególnych konkursów.

Poza tym jeszcze do antywyróżnień: są potrzebne, by Jaskiniowcy mogli typować prace do usunięcia. Galeria też musi trzymać jakiś poziom, jak jest to w Misternych Rękopisach i właśnie tak powinno być. Możnaby było pomyśleć nad ich niwelowaniem, gdyby w określonym czasie autor danej pracy poprawił ją i zuploadował jeszcze raz, jak było to w przypadku Defa.

Same rankingi były planowane już od dawna, teraz tylko trwa dyskusja nad tym, jak one mają wyglądać.

EDIT:

Jeszcze apropo samych konkursów: nasłuchałam się od paru osób, że konkursy są niepotrzebne, było paru nastawionych do nich wręcz niechętnie i mówiono mi też, że nikt po nich nie będzie płakał, dlatego też dawno żadnego nie było. Ludzie mieli wąty do mnie, że konkursy były niesprawiedliwe, a jakby nie patrzeć - to Jaskiniowcy typowali zwycięzcę, więc nic nie było z mojej winy. Dla mnie to nawet lepiej, traciłam na nie sporo czasu i energii.

Mr. Rabbit

Mr. Rabbit

12.09.2009
Post ID: 48356

Ta wypowiedź mnie przekonuje.

Tullusion

Opiekun Osady Tullusion

22.03.2011
Post ID: 61018

Czy idea mistycznego rangingu została ostatecznie zarzucona? Wiem, że powstały już wstępne algorytmy przeliczające wartość prac i komentarzy w MO, dlatego sądzę, że warto byłoby sprawę doprowadzić do pomyślnego końca.