Jesteś na 2 stronie. Przejdź do: 1 2 3
Domsuk

2002-12-26 21:42

Sory ale mnie to nie ujelo chociaz widze ze wszyscy tym utworem sie zachwycaja ja jakos ledwo sie zmusilem zeby go do konca przeczytac sory ale moze ja sie nie znam ale mi sie wydaje ze tu takiej porzadnej akcjy nie ma

Ururam Tururam (2002-12-27):
Nie ma. Bo i po co?
To nie jest opowiadanie akcji, a mit o stworzeniu świata... Wielu światów!

Saruman

2002-12-29 22:37

Krótkie ,ale ile treści! Początek nowego gatunku literatury fantasy,z tym się jeszcze nie spotkałem.Zasługuje na swą ocenę.Ururamie znalazłem błąd w wypowiedzi stworcy "wierę" powinno być "wierzę",ale nie będę się czepiał.Słyszałem ,że Światy stworzyło pięciu (nie wytykam tego jako błąd).Jestem ciekaw jak było naprawdę.Czekam na dalsze opowieści ,a może kontynuację.

Ururam Tururam (2002-12-30):
To nie błąd!
"Wierę" = "Zaprawdę"

A co do stworzenia: różne światy stwarzali różni stwórcy, pojedynczo lub grupami. Jednak wszyscy oni wywodzą się od Pierwszego Stwórcy, co właśnie opisałem.

Lithophyll

2003-01-14 08:23

Ann ma dobry pomysł.Powinieneś napisać "Epilog w Niebie" :);):D Zastanawiam się między 5 a 6.

Ururam Tururam (2003-01-14):
Jak mam go napisać, kiedy on jeszcze nie nastąpił?
No, chyba że doznam jakowegoś objawienia...

Stary Ent

2003-01-17 21:15

Ja słyszałem, że światy zostały stworzone przez Sześćiu. I ja jestem za tymi Sześcioma. Ma ocena za "Prolog..." to 5.

Ururam Tururam (2003-01-20):
Jak już wyjaśniałem wielokrotnie, owych Sześciu jest tworem Pierwszego Stwórcy. Pierwszy Stwórca stworzył Pierwszy Świat oraz stwórców wszystkich innych swiatów.

Sandro

2003-02-05 14:46

To może ja także coś o tym powiem, jako żem jest autorem wersji o Sześciu :-).

Świat fantasy daje twórcom opowieści nieoraniczone defakto możliwości. Można sobie wymyślić co sie chce, a potem uzasadnić to posługując się magią, bogami, i innymi rzeczami, które znamy li tylko z książek i z gier komputerowych.

Tak właśnie było z tymi dwoma mitami, jednym mówiącym o początkach wszechświata, drugim o narodzinach Nekromancji, w którym także wątek stworzenia wszechświata sie pojawiał.

Dodać muszę, że ja i UrTur stworzyliśmy te mity całkowicie niezależnie od siebie, ja posługując się pewnymi przesłankami z gry (6 stronnictw), UrTur natomiast wykorzystując w tym celu mitologię naszego świata, którą ładnie "wpasował" w fantasy.

Można te dwie wersje sobie przeciwstawić, słyszałem takie propozycje. Można je także połączyć, ale żeby było to zrozumiałe wymaga nieco większych wyjaśnień, niż te, które poczynił Ururam Tururam.

W "Pierwszym Nekromancie" czytamy, że Sześciu stworzyło wszechświat ora Pierwiastki, z których zostały ułożone wszelkie światy, jak Antagarich, Axeoth. "Światy" to nic innego jak planety, przynajmniej w moim rozumieniu. Tutaj właśnie pojawia się pewna niezgodność co do wersji UrTura - według "Prologu w Niebie" pośledniejsi stwórcy - dzieła Pierwszego Stwórcy tworzyli własne światy, czyli planety, które mieściły się we Wszechświecie, stworzonym przez Pierwszego Stwórcę (UrTurze, popraw mnie, jeśli mylnie interpetuję Twoje dzieło). Nijak nie można tego pogodzić z wersją, że to Sześciu stworzyło Wszechswiat i planety.

