Gorące Dysputy

Słowo pisane - literatura - "Czym jest fantastyka - potrzebna pomoc"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Słowo pisane - literatura > Czym jest fantastyka - potrzebna pomoc
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Dagon

Dagon

20.08.2009
Post ID: 47350

Witajcie

Nie wiedziałem gdzie się z tym zgłosić więc postanowiłem zajrzeć do Osady. Mam pewną prośbę do Was, Osadników.
Muszę w przeciągu kilku dni napisać dość spory esej na temat fantasy. Czym jest fantasy? O czym? Jej historia itd. Czy moglibyście mi polecić jakieś strony internetowe, czasopisma gdzie mógłbym znaleźć potrzebne mi informacje. Najbardziej pożądane przeze mnie są informacje o samej Fantasy jednak o Fantastyce jako ogóle też coś się przyda. Wszytko co do tej pory znalazłem było dość ubogie w informacje a moja praca powinna objętościowo mieć kilkanaście stron.
Jeszcze raz proszę o pomoc

Pozdrawiam :)

Zagubiony

Zagubiony

20.08.2009
Post ID: 47400

Na początek chyba warto zauważyć, że fantasy to tylko podgatunek fantastyki, gdzie masz magię, elfy, smoki, kreacje nowych niezaawansowanych technicznie światów (lub gdzie fantasy splata się z techniką na poziomie okołoparowej - wtedy mamy tzw. steampunk). Fantastyka prócz fantasy zawiera w sobie jeszcze science-fiction (która też ma parę podgatunków: cyberpunk, hard sf, space opera) horror i hybrydy gdzie science-fiction splata się z fantasy. Można jeszcze wyróżnić political-fiction czy menel-fiction (jak tak Pilipiuk określa swoje wypociny o Wędrowyczu).

Mogę Ci polecić jedną książkę, gdzie większość masz bardzo ładnie opisaną: "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini" autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Wydawnictwo jeszcze superNOWA jakoś z końcówki ubiegłego wieku/początku obecnego wieku.

Moandor

Strażnik słów Moandor

20.08.2009
Post ID: 47412

Tak naprawdę fantastyka jest stosunkowo młodym tworem i nie wiem czy są jakieś naukowe opracowania i klasyfikacje jak np. dla literatury romantyzmu czy pozytywizmu. Druga sprawa, że fantastyka cały czas jest aktualna, rozwija się, powstają nowe dzieła, gatunek cały czas jest żywy. Pojawia się kilka podobnych książek, ale różniących się od tego, co jest na rynku i ktoś rzuca już nową nazwę. Ostatnio modne jest zawołanie "New Weird", prawie wszystko wrzuca się do tego worka.

Dawniej chyba łatwiej było powiedzieć, gdzie dana książka jest w gatunku osadzona. Albo podobna Tolkienowi - fantasy, albo Gwiezdnym Wojnom czy Lemowi - SF. Dziś jest tyle pośrednich subgatunków, hybryd, że trudno nadążyć z systematyką.

Możesz sprawdzić, jak sugeruje Zagubiony, jak Sapkowski sobie z taką klasyfikacją poradził. Ale polecam też zajrzęnie do własnej głowy i przemyślenie tego, co na przestrzeni lat przeczytałeś. Na pewno własne doświadczenie też będzie bardzo pomocne.

Hexe

Hexe

20.08.2009
Post ID: 47425

A interesują Cię strony po angielsku? W razie czego służę pomocą w tłumaczeniu :).

http://www.suite101.com/lesson.cfm/17284/2862
http://muse.jhu.edu/journals/philosophy_and_literature/v032/32.1.laetz.html

Moandor

Strażnik słów Moandor

20.08.2009
Post ID: 47441

Przy okazji takiego tematu nie można też pominąć eseju Tolkiena - O baśniach (On Fairy Stories). O ile dostrzegłem jest on nawet cytowany w materiałach, które podlinkowała Hexe. :)

Mr. Rabbit

Mr. Rabbit

20.08.2009
Post ID: 47455

Ciekawy wątek. A może tak od siebie rozwinąć myśl Zagubionego i opisać nieco Waszą fantastykę? Czym jest? Jak ją spostrzegacie?

Mirabell

Mirabell

21.08.2009
Post ID: 47471

Po definicję proponuję zgłosić się do Słownika Terminów Literackich pod redakcją Sławińskiego, stare ale na początek zawsze dobre. Jeśli chodzi o jakąś "niewirtualną" bibliografię bardzo dużo można znaleźć tu:

http://mak.bn.org.pl/wykaz.htm

I tu:

http://mak.bn.org.pl/w14.htm

Artykuły z czasopism obejmują też różne Fantastyki, Nowe Fantastyki itd., widziałam tam parę artykułów na ten temat. Ogólnie warto poszukać po słowach w tytule i słowach kluczowych w wyszukiwarkach bibliotek. Trochę też można znaleźć w bibliografii do hasła z Wikipedii. Nieco o fantastyce pisał też Dukaj (http://www.dukaj.pl/czytelnia/publicystyka/FilozofiaFantasyI). Znalazłam też taką pozycję: red . David Pringle FANTASY. ILUSTROWANY PRZEWODNIK , przedmowa Terry Pratchet , wyd Arkady Warszawa 2003, no i jest "Rękopis..." Sapkowskiego, ale żadnej z nich nie czytałam, więc musisz sam się zorientować, ile to warte. W Internecie można jeszcze wygrzebać coś takiego: http://fantastyka.elx.pl/articles.php?id=445, nie wygląda zbyt profesjonalnie, ale a nóż się przyda.

Dagon

Dagon

1.09.2009
Post ID: 48046

Dziękuję Wam bardzo za pomoc! :D
Skorzystałem po trochu z każdej z waszych propozycji i moje wypociny są już na ukończeniu. Gdyby nie wasza pomoc miałbym spory kłopot napisać tyle samemu.
Jeszcze raz dziękuję bardzo!

Ps. co do stron www po angielsku to nawet lepiej bo moja praca i tak musi być w tym języku, więc dzięki temu z niektórymi akapitami było o wiele lżej :)

Dagon

Dagon

7.10.2009
Post ID: 49281

A dzisiaj nadszedł dzień weryfikacji...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
UDAŁO SIĘ!
Obroniłem Pracę licencjacką!

Chciałbym wam jeszcze raz PODZIĘKOWAĆ bo to też dzięki waszej pomocy udało mi się zakończyć kolejny etap mojej edukacji!

DZIĘ-KU-JĘ! :D

Sulia

Sulia

7.10.2009
Post ID: 49311

Gratulacje, Dag :)