Gorące Dysputy
Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka

Właśnie przekroczyłeś próg Gorących Dysput. Zapraszam, wejdź dalej, usiądź wygodnie przy którymś ze stolików i posłuchaj o czym rozmawiają zgromadzeni tutaj mieszkańcy. Budynek ten wybudowano ze szczególnym przeznaczeniem dla wszystkich, którzy pragną w zaciszu, z dala od zgiełku porozmawiać na ciekawe tematy związane z szeroko pojętą kulturą. Stoliki ustawiono nieprzypadkowo, z myślą, by każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Słowo Pisane - stolik umiejscowiony nieco na uboczu (jednak mający szczególne znaczenie) poświęcony jest literaturze, mistrzom słowa i ich dziełom - s-f, fantasy i nie tylko.

Ruchome Obrazy to stolik miłośników filmu, obrazów o smokach i rycerzach, miotaczach laserowych i gwiezdnych podróżach i innych.

Dalej znajdują się stoliki poświęcone kolejno sztukom plastycznym (Pędzel i Grafit), tajemnicom historii (Zakurzone annały), muzyce (Świątynia Mahadevy) oraz (Pod)stolik o tematyce dowolnej.

Nad każdym ze stolików czuwa opiekun, którego zadaniem jest dbanie o właściwą tematykę rozmów oraz poprawność postów. Postaraj się zatem, by Twoja wypowiedź była na temat i składała się przynajmniej z kilku zdań połączonych w logiczną całość.

Z pewnością znajdziesz jeden (lub więcej) stolik miły Twemu sercu. Siądź więc wygodnie i podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Pamiętaj, że drzwi Gorących Dysput są zawsze otwarte. Czekamy na Ciebie!

Karczma Pazur Behemota Gospodarze:
"Pazur Behemota" w Ulgak to najsłynniejsza karczma w całym Krewlod. Lepszego piwa nie znajdzie się w żadnej innej gospodzie w Antagarich!
Ostatni głos: ToWeRH3 (25. września) w wątku "Elektromobilność ".
Słowo pisane - literatura Gospodarze:
Tu, w znamienitym gronie i przy niezgorszych trunkach, toczone są dyskusje o tajemniczej sztuce zwanej literatura. Zapach kurzu ze starych woluminów otacza to miejsce, a szelest pożółkłego pergaminu najsłodszą muzyką jest dla uszu.
Ostatni głos: Wilczek (14. maja) w wątku "Cytaty".
Redakcja "Czasu Imperium!" Gospodarze:
W tym miejscu znajduje się redakcja jaskiniowego periodyku "Czas Imperium!". Możesz tu zgłosić swoje uwagi oraz pomysły dotyczące "Czasu!", porozmawiać na tematy z drukowanych przez nas felietonów, a także przeczytać archiwalne numery gazety.
Ostatni głos: Andruids (18.01.2018) w wątku "[CI nr 44, 24.01.2014] Opinie i uwagi".
Pędzel i grafit - sztuki wizualne Gospodarze:
Istnieją ponoć ludzie, którzy za pomocą odpowiednio spreparowanych pigmentów, bądź też używając kawałka węgla, potrafią zakląć otaczający ich świat w płótnie bądź w papierze. Zwą oni swą sztukę Malarstwem i Grafiką. Jakkolwiek to osobliwe, o tych ludziach właśnie, oraz ich dziełach, tutaj toczone są dyskusje.
Ostatni głos: Tarnoob (9.12.2022) w wątku "Flagi, sztandary, proporce – weksylologia".
Świątynia Mahadevy - muzyka Gospodarze:
To najgłośniejszy kąt tego przybytku - słychać stąd bez przerwy dziwne, rytmiczne dźwięki o najróżniejszym charakterze i nastroju. Dobywają się one z osobliwego, z pewnością magicznego pudła spoczywającego na stole. W nabożnej celebracji pochyla się nad nim grupka ekscentrycznych osobników. Niektórzy z nich podrygują miarowo, inni przymykając oczy nucą pod nosem. W rzadkich momentach, gdy magiczne pudło milknie, rozlega się kolejny hałas - to owi zapaleńcy gorączkowo dyskutują właśnie usłyszane dźwięki, czy też "Muzykę", jak je zwykli nazywać między sobą.
Ostatni głos: Architectus (23. lipca) w wątku "Koncerty jako element kultury".
Ruchome obrazy - film Gospodarze:
Grupa dziwnych osobników rozmawia tu o niezwykłej magii zwanej kinematografia. Ponoć przy jej użyciu nieruchome obrazy ożywają, przenosząc widza w zupełnie inny świat, pełen iluminacji i niesamowitych wrażeń. Brzmi jak sen szaleńca, lecz nie obawiaj się - tutaj nie zaśniesz.
Ostatni głos: Architectus (19. sierpnia) w wątku "Opowieść z muzyką w tle czyli teledyski".
Zakurzone annały - historia Gospodarze:
Jest takie miejsce w karczmie - ciemne i zatęchłe, w którym stoi podniszczony stolik. Wydawać by się mogło, że nikogo tam być nie powinno, ale jest inaczej... bowiem to właśnie tam, w tym ciemnym kącie, rozprawia się o wielkich bitwach, wspaniałych dowódcach, wiekopomnych zwycięstwach. Jeśli więc masz odwagę zmierzyć się z meandrami historii zamów kufej jojowego mocnego i przysiądź się... jeśli masz odwagę...
Ostatni głos: Architectus (23.03.2022) w wątku "Odwzorowywanie modelami i miniaturami a odbudowywanie i rekonstrukcja".
Fotel, fajka - filozofia Gospodarze:
Atmosfera głębokiej zadumy jest w tym miejscu niemal tak gęsta, jak spowijający je fajkowy dym. W obitych skórą fotelach dostrzec można rozsiadłe postacie, pogrążone w spokojnej wymianie zdań. Niech nikogo jednak nie zmylą pozory - toczone tu dyskusje trudno nazwać beznamiętnymi, a w mniej światłych czasach niektóre formułowane tu poglądy przyprawiłyby niejednego o utratę głowy. Wciąż jednakże Filozofia (bowiem tak właśnie zowie się uprawiana tu, starożytna dyscyplina) przyprawić może o jej porządny ból.
Ostatni głos: Tarnoob (7. kwietnia) w wątku "Ulubiony filozof".
Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo Gospodarze:
Stolik miłośników dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz związane z naukami humanistycznymi, takimi jak psychologia, etnologia, antropologia.
Ostatni głos: Takeda (23. kwietnia) w wątku "Licencja na zabijanie, czyli kara śmierci".
Olimpia - sport i sprawność fizyczna Gospodarze:
Najpotężniejsi bohaterowie Imperium Jaskini Behemota, na co dzień spędzający swój wolny czas na wszelakich ćwiczeniach i współzawodnictwie, postanowili stworzyć miejsce, gdzie mogliby dzielić się swą wiedza i doświadczeniami. Zasiadają tutaj, by podyskutować o wszystkim, co ma związek z ukochaną przez nich dziedziną - sporcie.
Ostatni głos: Silveres (16.11.2015) w wątku "Snowboard".
Piwniczka pełna niespodzianek - kulinaria Gospodarze:
Wędrując po Jaskini w błogostanie, znajdujesz w sobie w końcu na tyle odwagi, aby udać się do rynsztoka i poszukać legendarnej piwnicy...

