Jesteś na 1 stronie. Przejdź do: 1 2
Maghdar

2009-07-26 20:39

Ciekawe zdjęcie... Przynajmniej ja tak uważam. (również ze względu, że mam ornitologiczne i zoologiczne zainteresowania) O ile się nie mylę jest to mewa zwyczajna. Zdjęcie samo w sobie jest dobre, bo niezawsze udaje się uchwycić ptaka w locie i jeszcze go nie przyciąć.
Mnie ociupińkę razi, że zdjęcie jest za duże... Trochę z góry by się przycięło.
Jeszcze jedno... Niedługo twój twór ujrzy Mistyczny Stwór inaczej zwany jako Tull...

Tullusion

2009-07-27 00:28

Joł blurp szynka ksero, Maghdar - rym 3:0.

Lewe skrzydełko odrobinę ucięte. Poza tym dobre wyczucie chwili. Do WB i ostrości się nie czepiam, pewnych rzeczy elektronika nie przeskoczy.

Ja również onegdaj miałem ornitologiczne zainteresowania.

Konstruktor

2009-07-27 11:40

Cóż, powiedziałbym to samo co Tull... więc się nie powtarzam.

Natomiast do Magha: Niestety nie jest to Mewa zwyczajna, lecz Mewa pospolita, podany przez Ciebie gatunek nie istnieje. :]

Maghdar

2009-07-27 12:20

A powiedz mi Kons czy zwyczajna i pospolita to jest to samo czy nie? Bo dla mnie pospolita znaczy taka zwyczajna, której populacja jest największa lub coś w tym stylu. Ptaki mogą mieć po kilka nazw. (zależność od atlasu przewodnika itp.)

Konstruktor

2009-07-27 12:41

Jest to duża różnica. Zwyczajna znaczy, że jest to standardowy przykład rodzaju/rodziny, jest wzorem genetycznym dla innych przedstawicieli. Natomiast pospolita oznacza, że występuje powszechnie na dużym obszarze, najczęściej pokrywającym się z występowaniem większości innych przedstawicieli rodzaju/rodziny.

Natomiast "zależność od atlasu przewodnika itp."... po to zostały stworzone nazwy łacińskie by były uniwersalne dla każdego kraju, języka, przewodnika i atlasu.
Dlatego nazwa Larus canus canus jest odpowiednia dla tego gatunku.

Maghdar

2009-07-27 12:59

No więc właśnie łacińskie nazwy są po to... No właśnie jej nazwa łacińska brzmi Larus Canus. Albo zrobiłeś błąd wynikający z pośpiechu lub nieuwagi i wstawiłeś o jedno słowo więcej albo masz błędną informację. W łacinie choćby jedna zmieniona litera zmienia wyraz.

Konstruktor

2009-07-27 13:13

Magh... a wiesz, że niektóre istoty posiadają dwie nazwy gatunkowe dla sprecyzowania danej odmiany, szczególnie gdy dany gatunek występuje na dużym obszarze? Tak się akurat składa, że Mewa pospolita występuje na obszarze sięgającym od Alaski na zachodzie, przez Anglię do Syberii na wschodzie oraz od Morza Białego na północy od Egiptu na południu.
Odmiana występująca między innymi w Polsce to Laurus canus canus.

PS Nazwę rodzajową piszemy z wielkiej, a gatunkową z małej litery.

Maghdar

2009-07-27 21:23

Ja ciebie nie rozumiem Kons... Co ty chcesz tu precyzować? Skoro Mewa pospolita (Larus canus) występuje na tak wielkim obszarze podobnie jak Sroka (Pica pica) w Europie to jest to już gatunek sprecyzowany. Wyjaśnij mi o co Ci chodzi. Ja to odebrałem tak, że chcesz jeszcze sprecyzować gatunek Mewy pospolitej. Sprawdzałem w atlasie , bo nie byłem pewny, ale (ja przynajmniej) nie mam żadnej wzmianki o tym, że polskie Mewy pospolite mają jakąś inną nazwę łacińską. Wg mnie Mewa pospolita to Mewa pospolita, taka sama i o tej samej nazwie występuje na całym wymienionym powyżej obszarze.

Konstruktor

2009-08-02 20:22

Myślę, że najprostszym dla początkujących przyrodników podobnym przykładem będzie ciernik. Szczególnie warto abyś przeczytał "Mechanizm molekularny zmian morfologicznych w ewolucji cierników".

Nie jestem tylko pewien czy te dwie odmiany posiadają dodatkowe przypisy nazw łacińskich.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciernik

Później polecam zapoznać się z odpowiednią literaturą.
Natomiast co do mew... odmian pospolitej jest mnóstwo, ale niestety ich nie pamiętam . ;)

David Gryphoeart

2009-08-03 08:28

Ciekawie ta mewa rozłożyła skrzydła :) A tak w ogóle to fajnie udało ci się uchwycić mewę w locie, bez zamazania.

Jesteś na 1 stronie. Przejdź do: 1 2