Proponuję więc następującą interpretację, która pogodzi ze soba obie wersje. Pierwszy Stwórca stworzył Pierwszy Wszechświat (ten, w którym znajduje sie Droga Mleczna i Ziemia). Inni Stwórcy zaś tworzyli własne Wszechświaty, mniej lub bardziej doskonałe. Jednym z takich Wszechświatów (nie planet, czyli światów) jest ten stworzony przez Sześciu, w którym to wszechświecie dzieje sie akcja sagi Heroes.

Nawiązuję tutaj do teorii wszechświatów równoległych, która może wydać sie nieco niezrozumiała, nie jestem jednak w stanie lepiej tego wyjaśnić. Uważam jednak ze taka interpretacja jest najsłuszniejszą z możliwych, bo nie zaprzecza żadnej z wersji, godząc je ze sobą, oraz wysuwając akcję "Prologu..." na niego odleglejszy wymiar, jako że Pierwszy Stwórca i inni Stwórcy nie tworzyli planet, a Wszechświaty.

Ururam Tururam (2003-02-06):
Sandro, dokładnie o to właśnie mi chodziło! :-)

Kążdy "świat" z Prologu w Niebie jest sam w sobie zamkniętym Uniwersum, dominium, nie planetą. Ja to rozumiem tak: Pierwszy Stwórca to sam Bóg w ziemskim rozumieniu tego słowa jako Bóg religii monoteistycznych. Ludzie z naszego realnego swiata pisząc opowiesci stają się stwórcami swoich własnych uniwersów. Tak naprawdę, to przecież Tolkien był (jest?) Iluvatarem, Eddings ULem i Bhelliomem, Garfield Phelddagrifem, Sandro jest Sześcioma (i Siódmym) ze swojego opowiadania, Ja zaś Tlaregiem z Matellesa i Aspery. Co? Jeszcze nie było mowy o Tlaregu? Będzie!

Zaś wracając do słowa "świat" - w konwencji, w jakiej pisałem Prolog, słowa "Wszechświaty", "Dominia" czy "Uniwersa" byłyby obce. Musiałem więc użyc słowa "światy", które faktycznie może byc mylnie interpretowane jako planety, choć absolutnie ich nie oznacza.

hadżdżi Dawud az Gossarah

2003-02-10 11:55

Ciekawa wersja mitu stwórczego.
Duży ładunek wiedzy ezoterycznej i gnostyckiej.
Ocena bardzo dobra.

Ururam Tururam (2003-02-10):
Ezoterycznej, to jeszcze rozumiem, ale żeby gnostyckiej???

Laurana

2003-02-27 15:23

Chylę czoła...
Wymyślić i opisać "gotowy", świat, to jest coś, ale stworzyć go od podstaw to już sztuka

Wonsky

2003-02-28 01:02

Bardzo oryginalna koncepcja mitu o stworzeniu swiata. Szczerze mowiac, jak zaczynalem czytac "Prolog w Niebie", mialem mieszane odczucia, im dalej tym bardziej mi jednak przypadl do gustu. Ostatecznie ocenilem na 5.

Ururam Tururam (2003-02-28):
Nie jednego świata, a wszystkich! ;-)

Guinea

2003-03-14 16:23

" a istnienie ich samych uradowało ich jeszcze bardziej." - chyba uradowało JE - to duchy w końcu były :)

Wreszcie zmusiłem się do przeczytania tego dzieła(wcześniej forma nieco mnie odstręczała) i nie żałuję. Nie sądziłem, że w ten sposób da się napisać coś wartościowego, ale stwierdzam, że się myliłem. Stawiam 5.

Ururam Tururam (2003-03-14):
Zastanawiałem się nad ich - je.
Zdecydowałem sie na forme męskoosobową ze względu na ich rangę.

Tabris

2009-02-21 13:13

To jest piękne, mistyczne, niezwykłe. dla dzieł Urururama Tururama godne by było dać oddzielny dział, by nie były tak porozrzucane.
6 ocena, ale 6 lat bez komentarza?...

Jesteś na 2 stronie. Przejdź do: 1 2 3