...cztery utraty świadomości później, czując w ustach nie tylko smak ziemi, otwierasz jedno oko aby ujrzeć stare, zmurszałe drzwi. Zanim zdążasz wyostrzyć wzrok, słyszysz dźwięk, który do skrzypienia stuletniego drzewa ma się jak wrzask upiorzycy do śpiewu rusałki.

Gdy decydujesz się podjąć kolejną próbę otwarcia oczu, w drzwiach ukazuje Ci się okropny staruch... właściwie karzeł... jednooki karzeł. Spoglądasz w jego mętne błękitne oko i od raz zdajesz sobie sprawę jak wiele czasu kosztowało go wypracowanie tak wyrafinowanego skrzypienia. Na ramieniu karła, na jedynej nodze stoi obleśny gołąb, zamiatający swoją widmową nóżką świeżo zrobioną kupkę. W ręce karzeł trzyma butelkę z wetkniętą płonącą świecą. Butelka zdaje się stanowić jedność z dłonią karła, gdyż wosk ścieka mu aż do łokcia.

Po chwili przerażającej ciszy, bulgot wydobywający się z ust karła układasz w słowo: "Podejdź". Wypowiedziawszy te słowa, szkaradna postać znika w ciemności.
Ostatni głos: Saruman (14.12.2022) w wątku "Kulinarne (nie)wypały".
Kronika Gospodarze:
Na głównym rynku Osady, pod Drzewem Nowin, pojawił się mały zakapturzony człowiek z grubą, obitą bawolą skórą, księgą. Ostentacyjnie usiadł pod drzwiami Gorących Dysput, wyjął nadłamane pióro i zaczął pisać. Bezpretensjonalnie zaczepiał wychodzących z budynku elfów, orków i inne mniej lub bardziej paskudne kreatury. Ciekawość patrzącego na ni to zabawną, ni dziwną scenę, Grododzierżcy sięgała zenitu- nie znał przybysza ani celu jego niespodziewanej wizyty. Postanowił zapytać starca wprost, po co zawraca głowę uczciwym zazwyczaj Osadnikom. Jednak gdy do niego podszedł, nie zadał żadnego pytania. Napis na księdze nie pozostawiał wątpliwości: Chronica Imperii Cavernae Behemoth...
Ostatni głos: Saruman (13.12.2022) w wątku "Obelisk Chwały".
(Pod)Stolik Gospodarze:
Gdy przedmioty wokół ciebie stają się zamazane, wtrząchnięty właśnie gulasz zdaje się nie kochać twych trzewi, a podłoga karczmy w tajemniczy sposób straciła swą stabilność, zajrzyj se pod stolik! Tutaj bełkot twej mowy przyjmą z rozwartymi ramionami, a w atmosferze prawdziwej wolności będziesz mógł wylać z siebie treści najgłębiej skrywane i najbardziej absurdalne, nie licząc żołądkowych.
Ostatni głos: Kameliasz (2. marca) w wątku "(Pod)Stolik".